Gdynia: luka w systemie zmieniła wyniki BO, ale nieznacznie

17 września 2020, 10:20
Patryk Szczerba
Najnowszy artukuł na ten temat

2 mln zł za przebudowę przejścia pod al. Niepodłegłości w Sopocie

W trakcie analizy wyników głosowania na Budżet Obywatelski w Gdyni okazało się, że system głosowania był nieszczelny. Luka dawała możliwość kilkukrotnego wejścia do systemu i oddawania głosów na kolejne projekty. Władze miasta tłumaczą, że dodatkowe głosy wpłynęły na wyniki nieznacznie, więc zrealizowane zostaną projekty wcześniej ogłoszone i dwa dodatkowe - które pojawiły się na premiowanych pozycjach po ponownym przeliczeniu głosów.Przypomnijmy. Głosowanie na tegoroczną edycję BO w Gdyni ruszyło 8 czerwca i trwało do 22 czerwca. Mieszkańcy mogli głosować na 268 dzielnicowych i 13 miejskich projektów.

Do realizacji miało trafić 116 projektów dzielnicowych: 31 dużych, 85 małych i jeden projekt miejski. Zagłosowało 30 tys. gdynian.

365 mieszkańców oddało głosy kilkukrotniePo każdej edycji Budżetu Obywatelskiego jest prowadzona ewaluacja. Tegoroczna wykazała, że w systemie pojawiły się głosy, które nie powinny znaleźć się w bazie. Dzięki luce niewłaściwe głosy oddało 365 mieszkańców. Koordynujący gdyński Budżet Obywatelski po rozmowach z operatorem oprogramowania, firmą Asseco Data Systems, zdecydowali się uwzględnić w ostatecznych wynikach jedynie pierwsze głosowania mieszkańców w systemie, odrzucając dodatkowe "kliknięcia".

Zmiany mają znaczenie dla dwóch projektów na Babich Dołach oraz dwóch na Pogórzu.

Uznany przez system za zwycięski "Mały projekt" na Pogórzu "Teatrzyki i planszówki w bibliotece" - stracił formalnie ten status. Jego miejsce zajmuje projekt "Cotygodniowe ćwiczenia gimnastyczne dla każdego z przerwą wakacyjną". Jednak ostatecznie oba zostaną zrealizowane.

Dodatkowo dwa "małe projekty" w dzielnicy Babie Doły: "Posadowienie masztów z flagą narodową i watykańską przy tablicy upamiętniającej lądowanie Jana Pawła II na lotnisku" oraz "Zajęcia sportowo-rekreacyjne dla seniorów" osiągnęły taką samą liczbę punktów. W tym przypadku również oba zostaną zrealizowane.

Asseco Data Systems pokryje koszty dwóch projektów- Zarówno miasto, jak i firma Asseco zgodnie uznają, że niewłaściwym byłoby obarczanie skutkami wystąpienia błędu w zaoferowanej usłudze mieszkańców zarówno autorów projektów, jak i osób, które na nie zagłosowały. Z tego względu do realizacji przekazane zostaną wszystkie cztery projekty - tłumaczy Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
Koszt dodatkowych dwóch projektów w wysokości 20 tys. zł pokryje firma Asseco Data Systems. Razem do realizacji będzie przeznaczonych 118 projektów.

Przypomnijmy, że obecnie głosowanie na Budżet Obywatelski trwa w Sopocie. Gdańsk zaplanował je w terminie 16-30 listopada 2020 roku.
Głosowałe(a)ś w tegorocznym BO w Gdyni?
34%

tak

66%

nie

zakończona

łącznie głosów: 566