Gdynia: dotacje na zbiórkę deszczówki na posesjach

22 października 2020, 7:00
Patryk Szczerba

Do niedawna mieszkańcy Gdyni mogli się starać o dofinansowanie budowy ogrodów deszczowych na posesjach. W ostatnich dniach katalog inwestycji, na które można otrzymać nawet 10 tys. zł, rozszerzono o urządzenia retencyjno-rozsączające, zamknięte systemy ogrodowe oraz oczka wodne o charakterze retencyjnym.Ogrody deszczowe są alternatywnym w stosunku do sieci kanalizacyjnej sposobem zagospodarowania wód deszczowych na nieruchomości oraz naturalnym sposobem usuwania zanieczyszczeń ze spływających wód opadowych. Tworzące je rośliny hydrofitowe przechwytują i zatrzymują szkodliwe substancje w kłączach lub korzeniach, oczyszczając w ten sposób wodę.

Prawidłowo wykonane urządzenia do zagospodarowania wód deszczowych na nieruchomościach zapobiegają lokalnym podtopieniom oraz ograniczają nadmierny spływ wód po powierzchni, przez co dodatkowo odciążają kanalizację deszczową.

Popularne w prywatnych inwestycjach i wśród władz miastOgrody deszczowe zyskują na popularności. Zdają sobie z tego sprawę m.in. deweloperzy, montując ogrody deszczowe w swoich inwestycjach. Znaczenie retencji starają się podkreślać coraz bardziej także samorządowcy.

W Gdyni ponad dwa lata temu podjęto uchwałę dającą szansę właścicielom posesji na otrzymanie dotacji nawet w wysokości 10 tys. zł na stworzenie ogrodu deszczowego. W ostatnim czasie rozszerzono katalog inwestycji możliwych do wykonania o urządzenia retencyjno-rozsączające, zamknięte systemy ogrodowe na wodę deszczową i oczka wodne o charakterze retencyjnym.

Usługi ogrodnicze w Trójmieście


Maksymalna kwota dotacji pozostała bez zmian. O dofinansowanie z miasta mogą się ubiegać zarówno osoby fizyczne, jak i spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz przedsiębiorcy. Przyznanie dotacji odbywa się na podstawie wniosku. Trzeba do niego dołączyć także m.in. projekt urządzeń.

Władze Gdyni: chcemy popularyzować trend- Chcemy popularyzować ten trend i zachęcać mieszkańców, firmy i zarządców nieruchomości, by w ten sam sposób traktowali wody opadowe. W tym właśnie celu zabezpieczyliśmy środki w budżecie miasta, które przeznaczymy na dofinansowania tego typu inwestycji - tłumaczy Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.
Czytaj też: Jesienne nasadzenia w Gdańsku

Co istotne, zgodnie z ostatnimi zmianami dotacje są przydzielone po złożeniu wniosku, ale przed realizacją inwestycji.

- To znaczy, że najpierw urząd podpisuje umowę z beneficjentem, a dopiero później można wykonać inwestycję i uzyskać dofinansowanie na podstawie rachunków - tłumaczy Dorota Jalowska-Marszałek, zastępca naczelnika Wydziału Środowiska UM Gdyni.

Dotacje w innych miastachDodajmy, że Sopot też wprowadził podobny system, i to już dość dawno - od 2011 roku gmina dofinansowuje projekty wykorzystywania wody deszczowej m.in. do podlewania przydomowych ogródków.

Mieszkańcy mogą uzyskać wsparcie finansowe na wykonanie systemów drenażowych i systemów do gromadzenia wody deszczowej w granicach własnej nieruchomości. Dotacja wynosi 50 proc. kosztów inwestycji, ale nie więcej niż 1 tys. zł w przypadku budynku jednorodzinnego oraz 5 tys. zł w przypadku budynku wielorodzinnego.

Także w Gdańsku na stworzenie ogrodu deszczowego można otrzymać miejską dotację i wskazówki do jego realizacji. Na stronie www.gdanskiewody.pl można znaleźć poradnik Ogród deszczowy w 5-ciu krokach, a pod adresem ogrodydeszczowe@gdanskiewody.pl skonsultować konkretne projekty. Pomysły na miejskie obiekty małej retencji można także sfinansować z Zielonego Budżetu Obywatelskiego. Do tegorocznej edycji zgłoszono kilkanaście pomysłów tego typu.

Można także zgłaszać swoje sugestię miejsc zakładania ogrodów deszczowych Gdańskim Wodom, najlepiej w wiadomościach na stronie spółki na Facebooku.

Co sądzisz o ogrodach deszczowych?
64%

chciał(a)bym, żeby powstawało ich jak najwięcej

20%

traktuję jako pożyteczny trend, nic więcej

16%

to dziwny wymysł, nie wierzę w ich działanie

zakończona

łącznie głosów: 422