Nowe przejście na Morskiej przy dworcu. Skrzyżowanie ze Śląską po remoncie

7 września 2021, 11:30
Patryk Szczerba
Zmiany na skrzyżowaniu mają ułatwić poruszanie się pieszym i rowerzystom. Więcej zdjęć (1)

Zmiany na skrzyżowaniu mają ułatwić poruszanie się pieszym i rowerzystom.

mat. prasowe

Zmiany na skrzyżowaniu mają ułatwić poruszanie się pieszym i rowerzystom.

mat. prasowe

Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Morskiej z WarszawskąMapka w Gdyni. Na wysokości dworca powstało przejście i przejazd rowerowy. Umożliwią przedostanie się na drugą stronę ulicy bez konieczności przechodzenia tunelem.Przypomnijmy:

  1. Zmiany na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Morskiej zapowiadaliśmy dwa lata temu.
  2. Przetargów nie udało się rozstrzygnąć, więc inwestycję zdecydowano wykonać w ramach budżetu ZDiZ.
  3. Prace prowadzone przez firmę Eurovia zaczęły się wiosną.


Zmiany rowerowe przy dworcu w GdyniPrzebudowa skrzyżowania ułatwiła poruszanie się pieszym i rowerzystom. Piesi wcześniej korzystali z okolicznego tunelu. Teraz mogą przechodzić przez ul. Morską na wysokości dworca, korzystając z przejścia z sygnalizacją świetlną.

Przejazd i przejście na drugą stronę MorskiejCykliści jadący od strony ul. Wolności lub Grabówka mogą przejechać bezpośrednio na drugą stronę ul. Morskiej. Powstały też czerwone pasy ruchu ze zwiększoną szorstkością na ul. Warszawskiej. Można nimi jechać do skrzyżowania z ul. Wolności. Przejazdy rowerowe i przejścia dla pieszych zostały dodatkowo doświetlone.

Pieszym i rowerzystom pomoże też zainstalowana pętla indukcyjna.

- Zainstalowaliśmy ją w nawierzchni ciągu pieszo-rowerowego, w odległości 50 metrów przed skrzyżowaniem. Będzie ona wykrywać rowerzystów jadących od Śródmieścia w kierunku ul. Morskiej. Dzięki niej czas oczekiwania na zielone światło znacznie się skróci. Takie samo rozwiązanie działa już od dłuższego czasu w pobliżu skrzyżowaniu al. Zwycięstwa z ul. Nawigatorów - opowiada Jakub Furkal, oficer rowerowy Gdyni.

Kierowcy będą musieli zwolnićZostała też uporządkowana sytuacja na jezdni. Prawy pas ruchu w kierunku do centrum został przeznaczony wyłącznie dla pojazdów skręcających w prawo w ul. Warszawską oraz pojazdów komunikacji miejskiej jadących na wprost.

Kierowcy będą tam musieli zwolnić.

- Podnieśliśmy poziom bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu poprzez zmniejszenie promieni skrętów dla samochodów osobowych i trolejbusów. Dzięki nim kierowcy będą zobligowani do wolniejszego i ostrożniejszego pokonywania zakrętu - wskazuje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.
Urzędnicy planują też parking na zaniedbanym obecnie klepisku w okolicy. Na przeszkodzie stoi na razie skomplikowanie spraw własnościowych.

Quiz Ulice Trójmiasta. Co o nich wiesz? Średni wynik 52%

Ulice Trójmiasta. Co o nich wiesz?

Rozpocznij quiz
Czy powinno powstawać więcej naziemnych przejść przez główne miejskie arterie?
40%

tak

60%

nie

zakończona

łącznie głosów: 1150

Opinie wybrane


wszystkie opinie (296)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.