stat

Gdynia polepszy jakość monitoringu

11 września 2017 (artykuł sprzed 2 lat)
Patryk Szczerba
Najnowszy artukuł na ten temat

Trójmiasto obserwują setki kamer, a będzie ich jeszcze więcej

Zmianę systemu łączności kamer monitoringu z bazami, wymianę 9 kamer w centrum i montaż nowych urządzeń na skrzyżowaniu Świętojańskiej z al. Piłsudskiego zobacz na mapie Gdyni, Skwerem Kościuszki zobacz na mapie Gdyni oraz na Infoboksie zobacz na mapie Gdyni - zapowiada Gdynia. Trwa przetarg na wybór wykonawcy. Realizacja potrwa maksymalnie trzy miesiąceCentrum Monitoringu Wizyjnego Miasta w Gdyni powstało w 2010 roku kosztem 13,5 mln zł jako największy taki system w Polsce. Bezpieczeństwa mieszkańców strzeże łącznie 138 kamer. Lokalne centrum monitoringu znajduje się w komendzie miejskiej policji, natomiast główne w budynku straży pożarnej przy ul. Władysława IV i jest podstawowym miejscem obserwacji i archiwizacji danych. Gospodarzem monitoringu jest straż miejska.

Technologia idzie do przodu

W technologii kilka lat to jednak przepaść, więc miasto zdecydowało się na modernizację systemu, który miesięcznie operatorom monitoringu pozwala wypatrzeć około tysiąca wymagających interwencji zdarzeń.

Po zmianach polepszyć ma się przede wszystkim jakość i siła sygnału przekazywanego z kamer do baz, a później centrów. Jak przyznają urzędnicy, obecnie bywa z tym różnie.

- W Śródmieściu jest coraz więcej drzew, które często zakłócają przekaz. Bazujemy obecnie na systemie radiowym, który do sprawnego działania wymaga, by antena przy kamerze i ta w bazie "widziały się" - wyjaśnia Zdzisław Kobyliński, naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego i ludności Urzędu Miasta w Gdyni.
Dodatkowo 9 obrotowych kamer analogowych zostanie wymienionych na pracujące w systemie Full HD. Dotyczy to urządzeń zamontowanych na skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej i ul. Sędzickiego, 10 Lutego i 3 Maja oraz Władysława IV i Armii Krajowej.

Obraz w Full HD i 4K

Lepszy obraz będzie przekazywany także z Placu Konstytucji, bulwaru Nadmorskiego, ulicy Orłowskiej przy wejściu na molo, Parku Królowej Marysieńki, al. Zwycięstwa w okolicach Kolibek oraz ul. Morskiej, przy budynku nr 7. Przy okazji wykonawca będzie musiał zamontować dwie kamery szerokokątne na skrzyżowaniu ulicy Świętojańskiej ze skwerem Kościuszki i al. Piłsudskiego oraz kamerę pracującą w trybie 4K na dachu Infoboksu.

Zamówienie obejmuje też m.in. dostawę trzech zestawów komputerowych na stanowiska operatorów systemu wraz z ich wymianą oraz przeprogramowanie urządzeń sieciowych dla nowych urządzeń.

W warunkach przetargu określono, że prace muszą być wykonane w ciągu trzech miesięcy. Każda oferta z szybszym czasem wykonania będzie dodatkowo premiowana.

- Nie jest to skomplikowane zadanie. Nie trzeba budować systemu od nowa, trzeba tylko wymienić jego komponenty i urządzenia, które wykonawca będzie musiał zamówić - kończy Kobyliński.
Zobacz od środka gdyńskie centrum monitoringu
Czy obecność kamer w mieście wzmacnia poczucie twojego bezpieczeństwa?
38%

jak najbardziej, cieszę się, że jest ich tyle na ulicach

37%

raczej tak, ale nie na tyle, żeby czuć się w pełni bezpiecznie

25%

nie, nie jest to dla mnie żadnym miernikiem

zakończona

łącznie głosów: 486