Gdynia: kierowcy wznowią sprzedaż biletów

28 maja 2020, 16:00
Michał Sielski
aktualizacja:12:40 (29 maja 2020)
Najnowszy artukuł na ten temat

Trójmiasto dostanie 126 mln zł z tarczy samorządowej

Od poniedziałku, 1 czerwca 2020 roku, pasażerowie gdyńskiej komunikacji publicznej znowu będą mogli kupować bilety u kierowców. Po wielu latach dostępne będą podwójne ulgowe karnety, co umożliwi zakup biletu bez ulg na jeden przejazd.Aktualizacja 12:40: Gdańsk też przywraca sprzedaż biletów od poniedziałku

W poniedziałek w gdyńskich autobusach i trolejbusach udostępnione zostaną pierwsze rzędy siedzeń i dostęp do kabiny kierowcy. Dzięki temu będzie znowu można zakupić bilety u kierowcy.

- Do ZKM w Gdyni trafiało wiele sygnałów mieszkańców i pasażerów, że brak możliwości zakupu biletów u kierowców stanowi duże utrudnienie. Wprowadzane zmiany wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom, ale stanowią także pewien kompromis pomiędzy potrzebą sprzedaży a konieczną ochroną kierowców przed koronawirusem - stąd decyzja o dalszym wyłączeniu z użytkowania pierwszych drzwi i przestrzeni bezpośrednio przy kabinach kierowców - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.

Karnet ulgowy jak bilet jednorazowyNadal niemożliwy będzie jednak zakup pojedynczego biletu na jeden przejazd. Sprzedawane będą trzy rodzaje karnetów. Tu także czekają nas zmiany. Nowe karnety składają się z dwóch odcinków, z których każdy stanowi bilet ulgowy, zatem w ramach jednej transakcji możliwy jest zakup biletu normalnego (złożonego z dwóch biletów ulgowych). Nadal nie będzie jednak możliwości zakupu jednego biletu ulgowego.

Nowe karnety sprzedawane przez kierowców:

  • jednoprzejazdowy - w cenie 3,80 zł (2 x 1,90 zł) - ważny na liniach zwykłych i nocnych;
  • jednogodzinny na wszystkie linie lub jednoprzejazdowy na linie pospieszne - w cenie 4,40 zł (2 x 2,20 zł);
  • 24-godzinny - w cenie 14,00 zł (2 x 7,00 zł) - ważny na liniach zwykłych, pospiesznych i nocnych.

Kupuj bilet okresowy lub przez smartfona- Warto zaznaczyć, że dla osób korzystających często z komunikacji miejskiej najlepszym rozwiązaniem jest zakup biletu okresowego w sklepie internetowym lub w punktach stacjonarnych ZKM w Gdyni. Gorąco namawiam, by bilety jednorazowe nabywać w aplikacjach online. To proste, higieniczne i opłacalne - przekonuje Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.
Bilety na przejazd po Gdyni można zakupić w sześciu aplikacjach: GoPay, jakdojade.pl, moBiLET, mPay, SkyCash i zbiletem.pl.

W Gdańsku bez zmianW Gdańsku sprzedaż biletów i nowych karnetów (pasażerowie nie zdążyli z nich jeszcze skorzystać ze względu na pandemię) pozostaje nadal zawieszona do odwołania.

- Utrzymujemy strefy buforowe i zawieszoną sprzedaż biletów u kierowców i motorniczych - przyznaje Zygmunt Gołąb, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. - Pasażerowie rozumieją sytuację, w jakiej się znaleźliśmy, i przyzwyczaili się już do korzystania z aplikacji mobilnych, biletomatów i kupowania biletów w kioskach. Z naszych obserwacji wynika, że zawieszenie sprzedaży w żaden negatywny sposób nie wpłynęło na ograniczenie dostępności biletów. Na razie nie ma decyzji o przywróceniu możliwości sprzedaży biletów w pojazdach. Stoimy nadal na stanowisku, że kierowcy mają skupić się na bezpiecznym i zgodnym z rozkładem przewiezieniem pasażerów.
Jak najczęściej kupujesz bilety w komunikacji?
27%

u kierowcy/motorniczego

9%

w internecie

28%

przez aplikację

20%

w punktach stacjonarnych

16%

w automacie biletowym

zakończona

łącznie głosów: 895