Blisko 100-letnie latarnie objęte ochroną

13 września 2020, 12:00
Patryk Szczerba
artykuł historyczny
Najnowszy artukuł na ten temat

Gdynia: remont willi, która ma ceramiczną elewację

Przedwojenne latarnie na ul. Puckiej. Film z marca.

Pochodzące z lat 30. XX wieku latarnie przy ul. PuckiejMapka w Chyloni zostały objęte ochroną konserwatorską. Podobnych urządzeń było w Gdyni mnóstwo, ale w czasie PRL-u zniknęły podczas wymiany ulicznego oświetlenia. Ostały się prawdopodobnie tylko te dwie.O ochronę konserwatorską dwóch latarni zaczęli kilka tygodni temu zabiegać członkowie Gdyńskiego Klubu Eksploracji Podziemnej.

To stowarzyszenie zajmujące się ochroną zabytków i obiektów o wartości historycznej, zwłaszcza tych związanych z obronnością.

Dzięki ich inicjatywie można m.in. zwiedzać schrony przy ul. Morskiej 189Mapka.

Dzień otwarty schronu przy Morskiej. Film archiwalny

Dlaczego latarnie należało ochronić?Jak wyjaśniają członkowie GKEP, dwie latarnie przy ulicy Puckiej 34 pochodzą z lat 30. XX w. i są prawdopodobnie ostatnimi zachowanymi gdyńskimi latarniami ulicznymi z okresu międzywojennego, na który przypada dynamiczny rozwój Gdyni.

- Przed II wojną światową tego typu charakterystyczne latarnie oświetlały ulice miasta, o czym świadczą fotografie archiwalne. Wyróżniała je charakterystyczna smukła forma - wieloboczne, lekko zwężające się ku górze słupy zwieńczone są żelbetowymi wspornikami, na których były zamontowane płaskie, metalowe oprawy żarówek - opisuje Michał Szafrański z Gdyńskiego Klubu Eksploracji Podziemnej.

Latarnie stały na terenie prywatnymLatarnie zostały zlikwidowane w czasach PRL-u, w trakcie kompleksowej wymiany oświetlenia gdyńskich ulic.

- Egzemplarze w gdyńskiej Chyloni ocalały tylko dlatego, że usytuowane były na za ogrodzeniem działających tu zakładów rybnych - wskazuje Szafrański.
Na początku roku Gdyński Klub Eksploracji Podziemnej wystosował wniosek o objęcie ich ochroną konserwatorską. Latarnie zostały wpisane do ewidencji przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na początku września.
W okolicy twojego zamieszkania są zabytki?
34%

tak, całkiem sporo

29%

tak, ale to pojedyncze obiekty

37%

nie, nie ma takich budynków

zakończona

łącznie głosów: 707