Gdynia: gra miejska śladami niezłomnej policjantki

11 marca 2020, 7:00
Michał Sielski
artykuł historyczny

Zazwyczaj gry miejskie organizuje się śladami znanych postaci, przekazując mniej znane fakty na ich temat. Tym razem w Gdyni, z okazji święta policji, można będzie rozwiązać kryminalne zagadki i poznać niesłychaną historię mało znanej policjantki, która warta jest upamiętnienia.W Gdyni odbywały się już gry miejskie śladami Eugeniusza Kwiatkowskiego, Danuty Baduszkowej, Antoniego Abrahama czy Juliana Rummla. To wszystko wielce zasłużone dla rozwoju Gdyni postacie, które mają swoje tablice pamiątkowe, pomniki, a ich nazwiskami firmowane są ulice. Tym razem gra miejska Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu dotyczyć będzie niesamowitej historii postaci mniej znanej, ale nie mniej zasłużonej - Stanisławie Filipinie Paleolog, która jest patronką policjantów w naszym województwie.

- Jak zawsze poświęciliśmy grę osobie wybitnie zasłużonej i wyróżniającej się. Tym razem będą to zagadki kryminalne, a przewodnikiem po nich będzie komisarz Policji Państwowej na Pomorzu, Stanisława Filipina Paleolog. Wybraliśmy właśnie ją, aby uczcić dwie rocznice: 100-lecie pomorskiej Policji oraz 95-lecie Policji Kobiecej - mówi Adam Labuhn z WSAiB im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni. - W organizację gry zaangażowani są między innymi studenci z naszej uczelni, uczniowie IX Liceum Ogólnokształcącego, specjaliści z gdyńskich muzeów, a także funkcjonariusze policji i kryminolodzy - dodaje.

Kim była komisarz Paleolog?W policji pracowała w czasach międzywojennych. Nikogo nie trzeba przekonywać, że w tamtych czasach nie brakowało gagatków, którzy chcieli wykorzystać osłabienie Polski po pierwszej wojennej zawierusze. Stanisława Filipina Paleolog nie zwalczała więc pospolitych przestępstw, ale zajmowała się najgroźniejszymi z nich: zwalczała handel żywym towarem, narkomanię i prostytucję. Zajmowała się też "ucywilizowaniem" tzw. Chińskiej Dzielnicy na terenach przyportowych, która była miejscem, w jakie nikt postronny z własnej woli się nie zapuszczał.

Stanisława Filipina Paleolog wykryła i zlikwidowała znajdujące się tam szajki przemytników ludzi, złodziei, spekulantów i zwykłych rzezimieszków, którzy dzięki jej pracy trafili za kratki.

Gra miejska śladami postrachu przestępcówGra będzie opierała się o karty-mapy, na których będą wskazówki pozwalające rozwiązać kolejne zadania. Wszystkie będą związane z działalnością międzywojennych policjantów w Gdyni, w których rolę będą mogli wcielić się uczestnicy gry.

Gra rozpocznie się w sobotę, 21.03.2020, w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni na ul. Kieleckiej 7, a skończy w Komendzie Miejskiej Policji na ul. Portowej 15. Wszystkie zadania będą się odbywały na obszarze Śródmieścia Gdyni.

Udział w grze jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona do 300 osób.

Zapisy są dostępne na stronie internetowej: www.wsaib.pl/gramiejska
Brałeś kiedyś udział w grze miejskiej?
23%

tak

33%

nie, ale planuję

44%

nie, to nie dla mnie

zakończona

łącznie głosów: 326