Gdynia: nowy plan dla Kaczych Buków

8 lipca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Patryk Szczerba
Najnowszy artukuł na ten temat

Bez wieżowców w pasie nadmorskim w Brzeźnie

Zmiana przebiegu Trasy Kaszubskiej i lokalizacji planowanego węzła drogowego "Chwaszczyno" oraz korekta granic działek, a także planowane kolejne inwestycje mieszkaniowe to powody, dla których urzędnicy zmieniają plan miejscowy dla Kaczych Buków - zyskującej na znaczeniu części dzielnicy Wielki Kack zobacz na mapie Gdyniw Gdyni.Kacze Buki to osiedle należące do Wielkiego Kacka, położone na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Graniczy z Chwaszczynem oraz Gdańskiem i jako peryferie Gdyni jeszcze do niedawna mieściła w swych granicach głównie gospodarstwa rolne i zajezdnię autobusową, bowiem swoją siedzibę ma tam Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej.

Z czasem zaczęła pojawiać się tam zabudowa. Przełom nastąpił dwa lata temu. W lipcu 2017 roku przy ul. Starochwaszczyńskiej zobacz na mapie Gdyni (obecnie Puszczyka), na terenie należącym do prywatnego inwestora, rozpoczęła się budowa 172 mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus.

Mieszkanie Plus w Gdyni: ceny, wnioski, nabory


Co istotne, do zmian w planie miejscowym na tym terenie Gdynia przystąpiła już w 2016 roku, ale od początku wiadomo było, że uchwalenie dokumentu będzie możliwe dopiero dwa lata później. W międzyczasie do biura planowania miały trafiać wnioski od właścicieli gruntów z propozycjami zmian przeznaczenia terenów.

Głównym powodem zmian w planie jest potrzeba realizacji inwestycji drogowych w okolicy.

- Chodzi o zmianę trasy drogi ekspresowej S6 (Trasa Kaszubska) i lokalizacji planowanego węzła drogowego "Chwaszczyno" - wskazuje Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta.

Trasa Kaszubska: kiedy budowa?


Kolejnym powodem była konieczność uaktualnienia granic działek, które zmieniły się przez lata trwających na osiedlu przeobrażeń. Nieaktualne dane powodują trudności w procedurach opiniowania projektowanych podziałów geodezyjnych.

Urzędnicy informują, że nowa propozycja utrzymuje główne założenia planu obowiązującego na tym obszarze z nieznacznym rozszerzeniem zasięgu zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i uwzględnieniem Trasy Kaszubskiej.

Z projektem planu można zapoznać się na stronie internetowej. Dyskusję publiczną zaplanowano na 17 lipca, na godz. 17. Uwagi można składać do 6 sierpnia 2019 roku.

Wielki Kack: kupno i wynajem mieszkania

Znasz historię dzielnic swojego miasta?
29%

tak, większości z nich

29%

tak, ale niewielu

14%

tylko swojej

28%

nie, nic o nich nie wiem

zakończona

łącznie głosów: 484