stat

Gdynia: Zmiany na Abrahama dopiero za rok

12 maja 2017, 6:00
Patryk Szczerba

Projektowanie zmian na odcinku ul. Abrahama zobacz na mapie Gdyni pomiędzy 10 Lutego zobacz na mapie Gdyni i Batorego zobacz na mapie Gdyni potrwa do października. To oznacza, że przetarg na prace budowlane zostanie ogłoszony najszybciej późną jesienią, a na końcowy efekt trzeba będzie prawdopodobnie poczekać do przyszłorocznej wiosny.Nowa aranżacja ul. Abrahama to wynik głosowania w budżecie obywatelskim w 2016 roku. Z inicjatywą zmian wyszli przedstawiciele Stowarzyszenia Miasto Wspólne optujący za stworzeniem na ulicy przestrzeni, gdzie piesi będą mogli czuć się swobodnie w otoczeniu kilku zaparkowanych samochodów. Projekt spodobał się mieszkańcom i władzom miasta, które zadeklarowały dodatkową pomoc finansową dla realizacji przedsięwzięcia, wykraczającą poza środki z budżetu obywatelskiego.

Jest koncepcja, będzie projekt

W lutym rozstrzygnięto konkurs na koncepcję. Jurorom najbardziej spodobała się propozycja autorstwa Mai Bazylko i Tomasza Jażdżewskiego - studentów V roku architektury PG. Wyjaśniali, że starali się inspirować gdyńskim modernizmem, głównie budynkiem Bankowca, i patrzeć na ten odcinek ulicy jako na salon Gdyni. Ich koncepcja miała posłużyć jako punkt wyjścia do projektu.

Jego wykonawcę udało się wybrać dopiero za drugim podejściem (w pierwszym przetargu nie było chętnych). Zwyciężyło konsorcjum firm NANU Pracowania Architektoniczna Maciej Nagórski oraz a2p2 architecture&planning Monika Arczyńska. Za wykonaną pracę otrzymają 78,6 tys. zł. Dokumentacja ma być gotowa w połowie października - o ile zostanie wykonana w terminie.

Przykłady projektowania innych miejskich inwestycji z ostatnich miesięcy, takich jak chociażby modernizacja Chwarznieńskiej, nowe lodowisko, czy przebudowa skrzyżowania płk. Dąbka i Kwiatkowskiego wskazują, że nie jest to wcale takie oczywiste.

Trudno wskazać termin zakończenia prac

Zimą padały zapowiedzi, że cała inwestycja zostanie zakończona w tym roku. Dziś urzędnicy opowiadają, że w połowie października będzie gotowy projekt.

- Później ZDiZ zgłosi zamiar rozpoczęcia robót budowlanych. Równolegle rozpocznie się procedura udzielenia zamówienia publicznego na roboty budowlane. Zatem prace mogłyby rozpocząć się na przełomie listopada i grudnia - dodaje Sebastian Drausal, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Gdyni.
To wariant optymistyczny. Szyki mogą pokrzyżować nie tylko przeciągające się procedury, ale także zima, która zablokuje rozpoczęcie prac lub znacznie je spowolni, co oznacza, że nowy wygląd Abrahama mieszkańcy i turyści obejrzą najwcześniej wiosną przyszłego roku.

- Realizacja rzeczywiście może nie zakończyć się do końca 2017 roku i część robót zostanie wykonana wiosną. Na obecnym etapie, czyli przed wykonaniem projektu i uzyskaniem pozwoleń, rozstrzygnięciem postępowania przetargowego na wykonawcę, nie jest możliwe precyzyjne wskazanie terminu zakończenia realizacji projektu - przyznaje Sebastian Drausal.
Inicjatorzy zmian są spokojni

Na razie do zapowiedzi terminów spokojnie podchodzą przedstawiciele stowarzyszenia Miasto Wspólne.

- Nam zależy, by te prace zostały wykonane. Jeśli będzie to wiosna przyszłego roku, nie będziemy z tego powodu rozdzierać szat - mówi Łukasz Piesiewicz.
Przypomnijmy, że w ramach przebudowy na Abrahama ma pojawić się więcej mebli miejskich i nowe nasadzenia. Klimatu dodadzą nie tylko ławki i donice, ale też nowe oświetlenie. Zniknie też podział na chodnik i ulicę, pierwszeństwo mają mieć piesi, ale samochody będą mogły tamtędy przejechać. Zdecydowanie zmniejszy się liczba miejsc parkingowych - pozostanie tylko kilka, co wciąż budzi największy opór wśród mieszkańców.
Czy stworzenie strefy pieszej ożywi ul. Abrahama?
50%

tak, czekam na to z niecierpliwością

17%

to zależy od determinacji władz i właścicieli lokali

33%

nie, a dodatkowo da się we znaki kierowcom

łącznie głosów: 518