Gdynia: będzie więcej miejsca dla pieszych na Wzgórzu

2 lipca 2020, 10:30
Patryk Szczerba

W tym roku przy ul. Biskupa Dominika, na wysokości budynków 37-42Mapka w Gdyni, nie pojawią się nowe miejsca parkingowe, bo na ich budowę nie ma pieniędzy. Auta stają więc często na chodnikach i trawnikach, co przeszkadza pieszym, o których zadbać chcą członkowie stowarzyszenia Traffic Design wraz z katowickimi aktywistami i architektami z Politechniki Gdańskiej.Problem braku miejsc parkingowych na Wzgórzu św. Maksymiliana narasta. Aut przybywa, kierowcy parkują na chodnikach, nierzadko łamiąc przepisy. Obecność na ulicach strażników miejskich, nerwowe reakcje kierowców i trudności w poruszaniu się pieszych to częsty obrazek na wąskich dzielnicowych ulicach.

W wakacje zostanie z pewnością spotęgowany przez szukających darmowych miejsc turystów.

Opłaty za parkowanie w ciągu pół rokuZgodnie z uchwałą rady miasta także Wzgórze św. Maksymiliana zostanie objęte opłatami, ale najwcześniej za pół roku. Mieszkańcy liczyli, że wcześniej zyskają dodatkowe miejsca parkingowe przy budynku przy ul. Biskupa Dominika 37-42, co zapowiadali urzędnicy.

Na inwestycje obejmującą przebudowę jezdni z elementami uspokojenia ruchu, odwodnieniem terenu, budowę nowego chodnika, oświetlenia i zagospodarowanie zieleni potrzeba 3 mln zł. W marcu informowaliśmy, że środki na ten cel nie znalazły się w budżecie miasta na 2020 rok.

Kierowcy muszą poczekać. Wcześniej więcej przestrzeni mogą zyskać piesi. Stowarzyszenie Traffic Design wraz ze studentami Politechniki Gdańskiej oraz katowickim aktywistą Michałem Kubieńcem i architektem Grzegorzem Layerem na początek chcą w internetowej ankiecie zapytać mieszkańców o ich przyzwyczajenia parkingowe.

Małe przenośne meble w miejscu nielegalnie parkujących autOdpowiedzi mają posłużyć do stworzenia projektu, w którym nielegalne miejsca parkingowe zamieniłyby się w miejsca, gdzie mogą odpocząć piesi.

- Tworzymy projekt, który będzie dostępny do zrobienia dla samych mieszkańców w formie "do it yourself". Efektem ankiety będą wyniki, które posłużą projektantom do stworzenia małych, przenośnych mebli i form przestrzennych. Będzie można je umieścić w przestrzeniach, takich jak trawniki, i wszędzie tam, gdzie miejsce nielegalnie okupują auta - mówi Monika Domańska ze stowarzyszenia Traffic Design.

Współpraca z aktywistami z KatowicBędzie to jeden z siedmiu projektów, które tej jesieni pojawią się na Wzgórzu podczas festiwalu Biennale 2020. Poprzednie edycje przyniosły m.in. odświeżenie identyfikacji wizualnej baru mlecznego "Słoneczny" czy metamorfozy elewacji gdyńskich budynków.

Ankietę dla mieszkańców można znaleźć tutaj.

Mieszkania na Wzgórzu: sprzedaż wynajem

Mieszkanie Centrum Gdyni
2 500 zł
Gdynia Wzgórze św. Maksymiliana
Mieszkanie Centrum Gdyni
Kompletnie wyposażony Apartament obok Bulwaru
639 000 zł
Gdynia Wzgórze św. Maksymiliana
Blisko morza w Gdyni! 2 pokoje do wprowadzenia
375 000 zł
Gdynia Wzgórze św. Maksymiliana
Czy będąc pieszym, czujesz się swobodnie w swojej dzielnicy?
47%

tak

26%

to zależy od miejsca

27%

nie

zakończona

łącznie głosów: 746