stat

Gdynia pyta mieszkańców: jakich inwestycji chcecie?

22 października 2011 (artykuł sprzed 8 lat)
Michał Sielski

Budowa Forum Kultury, Bałtyckiego Parku Przemysłowego, przedszkola z przychodnią na zachodzie Gdyni czy przebudowa Dworca Morskiego lub Hotelu Kaszubskiego? Mieszkańcy Gdyni mogą zgłaszać uwagi do projektów - na największe z nich Gdynia i prywatni inwestorzy chcą pożyczyć setki milionów złotych.Urzędnicy pytają mieszkańców o opinię na temat Zintegrowanego Planu Zrównoważonego Rozwoju Obszarów Miasta Gdyni. Uwagi mają pomóc w ustaleniu priorytetów inwestycyjnych miasta oraz wyeliminowaniu ewentualnych niedociągnięć.

- Należy jednak pamiętać, że uwagi powinny dotyczyć treści, która znajduje się w dokumencie. Nie będziemy mogli uwzględniać ogólnych przemyśleń. Na podstawie tych materiałów instytucje i ich partnerzy będą się bowiem starać o środki na realizację planowanych przedsięwzięć w ramach regionalnego programu operacyjnego dla woj. pomorskiego - mówi Katarzyna Gruszka z Agencji Rozwoju Gdyni.

Wśród planów jest m.in. budowa Forum Kultury zobacz na mapie Gdyni, budowa Bałtyckiego Parku Przemysłowego na terenach postoczniowych zobacz na mapie Gdyni, budowa obiektu usługowo-handlowego z przedszkolem i przychodnią przy ul. Staniszewskiego zobacz na mapie Gdyni oraz handlowo-usługowo magazynowego przy ul. Kamrowskiego. Miasto chce również przebudować Dworzec Morski na potrzeby Muzeum Emigracji, rozbudowany będzie Hotel Kaszubski przy ul. Sędzickiego 13 zobacz na mapie Gdyni.

Według szacunków ukończenie wszystkich inwestycji wartych ponad 400 mln zł da pracę 1,4 tys. osób. Nie zawsze jednak szacowane koszty mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. Ukończona w 2008 roku Hala sportowo-widowiskowa Gdynia miała powstać za 45 mln zł, a ostatecznie z powodu błędów w projekcie konstrukcyjnym wydano na nią 86 mln zł.

Gdynia w ostatnich latach zrealizowała kilka dużych inwestycji, które miały wpływ na rozwój regionu nie tylko podczas budowy. 43 mln zł kosztowała budowa Drogi Różowej, prawie 80 mln zł miasto zapłaciło za nowy stadion GOSiR, na którym gra Arka i Bałtyk oraz 30 mln z narodowy stadion rugby. III etap budowy Trasy Kwiatkowskiego pochłonął ponad 231 mln zł, a rozbudowywany właśnie za 208 mln zł Pomorski Park Naukowo-Technologiczny pomieści 300 nowych firm, w których pracować ma 1,3 tys. osób.

Zgłoś uwagi

Plany zobaczyć tutaj lub w siedzibie Agencji Rozwoju Gdyni, przy ul. Świętojańskiej 14 (od poniedziałku do piątku w godz. 8-16). Opinie i uwagi można zgłaszać na e-mail: sekretariat@arg.gdynia.pl lub pisemnie w siedzibie ARG do 2 listopada.