Gdynia: głaz jako spowalniacz na drodze

3 lipca 2020, 17:00
Patryk Szczerba

Mieszkańcy ulicy KąkolaMapka w Gdyni postanowili ukrócić zapędy przekraczających prędkość kierowców ustawiając na środku drogi głaz. By go objechać, trzeba zwolnić. Pomysł nie spodobał się urzędnikom, więc głaz został usunięty z drogi należącej do miasta.Znajdująca się na Wiczlinie ulica Kąkola jest miejscem łączącym zabudowę wielorodzinną i jednorodzinną. Obecnie jest wyłożona tłuczniem, a docelowo będzie wyasfaltowana i pojawi się chodnik.

Głaz jako próg zwalniającyProgów zwalniających nie ma, więc kierowcom mimo lokalnego charakteru ulicy, zdarza się często przekraczać prędkość. To powoduje niezadowolenie wśród niektórych mieszkańców. Dlatego we wtorek na środku ul. Kąkola pojawił się głaz.

Kamień nie tarasuje całej szerokości ulicy, można go ominąć, ale trzeba zwolnić.

Inicjatorzy osiągnęli więc swój cel, ale przy okazji - jak zauważają internauci komentujący na profilu FB Zmieniamy Abrahama, na którym pojawiła się żartobliwie brzmiąca informacja o "przeszkodzie" - narazili kierowców na niebezpieczeństwo najechania w ciemności na kamień.

Urzędnicy zabrali przeszkodęPomysł nie spodobał się także gdyńskim urzędnikom, którzy w tej sprawie mają do powiedzenia najwięcej, bowiem ul. Kąkola to droga gminna. Najpierw pracownicy ZDiZ przesunęli element, by nie blokował przejazdu, a w piątkowe popołudnie zabrali go.

- Tego typu elementy są w tym rejonie wykorzystywane jako elementy małej architektury m.in. przy chodnikach czy zabezpieczając teren zielony. Ten zapewne został przestawiony w celu zasygnalizowania zbyt dużej prędkości, którą uzyskują w tym miejscu kierowcy. Gdyński Zarząd Dróg i Zieleni został poproszony o usunięcie go z pasa jezdni - mówi Jakub Ubych, przewodniczący klubu Samorządność, startujący do rady miasta z okręgu obejmującego m.in. Wiczlino.
Zapowiada, że dzięki tegorocznemu budżetowi obywatelskiemu w rejonie osiedla Sokółki Zielenisz pojawią się rozwiązania uspokajające ruch.

Nieruchomości na Wiczlinie: sprzedaż wynajem

Co sądzisz o pomyśle mieszkańców?
38%

trafiony, gratulacje za inwencję

39%

zwracający uwagę na problem, ale jednak niebezpieczny

23%

nietrafiony i szkodliwy

zakończona

łącznie głosów: 4016