Gdynia: poprawią warunki do ćwiczeń niepełnosprawnych

27 września 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Patryk Szczerba
interwencja trojmiasto.pl

Gdyńskie Centrum Sportu zmieni zasady uczestnictwa w zajęciach ruchowych w hali. Niepełnosprawni będą proszeni o zgłaszanie chęci wzięcia udziału w zajęciach poprzez stronę internetową, by pracownicy GCS mogli przygotować dla nich odpowiednie warunki do ćwiczeń.Zmiany to efekt zamieszania, o którym poinformowała nas czytelniczka, uczestnicząca w zeszłą środę w zajęciach zumby w ramach Gdyńskiego Poruszenia, czyli darmowych treningów dla gdynian. Okazało się, że na sali pojawiła się również osoba na wózku, która chciała poćwiczyć.

Ćwiczenia przy wejściu do hali- Niestety została poinformowana przez jakąś panią, zapewne pracownika hali, że żeby korzystać z sali, musi mieć pisemną zgodę zarządcy, bo niektóre wózki zostawiają ślady na podłodze! Z rozmowy wynikało, że nie jest ona pierwszą osobą na wózku, której nie pozwolono korzystać z hali - opowiada pani Agnieszka.
Jak relacjonuje, kobieta została wpuszczona na salę, ale jej możliwości ćwiczeń zostały ograniczone.

- Stała na czarnym fragmencie podłogi przy wejściu. Moim zdaniem taka sytuacja to dyskryminacja, która nie powinna mieć miejsca. Może zarządca wytłumaczy, na jakiej podstawie ogranicza dostęp do obiektu osobom na wózkach. W mojej ocenie jest to naruszeniem prawa obywateli do równego traktowania, nie mówiąc już o elementarnym braku empatii - dodaje nasza czytelniczka.

GCS: minimalizacja ryzyka uszkodzenia podłożaDo sprawy odnieśli się zarządzający Gdyńskim Centrum Sportu. Na wstępie wskazują, że sytuacja była nietypowa.

- Osoba z niepełnosprawnością wyraziła chęć uczestnictwa w zajęciach zumby po raz pierwszy. Niestety, podłoże salki fitness, w której odbywają się zajęcia, wykonana jest z teraflexu - wykładziny winylowej na podkładzie z pianki PCV. Regulamin korzystania z tego obiektu zawiera obostrzenia dotyczące używania m.in.: obuwia do ćwiczeń czy ciężkiego sprzętu. Chociażby dlatego rowery do spinningu zamontowane są na specjalnie wykonanych platformach, aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń podłoża - odpowiada Paweł Brutel, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu.
Zapewnia, że gdy doszło do sytuacji z osobą na wózku, pracownicy zasięgnęli opinii kierownika obiektu.

- Uczestniczce udzielono zgody na wzięcie udziału w zajęciach po uprzednim użyciu wykładziny zabezpieczającej nawierzchnię przed zniszczeniem. W tamtym momencie, jedynym miejscem, które to umożliwiało, był fragment sali znajdujący się przy wejściu - tłumaczy zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu.

Będą zmiany, by wszyscy mogli uczestniczyć w zajęciachGCS zapowiada zmiany w zasadach uczestnictwa. Niepełnosprawni będą proszeni o zgłaszanie chęci uczestnictwa w zajęciach poprzez stronę internetową, by pracownicy mogli przygotować podłoże.

- Pozwoli to na ułożenie wykładziny w miejscu ćwiczeń pozostałych uczestników jeszcze przed rozpoczęciem zajęć. Wówczas zachowane zostaną prawidłowe odstępy między ćwiczącymi, co jest niezbędne w celu zachowania wszelkich zasad bezpieczeństwa. Mamy nadzieję, że takie rozwiązanie pozwoli w przyszłości uniknąć podobnych sytuacji, które w jakikolwiek sposób mogłyby dotknąć uczestników naszych zajęć - zapowiada Paweł Brutel.
Czy brałe(a)ś udział w zajęciach Gdyńskiego Poruszenia?
18%

tak, robię to regularnie

8%

owszem, kilka razy

74%

nie, nie zdarzyło się

zakończona

łącznie głosów: 118