Gdynia: mało chętnych na dodatkowe punkty gastronomiczne

5 czerwca 2020, 20:00
rb
Najnowszy artukuł na ten temat

Markety wydłużają godziny pracy. Niektóre czynne całodobowo

Z 22 nowych punktów do prowadzenia gastronomii zaproponowanych przez miasto, na razie tylko jeden znalazł najemcę. Urzędnicy chcą powtórzyć przetarg.Ofertę na poprawę sytuacji lokalnej gastronomii Gdynia ogłosiła w ostatnich dniach maja. Miasto zaoferowało 22 lokalizacje przeznaczone na sezonowe punkty gastronomiczne w różnych punktach Gdyni, dając też możliwość poszerzania powierzchni istniejących ogródków. Obydwie opcje miały być dostępne za symboliczną złotówkę.

- Zależy nam, by maksymalnie upraszczać procedury i ułatwić działanie gdyńskim restauratorom, którzy od wielu tygodni pracują w pocie czoła, by ich lokale przetrwały trudny czas pandemii. Nasza oferta to również ukłon w stronę mieszkańców, którzy okazali ogromną solidarność z gastronomikami i masowo zamawiali jedzenie na wynos - zapowiadał Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.

Dwie firmy chętne na sześć lokalizacjiPrzetarg dotyczył oddania w użyczenie przestrzeni na czas od 8 czerwca do 8 września 2020 roku. Największym zainteresowaniem cieszyło się sześć punktów, w tym trzy na skwerze KościuszkiMapka.

Po ogłoszeniu wyników wiadomo, że Blues Club zaoferuje swoje produkty na rogu Świętopełka i al. ZwycięstwaMapka w Parku Kolibki.

Zobacz wyniki przetarguZarejestrowana w Chwarznie firma BOBOQ Gdynia, która miała być franczyzą ogólnopolskiej sieci oferującej herbatę, zagęszczone soki owocowe oraz napoje mleczne takie jak bawarki (herbata z mlekiem) czy jogurt, złożyła ofertę na trzy dostępne miejsca na Molo Południowym, jedno w Parku Kilońskim w ChyloniMapka i jedno na rogu płk. Dąbka i KwiatkowskiegoMapka na Obłużu.

Rozwiązanie umowy z braku czasu na rozstawienie ogródkówUrzędnicy poinformowali, że firma wycofała się z przedsięwzięcia, wnioskując o rozwiązanie umowy.

Jedzenie na telefon


Jako powód wskazano zbyt krótki termin na urządzenie ogródków.

- Zawarta umowa dopuszcza możliwość jej rozwiązania, a wobec treści oświadczenia miasto przychyli się do złożonego wniosku - informuje Agata Grzegorczyk, rzecznik UM w Gdyni.
Oznacza to, że nowa, sezonowa gastronomia pojawi się jedynie w Orłowie.

Restauracje w Trójmieście


Urzędnicy zapowiadają jednak, że w najbliższych dniach zaprezentują kolejną propozycję dla restauratorów.

- Zamierzamy powtórzyć przetarg. Szczegóły będą znane w przyszłym tygodniu - mówi Marek Łucyk.

Społecznicy krytykująDziałania władz miasta krytykują społecznicy z Miasta Wspólnego, proponujący wcześniej innego rodzaju wsparcie lokalnej gastronomii, m.in. możliwość zajęcia części miejsc postojowych.

- Gdy na początku maja poruszyliśmy temat dodatkowej przestrzeni, by w nowym reżimie sanitarnym gdyńska gastronomia mogła dalej funkcjonować, nasze propozycje spotkały się ze zdecydowanym sprzeciwem ze strony polityków rządzących Gdynią. Po chwili wystąpili z własnymi pomysłami, zapewniając że "nad projektem pracowali od kilku tygodni". Patrząc na efekty tej pracy, śmiem wątpić, by trwała ona dłużej niż kilka godzin. Przetarg został źle przygotowany, większość zaproponowanych lokalizacji była od początku mocno dyskusyjna - wskazuje Łukasz Piesiewicz z Miasta Wspólnego.
Dodaje, że władze miasta wciąż mogą wykorzystać pierwotną propozycję.

- Apeluję do pana prezydenta o ponowne rozważenie naszych propozycji - wspólne strefy gastronomiczne dla kilku lokalnych podmiotów, możliwość zajmowania na stoliki miejsc postojowych sąsiadujących z lokalami, odjęcie z wymogów przedstawiania dodatkowych dokumentów, w tym wizualizacji ogródków - kończy Piesiewicz.
Byłe(a)ś już w lokalu gastronomicznym po ponownym otwarciu?
39%

tak

61%

nie

zakończona

łącznie głosów: 1886

rb