Gdynia: pięć dzielnic bez ciepłej wody przez tydzień

21 sierpnia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Michał Sielski
Najnowszy artukuł na ten temat

Pierwsze wiadukty na Trasie Kaszubskiej

Mieszkańcy pięciu gdyńskich dzielnic: Witomina, Dąbrowy, Karwin, Małego i Wielkiego Kacka przez ostatni tydzień sierpnia będą musieli poradzić sobie bez ciepłej wody. To efekt ruszającej budowy Trasy Kaszubskiej.40-kilometrowa droga ekspresowa z Gdyni do Bożegopola jest wyczekiwana przez kierowców, ale - jak się właśnie okazało - nie tylko oni będą musieli liczyć się z utrudnieniami podczas jej budowy. Na początek będą musieli się poświęcić mieszkańcy pięciu gdyńskich dzielnic.

Ciepłej wody nie będzie w dniach 25 sierpnia - 1 września.

Ogłoszenia zaczęły się już pojawiać na części bloków pięciu gdyńskich dzielnic. Szacuje się, że niedogodności dotkną ok. 80 tys. osób.

- Podczas trwania przerwy wstrzymana będzie dostawa ciepła na cele produkcji ciepłej wody, stąd prosimy o uwzględnienie tej okoliczności i niekorzystanie z kranów z ciepłą wodą, aby niepotrzebnie nie zwiększać rachunku - przestrzega Łukasz Koss, dyrektor eksploatacji Okręgowego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gdyni.

Trasa Kaszubska w 2021 rokuUtrudnienia to efekt ruszającej budowy Trasy Kaszubskiej.

Budowa drogi ekspresowej, która rozpoczynać się będzie na węźle Wielki Kack i biec w kierunku zachodnim, podzielona została na trzy odcinki:  • z Gdyni do Szemudu (20 km): wykonawca Polaqua, koszt - 817 mln zł, termin realizacji - druga połowa 2021 r.

  • z Szemudu do Luzina (10 km): wykonawca Budimex, koszt - 335,8 mln zł, termin realizacji - druga połowa 2021 r.

  • z Luzina do Bożegopola Wielkiego (10 km): wykonawca PORR, koszt - 338 mln zł, termin realizacji - druga połowa 2021 r.Pierwszy i trzeci odcinek mają zostać ukończone w sierpniu, a drugi w październiku 2021 roku. Oficjalny termin zakończenia inwestycji upływa jesienią 2021 roku.

Warto podkreślić, że po zakończeniu prac Trasa Kaszubska będzie niekompletna. Wciąż do zrealizowania będzie bowiem fragment z Bożegopola do Lęborka. Ten odcinek drogi ma powstać w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy.