Gdynia: obok Banku Polskiego stanie nowy budynek

6 lutego 2018 (artykuł sprzed 4 lat)
Patryk Szczerba

Obok historycznego gmachu Banku Polskiego przy ul. 10 Lutego zobacz na mapie Gdyni będzie mógł stanąć budynek mieszkalno-usługowy o wysokości sięgającej okolicznej zabudowy - to efekt zmian w lokalnym planie miejscowym, o które wystąpił właściciel terenu, firma Moderna Holding. Okoliczni mieszkańcy mają wątpliwości związane z planowaną wysokością nowego budynku i liczbą miejsc parkingowych.O zakupie przez Modernę Holding zabytkowego ukończonego w 1929 roku budynku Banku Polskiego informowaliśmy rok temu. Budynek o powierzchni wnętrz ponad 2,5 tys. m kw. przez lata niszczał. Ostatecznie, atutem dla nowego nabywcy okazał się - oprócz lokalizacji - przylegający do budynku teren, który można wykorzystać na nową zabudowę.

Nowy budynek przy 10 Lutego w Gdyni: 8 kondygnacja cofniętaDo tej pory plan zagospodarowania zakładał, że można tu zbudować 18-metrowy obiekt, z pięcioma kondygnacjami. Jednak w czerwcu radni Gdyni zagłosowali za rozpoczęciem procedury zmian w planie zagospodarowania terenu, dopuszczającej tu budowę wyższego, ośmiokondygnacyjnego obiektu mieszkalnego, na co zgodził się wojewódzki konserwator zabytków.

Według pozytywnie zaopiniowanej przez gdyńskich urzędników i konserwatora zabytków koncepcji, bryła od strony ul. 10 Lutego będzie tej samej wysokości, co budynek Banku Polskiego, i będzie liczyć pięć kondygnacji.

Poziom okolicznych budynków, dawnego PLO i tzw. "Bankowca", osiągnie natomiast w głębi działki, narastając w kierunku ul. Starowiejskiej zobacz na mapie Gdyni. Przy 10 Lutego wysokość to 17 metrów (5 kondygnacji). W głębi zabudowa osiąga najpierw 23 metry (7 kondygnacji) i później 26 metrów (8 kondygnacji).

Między zabytkowym i nowym budynkiem powstanie otwarte przejście w formie dziedzińca, łączące ul. 10 lutego i 3 maja. Zgodnie z wymogami konserwatora, pozostanie część ogrodzenia od strony 10 Lutego pomiędzy nowym i zabytkowym obiektem.

Hotel w Banku Polskim w Gdyni, nowe drzewa na 10 LutegoInwestorowi nie udało się przekonać konserwatora do zgody na ingerencję w budynek Banku Polskiego. Chodziło o dobudowanie dodatkowych kondygnacji do obiektu, w którym ma zostać otwarty zabytkowy hotel. Dopuszczono natomiast rozbiórkę wtórnej nadbudowy z lat 50. XX wieku, od strony ul. 3 Maja, w celu przywrócenia historycznej formy budynku.

We wtorek te wizje poddano publicznej dyskusji. Uczestniczący w niej gdynianie nie ukrywali obaw związanych z planowaną wysokością nowego gmachu, który - ich zdaniem - może zacienić okoliczne budynki, zwłaszcza przy ul. Zgoda.

- Analiza nasłonecznienia wykazała, że cień będzie wędrował. Wszystko zostało zaprojektowane zgodnie z przepisami. Jeśli chodzi o wysokość to na pewno inwestor będzie zmierzał do wykorzystania w pełni dozwolonych gabarytów - wyjaśniał w trakcie dyskusji Marek Karzyński, dyrektor biura planowania przestrzennego w Urzędzie Miasta Gdyni.

Parkingi po zabudowie ul. 10 Lutego w GdyniPojawiły się też wątpliwości dotyczące parkowania. Mieszkańcy zwracali uwagę, że w projekcie planu istnieje zapis, dzięki któremu może w ogóle nie być nowych miejsc postojowych dla zabytkowego budynku Banku Polskiego, gdzie ma działać hotel oraz nowego budynku z biurami i usługami. Z kolei na jedno nowe mieszkanie musi przypadać jedno miejsce parkingowe.

- Jeżeli inwestor chce wprowadzać dwie funkcje: mieszkaniową i usługową, to trzeba stworzyć parkingi podziemne. Po przyjęciu takiego zapisu jak teraz, obudzimy się z problemem parkingowym za kilka lat. Już teraz mamy poważne problemy z parkowaniem w Śródmieściu - zauważali mieszkańcy.
Urzędnicy odpowiadali, że celowo nie umieścili tych zapisów w projekcie planu.

- Jesteśmy w strefie płatnego parkowania i nie jest naszym zadaniem zwiększanie liczby miejsc parkingowych. Hotel może funkcjonować bez parkingu - odpowiadał Marek Karzyński.
W najbliższych miesiącach ma się też zmienić otoczenie budynku. Przy 10 Lutego pojawią się nowe drzewa. To efekt zwycięskiego projektu z zeszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego, przygotowanego przez stowarzyszenie Miasto Wspólne. Społecznikom udało się przekonać firmę Moderna Holding, by sfinansowała dodatkowe nasadzenia, dzięki czemu drzewa pojawią się na całym odcinku ul. 10 Lutego między Świętojańską i 3 Maja.

Czytaj również: Nowe drzewa na 10 Lutego. Deweloper dołoży się do szpaleru drzew

Uwagi do projektu można składać do 6 marca.

Szczegóły projektu zmian w planie miejscowym budynku Banku Polskiego.

Historia budynku Banku Polskiego

Zdjęcie z 1929 roku - tuż po ukończeniu budowy Banku Polskiego. Więcej zdjęć (4)

Zdjęcie z 1929 roku - tuż po ukończeniu budowy Banku Polskiego.

fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Zdjęcie z 1929 roku - tuż po ukończeniu budowy Banku Polskiego.

fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Budynek będący siedzibą Banku Polskiego został zaprojektowany w 1927 roku przez znanego architekta Stanisława Filasiewicza. Jego budowę ukończono w 1929 roku.

Projekt sali operacji bankowych - ze sklepieniami krzyżowymi wspartymi na kolumnach, sufitami ozdobionymi rozetami, półkolistymi oknami i reprezentacyjnymi schodami w stylu art déco - został wykonany przez Tadeusza Rytarowskiego. Gmach powstał na zamówienie Banku Polskiego (Gdańskiego). Nigdy nie zmienił swojej funkcji. Aż do połowy 2003 roku znajdowała się tutaj siedziba banku Millenium.

Najbardziej charakterystycznym elementem zabytku jest wysoka sala na drugiej kondygnacji. Uwagę przyciągają również główne drzwi wejściowe - obrotowe, ozdobione kryształowym szkłem. Bryła budynku łączy cechy klasycyzmu akademickiego z formami neorenesansowymi.

Na piętro, z zaokrąglonej klatki schodowej, prowadzą marmurowe schody. Do lat 80. w prawym skrzydle budynku znajdowały się mieszkania kadry kierowniczej.

Zobacz jak wyglądały rok temu wnętrza budynku Banku Polskiego
Jak oceniasz planowane zmiany w zabudowie przy 10 Lutego?
44%

pozytywnie, przyda się ożywienie tego terenu

19%

wolę wstrzymać się z ocenami do zakończenia realizacji

37%

negatywnie, jestem przeciw proponowanej inwestycji

zakończona

łącznie głosów: 948

Opinie (320) 10 zablokowanych

 • Więcej betonu, jeszcze więcej (26)

  • 92 87

  • (11)

   Jak to w mieście. Chcesz łąki to na wieś jedź

   • 47 26

   • pojedź do większego miasta na zachodzie europy i zobacz ile jest zieleni w mieście, wtedy mnie wysyłaj na wieś (8)

    • 24 35

    • Przecież można tam drzewka posadzić, to że stawiają budynek w centrum miasta to nie żadna nowość

     • 16 9

    • (5)

     Rozejrzyj się dookoła może dostrzeżesz trójmiejski park krajobrazowy.Jeszcze za mało zieleni?

     • 21 16

     • Las to nie to samo co zadbane parki w dzielnicach (3)

      • 15 11

      • (2)

       A kto i za co zadba o te parki? Prywatny inwestor? A miasto nie ma pieniędzy, bo cały kraj nie ma pieniędzy. Poza tym centrum powinno być nowoczesne, zabudowane i atrakcyjne dla biznesu i turystów. W ten sposób miasto i

       A kto i za co zadba o te parki? Prywatny inwestor? A miasto nie ma pieniędzy, bo cały kraj nie ma pieniędzy. Poza tym centrum powinno być nowoczesne, zabudowane i atrakcyjne dla biznesu i turystów. W ten sposób miasto i mieszkańcy zarabiają. Gdańsk poszedł po rozum do głowy i od kilku lat trwają inwestycje wokół wyspy spichrzów. Wszyscy lamentowali, żeby robić tam parki i zieleń. Gdańsk się pobudował, Główne Miasto odżyło, przyjeżdża więcej turystów, pojawia się więcej firm. Gdynia jak nie zrobi tak samo, to w ciągu kilku lat nie będzie w ogóle atrakcyjne. Młode starzejące się miasto, które na stulecie istnienia będzie mogło przejśc na emeryturę.

       • 6 5

       • (1)

        Jak kraj nie ma pieniędzy??? a 500+, a zamykanie sklepów w niedzielę, a przerzucanie prezesów między firmami i płacenie odpraw?? na to są pieniądze,wiec nie biadol :D

        • 4 5

       • na 500+ jest to na parki już nie ma

        • 0 4

     • Nawet najbardziej ułomny troll dostrzega różnicę pomiędzy lasem a parkiem miejskim. Wniosek: na odcinek mediów społecznościowych to już w UM Gdynia z najniższej półki biorą.

      • 10 11

    • Yhym, np. do ścisłego centrum Londynu :D

     Albo do Rotterdamu. Proszę zwrócić jaka jest gęstość zaludnienia tychże zachodnich miast, a jaka w Trójmieście...

     • 0 0

   • Właśnie chciałem mieszkać w otoczeniu ogrodów i niewysokich domów. Teraz planują 2 x 12 pięter.

    • 4 4

   • Czyli co ...

    Widać mało jeździsz, a jeszcze mniej widzisz. Gdynia jest bardzo młodym miastem, a juz popełnia fatalne błędy urbanistyczne. Miasto to nie tylko budynki, ale przede wszystkim mieszkańcy. Dla nich oprócz mieszkań, sklepów

    Widać mało jeździsz, a jeszcze mniej widzisz. Gdynia jest bardzo młodym miastem, a juz popełnia fatalne błędy urbanistyczne. Miasto to nie tylko budynki, ale przede wszystkim mieszkańcy. Dla nich oprócz mieszkań, sklepów itd potrzebna jest przestrzeń zielona. Całkowita zabudowa śródmieścia i związana z tym pełna eliminacja zieleni powoduje podniesienie latem temperatury o kilka stopni. Zmienia też wentylację przestrzeni, poziom hałasu itd. Źle wpływa na gospodarkę wodą opadową... Ale pozwala pozornie zarobić miastu, a to kusi do sprzedawania każdego fragmentu gruntu i wydawania zgody na zabudowę. Popatrz ile terenów środmieścia zabudowano w ciagu 25 lat... A zgodnie z planami miasta sytuacja ma wyglądać jeszcze gorzej. Jedyne, co chca dać w zamian, to centralpark, gdzie drzewa i tak będą się męczyć rosnąc nad parkingiem podziemnym, bo chyba coś takiego planuje miasto.

    • 5 5

  • I więcej narzekań, hejtu i trollicji!

   • 19 10

  • Nie ma zgody na zmianę planów (4)

   Deweloper taniej działkę kupił bo był inny plan, a teraz mu koledzy z urzędu pozwolą wyższy budynek stawiać? To jest działanie na szkodę miasta. Gdzie jest CBA?

   • 20 11

   • Dokładnie. Ta działka miałaby większą wartość gdyby plan zmieniono przed sprzedażą (2)

    • 14 5

    • To cały czas było prywatne a zmiana planu była w 2009 roku (1)

     ta działka cały czas należała do prywatnego Banku Millenium, który sprzedał budynek i działkę za granicę, a potem go odkupiła Moderna z Gdyni już po zmianie planu zagospodarowania w 2009 roku, ten plan ustala tylko ostatnie szczegóły zabudowy

     • 1 2

     • Szczurek rządzi od 1998

      • 2 0

   • Sprawdzić jak był robiony plan dla Grabówka.

    • 7 0

  • O co chodzi z tym betonem? Miasto ma się rozwijać. Budować, nie czekać.

   • 13 14

  • Znowu jakis osiol krytykuje a sam (2)

   nie potrafi nic pozytywnego od siebie dodac.

   • 7 12

   • co którzy coś potrafią to to robią (1)

    ci którzy nic nie potrafią ci narzekają i krytykują,
    klasyk

    • 4 7

    • robią ci co mogą...

     i ci którym sie to opłaca...
     Umiejetności to sprawa wtórna. Na tym polega problem...

     • 1 0

  • Proszę nie narzekać (3)

   Dzięki takim inwestycjom w Gdyni dzieje się cokolwiek. Gdyby nie deweloperzy, prywatni inwestorzy, nasze miasto wyglądałoby nadal jak grajdół z końcówki PRL. Tylko na to jeszcze można liczyć, bo inwestycje komunalne to komedia. Ale o tym na tym portalu pisano już nie raz...

   • 11 13

   • (2)

    Co do tego, że Szczurek mało robi to masz rację. Ale ta budowa to wałek i działanie na szkodę miasta. Wystarczy spojrzeć w lewo i prawo by zobaczyć, że sąsiednie budynki są dużo niższe i to nowe coś zupełnie do nich nie pracuje. Pomijam zmianę planu odrazu po sprzedaży działki a nie przed..

    • 10 5

    • Sea towers też nie pasuje do otoczenia A jednak stało się symbolem miasta

     • 3 14

    • To stań na dworcu SKM i spójrz na 10 lutego i powiedz jakiej wysokości jest zabudowa i co nie pasuje. Jakby Bank wybudował 50 lat temu drugi budynek tak jak planowano to byś zobaczył jaki był pomysł na tę ulicę -

     To stań na dworcu SKM i spójrz na 10 lutego i powiedz jakiej wysokości jest zabudowa i co nie pasuje. Jakby Bank wybudował 50 lat temu drugi budynek tak jak planowano to byś zobaczył jaki był pomysł na tę ulicę - 10lutego to miały być w ówczesnych czasach wysokościowce - zreszta wystarczy spojrzeć na PLO - lewa strona 10 lutego miałą wyglądać tak samo jak prawa od dworca do samego Skweru. Tylko kasy zabrakło, a potem wojna i przekształcenia Banku.

     • 3 3

 • ) (12)

  Bez sesu....a czemu ten bank od 20 lat pusty?Nie można tam czegoś zrobić?

  • 85 15

  • (2)

   Nikomu nie opłaca się adaptować takich wnętrz i bujać się z konserwatorem zabytków.

   • 15 10

   • Sam się bujaj...

    • 2 13

   • Widać, że się za bardzo nie bujali bo im wszystko przyklepał

    Swoją drogą to skandal

    • 11 3

  • Można ale "się nie da". Swoi muszą zarobić zmieniając plan... (2)

   • 13 5

   • zrob,a nie marudz

    • 6 11

   • a ty komu byś dał zarobić?

    • 0 0

  • (3)

   Miasto doprowadziło bank do ruiny, bo sprzedało wcześniej zagranicznemu inwestorowi, teraz to już ratowanie ruiny

   • 2 2

   • nie miasto, tylko bank - właściciel - sprzedał (1)

    • 2 0

    • No to o czym tu mowa, jak to od zawsze było prywatne

     • 0 0

   • budynek w rejestrze zabytków

    i są metody oddziaływania
    Tylko trzeba chcieć...
    Ale wygodniej jest nie chcieć...

    • 2 0

  • Smutna prawda jest taka, że gdyby nie inwestor to budynek postałby jeszcze 10 lat i stuletni Bank Polski byłby do wyburzenia. Miasto nie zrobiłoby nic

   • 1 1

  • Po pierwsze, trzeba mieć za co.

   Po drugie, trzeba mieć zgodę konserwatora na wkręcenie każdej śrubki.
   Po trzecie, prawo własności jest święte. Nie podoba ci się, że właściciel czegoś nie robi? Możesz zaproponować mu odkupienie po rynkowej cenie i

   Po drugie, trzeba mieć zgodę konserwatora na wkręcenie każdej śrubki.
   Po trzecie, prawo własności jest święte. Nie podoba ci się, że właściciel czegoś nie robi? Możesz zaproponować mu odkupienie po rynkowej cenie i zrobienie tam swoje inwestycji. A.. nie masz tylu wolnych milionów na koncie do zainwestowania z wysokim ryzykiem wtopienia, jak ci konserwator nie pozwoli zrobić tego, co chcesz? Cóż.. ciułaj i narzekaj dalej.

   • 5 1

 • (8)

  Wygląda świetnie. Oby powstał jak najszybciej, bo to przecież reprezentacyjna ulica a wygląda coraz gorzej (patrz jezdnia). Przydałoby sie jeszcze coś zrobic zniszczejącym małym domkiem obok przystanku.

  • 72 78

  • (1)

   Gdzie ty masz oczy? Zupełnie nie pasuje do otoczenia

   • 28 9

   • Tez nie pasujesz a jednak chodzisz po ulicy

    • 7 9

  • (3)

   Popatrz jeszcze raz na zdjęcie w artykule. Ten budynek jest zdecydowanie za wysoki w stosunku do otaczającej zabudowy. Ciekawe jakich argumentów trzeba było użyć by przekonać do tego wojewódzkiego konserwatora zabytków. To pachnie wałkiem na kilometr

   • 25 9

   • (1)

    No i co z tego że jest wyższy o 1 piętro? To jest centrum, kamienice powinny być wysokie. Chciałcyś aby stały same baraki parterowe ?

    • 7 9

    • o 3 pietra

     • 7 2

   • wcale nie jest za wysoki - jest dopasowany do zabudowy na 10 lutego

    przecież nie patrzysz się z poziomu ulicy na TYŁY budynku (a tam są właśnie wyższe budynki, które już stoją), tylko na 'fasadę'

    takie niższe frontalne cokoły i wyższe wieże (tu akurat to nawet nie wieża,

    przecież nie patrzysz się z poziomu ulicy na TYŁY budynku (a tam są właśnie wyższe budynki, które już stoją), tylko na 'fasadę'

    takie niższe frontalne cokoły i wyższe wieże (tu akurat to nawet nie wieża, ledwie 'przybudówka), są zwykle stosowane jeśli chce się zachować jakiś charakter niższej zabudowy całego ciągu

    ludzie to ze dostajecie plusy nie znaczy, ze myślicie czy piszecie cokolwiek z sensem

    • 7 6

  • nie pasuje do niczego

   wygląda identycznie jak moloch z pl. Tajnego Hufca Harcerzy. Może nawet wzięli ten sam projekt metodą kopiuj+wklej. Tyle, że między kamienicami na świętojańskiej jakoś to się schowało. Tutaj między kultową modernistyczną zabudową wygląda to opłakanie. Kto w urzędzie miasta zgadza się na taką profanację, w dodatku bez miejsc parkingowych?

   • 3 5

  • Wszystkie nowe budynki w Centrum Gdyni powinny mieć max cztery piętra jak w Suwałkach podoba mnie się to

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.