Gdynia: dobiega końca budowa mariny

11 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Patryk Szczerba
Zobacz jak wygląda nowa marina w Gdyni

Na przełomie kwietnia i maja przy Nabrzeżu Kutrowym zobacz na mapie Gdyni na dawnym pirsie Dalmoru w centrum Gdyni nowa marina zacznie przyjmować jachty. To element inwestycji mieszkaniowej Yacht Park, prowadzonej przez Polski Holding Nieruchomości. Zaplecze - w tym bosmanat i usługi - ma być gotowe na koniec maja.  1. Nowa marina w Gdyni pomieści 120 jachtów.
  2. 72 miejsca będą przeznaczone dla jednostek do 14 metrów długości.
  3. 42 dla jachtów do 12 metrów.
  4. Sześć miejsc pozostanie dla jednostek do 10 metrów.
  5. Powstanie również osiem miejsc do dokowania skuterów.
  6. Dla żeglarzy dostępny będzie bosmanat o powierzchni ponad 300 m kw.
  7. Do dyspozycji pozostanie 15 pryszniców, toalety, zaplecze techniczne, magazynek, pomieszczenie bosmana i kubryk.

Prace przy budowie przystani, która zyskała oficjalną nazwę Marina Yacht Park są na finiszu.


- Zakończyliśmy prace przy części nawodnej, obecnie trwają prace związane z budową bosmanatu. Marina będzie wyposażona w funkcjonalne zaplecze dostosowane do potrzeb najbardziej wymagających żeglarzy - mówi Magdalena Kacprzak z Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Ceny za postój w trakcie ustalaniaPrzedstawiciele inwestora zapewniają, że marina będzie otwarta dla wszystkich, w tym także dla spacerowiczów. Trzeba jednak pamiętać, że pierwszeństwo w cumowaniu łódek mają mieć właściciele powstającego obok osiedla Yacht Park.

Na razie nie są znane ceny za postój. Jak mówi w rozmowie z portalem żeglarski.info Marek Wójcik, manager mariny - mają być one nieco wyższe niż w marinie Gdynia, ale niższe niż w marinach podobnej klasy w okolicy.

Jak zapowiada inwestor, pierwsze jednostki mogą zawitać w niej już na przełomie kwietnia i maja. Zaplecze, w tym bosmanat i usługi, będzie gotowe prawdopodobnie na koniec maja.

Oficjalne otwarcie odbędzie się najprawdopodobniej w drugiej połowie czerwca - wraz z początkiem sezonu żeglarskiego.

Duże oczekiwania w związku z powstaniem nowej mariny i brakiem działań związanych z zapowiadanymi przed laty przez Polski Związek Żeglarski inwestycjami przy marinie miejskiej mają władze Gdyni.

- To ważna informacja w kontekście organizacji dużych imprez żeglarskich, które regularnie odbywają się właśnie u nas i wymagają odpowiedniej infrastruktury. Morska tożsamość miasta jest dla nas bardzo ważna, tym bardziej cieszymy się, że pojawi się kolejne miejsce związane z żeglarstwem, bez którego nie sposób wyobrazić sobie lata w Gdyni - podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent ds. rozwoju Gdyni.

Osiedle, biura i placPrzy marinie powstaje Yacht Park, czyli kompleks sześciu pięciokondygnacyjnych budynków mieszkalnych, obok znajdzie się też aleja spacerowa z dostępem do lokali handlowo-usługowych na parterze.

Łącznie powstaje ponad 13 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Budowa zostanie ukończona prawdopodobnie pod koniec roku.

To niejedyna inwestycja, która jest prowadzona w okolicy. W drugiej połowie roku Polski Holding Nieruchomości rozpocznie budowę trzech biurowców przy ul. Waszyngtona zobacz na mapie Gdyni w Gdyni. Pomiędzy nimi a dawnym pirsem Dalmoru powstanie ogólnodostępny plac miejski.

Nowy plac miejski i biurowce w Gdyni


Z kolei firma Vastint - inwestor, który planuje zabudować nadmorską część Gdyni - wyburza centrum Waterfront, czyli dawne Centrum Gemini. Bliżej al. Jana Pawła II zobacz na mapie Gdyni, czyli w miejscu obecnego centrum, zaplanowano hotel, powierzchnie konferencyjne, SPA oraz obiekty użyteczności publicznej, w tym kino wielosalowe. Przy ulicach Waszyngtona i Hryniewickiego zobacz na mapie Gdyni powstaną zaś budynki mieszkalne, biurowce i lokale usługowe (na parterze).

Chrapkę na przejęcie terenów dawnego pirsu Dalmoru ma także Port Gdynia. Mogłoby tam powstać zaplecze dla wycieczkowców.

Więcej portu w Śródmieściu Gdyni?


Czy nowa marina wpłynie na obniżenie cen za postój łódek w Gdyni?
17%

tak

83%

nie

zakończona

łącznie głosów: 614