stat

Gdynia przygotowuje zmiany granic dzielnic

28 marca 2014 (artykuł sprzed 6 lat)
Patryk Szczerba
Najnowszy artukuł na ten temat

Kontrowersje wokół zmian granic dzielnic Gdyni

Przed wyborami samorządowymi może się nie udać, jednak korekty administracyjne w Gdyni są nieuniknione. Zmiany na pewno nastąpią na granicy Dąbrowy i Wiczlina zobacz na mapie Gdyni, obejmą też tereny, na których znajdują się obiekty sportowe zobacz na mapie Gdyni - formalnie w Małym Kacku i Działkach Leśnych, choć w powszechnym mniemaniu w Redłowie.- Kiedyś dzielnice były po prostu rysowane na kartce pisakiem, teraz mamy na tyle dokładne narzędzia geodezyjne i informatyczne, że możemy je modyfikować. Pracuje nad tym zespół złożony z miejskich planistów, geodetów, który bardzo precyzyjnie na nowo wyznacza poszczególne granice - wyjaśnia Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

Urzędnicy pracujący w zespole przekonują, że korekty nie będą znaczące. Głównym założeniem jest ujednolicenie z granicami działek. Dziś bowiem wiele granic biegnie na ukos. Kwestie geodezyjne to jednak tylko jeden zakres, który biorą pod uwagę.

Drugi to postulaty mieszkańców i radnych dzielnic, wskazujących, że obowiązujący podział nastręcza sporo problemów. W ostatnich dniach kwestia podziału administracyjnego wywołała sporo zamieszania w Gdańsku. Radni Oliwy, Strzyży, Brętowa, Siedlec czy Oruni domagają się zmian, uwzględniających więzi historyczne, społeczne, a nie tylko te związane z okręgami wyborczymi.

W Gdyni wątpliwości pojawiły się podczas składania projektów budżetu obywatelskiego. M.in. w Dąbrowie, gdzie inicjatywa ułożenia płyt na ul. Łanowej zobacz na mapie Gdyni została podjęta ostatecznie przez dwie dzielnice. Ulica bowiem leży dokładnie na granicy Dąbrowy i Chwarzna-Wiczlina.

- Niedawno wnioskowaliśmy o poprowadzenie północnej granicy dzielnicy wzdłuż rzeki Kaczej zobacz na mapie Gdyni. Aktualnie biegnie wzdłuż ulicy Łanowej. Jest to granica z dzielnicą Chwarzno-Wiczlino. Dąbrowa mocno rozbudowuje się w tym kierunku. Mieszkańcy prawej strony drogi Łanowej mieszkają na Wiczlinie, lewej na Dąbrowie. Niedawno z obydwu stron chcieli wnioskować o położenie płyt na ich drodze i pojawił się problem, do której dzielnicy powinni się zgłosić - wyjaśnia Lechosław Dzierżak, radny dzielnicy Dąbrowa.

Uwagi zostaną prawdopodobnie uwzględnione. Po zmianach zwiększy się obszar Dąbrowy, część mieszkańców będzie głosowała już w innym okręgu wyborczym. Spowodują one również wzrost środków przeznaczanych na dzielnicę, obliczaną w Gdyni pod względem liczby mieszkańców i powierzchni terenu.

- Te i inne planowane korekty rozwiążą sporne kwestie i pozwolą jasno określić, która rada dzielnicy odpowiada za dany teren i do kogo powinny być kierowane uwagi i propozycje inwestycji. Oczywiście wiąże się to ze zmienionym podziałem środków finansowych, na które wielu zwraca uwagę - uzupełnia Michał Guć.

Znaczące zmiany zajdą w okolicach obiektów sportowych. Dziś formalnie stadion miejski zobacz na mapie Gdyni znajduje się na Małym Kacku, natomiast Narodowy Stadion Rugby zobacz na mapie Gdyni oraz hala sportowa zobacz na mapie Gdyni sąsiadująca z Centrum Riviera zobacz na mapie Gdyni na Działkach Leśnych. Po korekcie piłkarze będą grali w Redłowie, natomiast rugbyści i drużyny halowe na Wzgórzu św. Maksymiliana. Na zakupy też pojedziemy na Wzgórze do centrum, które pierwotnie miało nosić taką nazwę.

Na razie nie zanosi się za to na połączenie dwóch dzielnic Witomina-Leśniczówki oraz Radiostacji w jedną, choć rozmowy, czy obowiązujący podział powinien pozostać niezmienny trwają od kilku lat. To, że dyskusja jest zasadna, pokazują przykłady z ostatnich dni.

Podczas składania wniosków do budżetu obywatelskiego mieszkańcy Leśniczówki chcieli zgłosić projekt lustra naprzeciwko ul. Hodowlanej zobacz na mapie Gdyni, by ułatwić wyjazd mieszkańcom Leśniczówki na ruchliwą ul. Chwarznieńską zobacz na mapie Gdyni. Ostatecznie zrezygnowali, bowiem lustro miałoby się znaleźć na terenie Radiostacji i - jak mówią - projekt przepadłby w głosowaniu, bowiem rozwiązywałby problemy Leśniczówki i nie dotyczył w żaden sposób Radiostacji.

Kiedy można spodziewać się nowych granic? Ostrożne prognozy mówią o późnej jesieni. By zmiany weszły w życie, muszą być jednak poprzedzone m.in. konsultacjami społecznymi i zatwierdzeniem nowego statutu miasta.

- Idealnie byłoby zakończyć prace na przełomie kadencji. Mieszkańcy wybieraliby kandydatów w nowych okręgach. Jednak prace trwają, jeszcze czekamy na uwagi, więc trudno wskazywać dziś konkretny termin - zapowiada Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni, koordynujący prace zespołu.

Jak będą przebiegały granice, można zobaczyć na mapie na stronie internetowej Urzędu Miasta. Po kliknięciu należy wybrać zakładkę "Warstwy", a potem podział na "Dzielnice" i "Dzielnice projektowane".

Dzielnice Gdyni

Po uchwalonej w 1990 roku nowej ustawie o samorządzie terytorialnym Gdynia jako jedno z pierwszych miast w Polsce skorzystała z możliwości wytyczenia dzielnic. Początkowo było ich 13: Śródmieście, Redłowo-Wzgórze Św. Maksymiliana, Orłowo-Mały Kack, Wielki Kack-Karwiny, Chwarzno-Wiczlino, Witomino, Działki Leśne, Grabówek-Leszczynki, Chylonia, Pustki Cisowskie-Demptowo, Cisowa, Obłuże, Oksywie-Babie Doły.

W kolejnych latach następowały jednak zmiany. Śródmieście rozbito na trzy części, Chylonię na dwie, pojawiła się dzielnica Port, która, choć obszarowo znacząca, zamieszkiwana była zaledwie przez nieco ponad 100 mieszkańców. Ostatecznie w 2004 roku Gdynię podzielono na 22 dzielnice. Taki stan utrzymuje się do dziś.
Czy w Gdyni potrzebna jest zmiana granic dzielnic?
21%

tak, podział nie oddaje rzeczywistości

36%

na pewno kilka zmian powinno zostać wprowadzonych, jednak bez rewolucji

14%

raczej nie, wydaje się, że podział jest obecnie odpowiedni

29%

nie, bo niewielu na tym skorzysta, a radni dzielnic i tak mają na cokolwiek mały wpływ

zakończona

łącznie głosów: 484