stat

Gdynia: ogród deszczowy odprowadzi wodę z części "Meksyku"

13 marca 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Patryk Szczerba

Ogród deszczowy ma pomóc w uporaniu się z nadmiarem wody w części rewitalizowanego osiedla "Meksyk" w Gdyni. Powstanie na placu przy ulicy Śliwkowej zobacz na mapie Gdyni jeszcze przed wakacjami, o ile przetarg w tej sprawie zostanie rozstrzygnięty w terminie.Rewitalizacja dzielnicy "Meksyk" może pochłonąć nawet 20 mln zł, choć początkowo zakładano, że wystarczy dwa razy mniej. W planach jest budowa i przebudowa ulic, nowa pętla autobusowa, przejście do tunelu PKP i parking na 140 samochodów oraz 40 rowerów.

Ogród deszczowy odprowadzi wody opadoweMieszkańcy poznali założenia rewitalizacji podczas spotkań z Laboratorium Innowacji Społecznych. W październiku przedstawiono jedną z propozycji odprowadzania wód opadowych w postaci utworzenia ogrodu deszczowego przy ul. Śliwkowej, który odprowadzałby wodę stojącą w okolicach posesji.

Czytaj też: Rewitalizacja osiedla "Meksyk" dwa razy droższa

Inwestycja okazała się możliwa do zrealizowania przy okazji przebudowy ul. Śliwkowej.

- Ogród ma przede wszystkim pomóc w uporaniu się z nadmiarem wody w tym rejonie osiedla, z tego względu jego projekt (głębokość, dobór roślin) będzie przygotowany przez specjalistów - proponowała w październiku Barbara Marchwicka z Laboratorium Innowacji Społecznych.
Gotowy jest projekt zagospodarowania placu przy ulicy Śliwkowej, który wykonało gdyńskie biuro architektoniczne MM Studio.

- Priorytetem w projektowaniu zieleni była spójność architektoniczno-roślinna i wkomponowanie jej w tkankę rewitalizowanej dzielnicy. Mamy nadzieję, że powstanie przyjazna przestrzeń wspólna dla mieszkańców, z której będą chętnie korzystać. Ma temu sprzyjać utwardzenie w środkowej części ogrodu - ciąg komunikacyjny w otoczeniu zieleni. Konstrukcja ogrodu oraz nasadzona roślinność - drzewa, krzewy, byliny i trawy - będzie miała za zadanie dobrze absorbować wodę. Będą tam zatem rosły m.in. brzozy, wierzby, świdośliwy, róże czy powojnik - mówi Michał Smoleński z działu Inwestycji Laboratorium Innowacji Społecznych.

Przetarg na przebudowę ul. Śliwkowej w GdyniNiedawno został ogłoszony przetarg na przebudowę ulicy Śliwkowej obejmujący też budowę ogrodu. W zamówieniu wymieniono jako konieczne wykonanie utwardzenia nawierzchni wraz z instalacją oświetlenia oraz zagospodarowanie terenu placu i odprowadzenie wód deszczowych na odcinku jezdni pomiędzy ulicami Palmową a Wiśniową.

Rozstrzygnięcie postępowania zaplanowano na ostatnie dni marca. Wykonawca będzie miał 70 dni na zrealizowanie prac, więc efekty powinny być widoczne jeszcze przed wakacjami.
Jesteś zadowolony(a) z dotychczasowych efektów rewitalizacji w Gdyni?
24%

tak, widać, że sporo się dzieje w objętych nią dzielnicach

28%

nie do końca, liczę, że w tym roku nastąpi wyraźne przyspieszenie

48%

nie, miasto wydaje dużo, ale rezultatów nie widać

łącznie głosów: 383