Gdynia: nowy autobus do "Mieszkania plus"

30 września 2020, 7:00
Michał Sielski

Nowa linia autobusowa 137 będzie dowozić do pętli mieszkańców osiedla PuszczykaMapka, powstałego na Kaczych Bukach w ramach programu "Mieszkanie plus". Midibusy będą kursować w godzinach szczytu co 10 minut, wykonując 114 kursów dziennie. Pierwszy z nich odjedzie z początkiem października.Midibusy linii 137 będą dowozić pasażerów do pętliMapka na Kaczych Bukach, gdzie będzie można przesiąść się na kolejny autobus lub trolejbus i dojechać nim np. do centrum Gdyni, ale także Sopotu czy Rumi. Co ciekawe, będzie to najkrótsza trasa w historii gdyńskiej komunikacji miejskiej - jej długość wyniesie dokładnie 964 metry.

- Dobrą komunikację obiecywaliśmy dla "Mieszkania Plus", zanim jeszcze wbito pierwszą łopatę. Wiemy doskonale, jak istotne przy powstawaniu nowych osiedli jest zaszczepienie mieszkańcom od samego początku przyzwyczajenia do korzystania z komunikacji miejskiej. Uruchomienie szybkiego i często kursującego połączenia na pewno zachęci część nowych gdynian do pozostawienia samochodu i regularnego korzystania z transportu zbiorowego, a okoliczne dzielnice uchroni przed powstawaniem zatorów na istniejących drogach. Chcemy zapewniać wszystkim mieszkańcom możliwość korzystania z ekologicznych form transportu - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.

114 kursów dziennieKursy będą się odbywać w dni powszednie od godz. 5 do 21, a w soboty od godz. 8 do 16. W dni powszednie w godzinach szczytu kursy będą odbywać się co 10 minut, a poza nimi co 30 minut. W soboty oraz wieczorami midibusy MAN pojadą co 20 minut. W dni powszednie będzie to 114 kursów dziennie.

- Uruchomienie dużego osiedla mieszkaniowego na Kaczych Bukach spowodowało, że powstała krótka, ale niezwykle potrzebna linia autobusowa, która będzie umożliwiała mieszkańcom, a to ponad 130 rodzin, przedostanie się na pętlę, z której mają już pełne połączenie z siecią komunikacyjną miasta - dodaje Bogusław Stasiak, prezes Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gdyni.
Czy szukając nowego mieszkania, zwracasz uwagę na dostępność transportu publicznego?
61%

tak, to dla mnie kluczowe

26%

tak, ale nie jest to najważniejsze

13%

nie, nie ma to dla mnie znaczenia

zakończona

łącznie głosów: 964