Plany gdyńskich drogowców na 2022 r.

10 września 2021, 7:00
Patryk Szczerba
Budowa dróg i parkingu w ramach węzła Karwiny, remont Starowiejskiej, budowa kładki w Małym Kacku i inwestycje w drogi na Witominie to niektóre z planów Gdyni w 2022 roku. Więcej zdjęć (7)

Budowa dróg i parkingu w ramach węzła Karwiny, remont Starowiejskiej, budowa kładki w Małym Kacku i inwestycje w drogi na Witominie to niektóre z planów Gdyni w 2022 roku.

Budowa dróg i parkingu w ramach węzła Karwiny, remont Starowiejskiej, budowa kładki w Małym Kacku i inwestycje w drogi na Witominie to niektóre z planów Gdyni w 2022 roku.

Prace przy budowie węzła KarwinyMapka, rozbudowa ul. ChwarznieńskiejMapka, remont ul. StarowiejskiejMapka, rozpoczęcie budowy kładki łączącej Karwiny z Małym KackiemMapka - to niektóre z inwestycji zaplanowanych przez gdyńskich drogowców na 2022 rok.Kilka dni temu opisaliśmy plany gdańskich drogowców na 2022 rok. Po weekendzie zaprezentujemy zamierzenia drogowców z Sopotu.

Dziś prezentujemy inwestycje drogowe w Gdyni, które będą kontynuowane bądź zaczną się w 2022 roku.

Flagową inwestycją przyszłego roku ma być rozpoczęta niedawno budowa węzła integracyjnego transportu publicznego przy przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Gdynia-Karwiny.

Przypomnijmy, że jeszcze kilka tygodni temu inwestycja stanęła pod znakiem zapytania w związku z konfliktem miasta z Samorządem Województwa Pomorskiego w kwestii rozbudowy wiaduktów potrzebnych do budowy dodatkowego toru dla PKM.

Ostatecznie ustalono, że budowa wiaduktu na Karwinach zostanie sfinansowana z "Funduszy Europejskich dla Pomorza", którymi dysponuje samorząd województwa, a sam wiadukt będzie traktowany jako II etap inwestycji węzła Karwiny. Gdynia dołoży się do inwestycji, ale w kwocie nie większej niż 10 mln zł i pozostawi rezerwę terenową dla ewentualnej budowy czwartego toru.

W pierwszym, rozpoczętym etapie prace dotyczą:
 • budowy parkingu "park&ride" przy stacji PKM Karwiny,
 • budowy buspasów na ul. Wielkopolskiej,
 • stworzenia nowej pętli autobusowej,
 • przebudowy ul. Sopockiej,
 • przebudowy ul. Strzelców.

Za całość odpowiada firma MTM, która inkasuje za prace nieco ponad 100 mln zł.

Węzeł Karwiny: więcej o inwestycjiTu powstanie węzeł Karwiny. Film z listopada 2020 roku


Wśród kontynuowanych prac, które będą wykonywane w 2022 roku, jest też budowa ul. Metalowej i RogaliMapka na Pogórzu. Pisaliśmy o tej inwestycji w lipcu. Prace pochłoną ok. 4,5 mln zł.

W przesłanym do redakcji przez urzędników wykazie kontynuowanych inwestycji znajduje się też budowa w ciągu ul. Puckiej wiaduktu drogowego nad układem torów stacji Gdynia Port wraz z likwidacją przejazdu kolejowo-drogowego.

Wiadukt będzie konstrukcją o długości 185 m i szerokości 18,15 m. Znajdą się na nim dwa pasy ruchu, 1,5-metrowy chodnik oraz droga rowerowa o szerokości minimum 2 m. Konstrukcja zostanie zabezpieczona barierami ochronnymi i zyska oświetlenie LED.

Przebudowana zostanie też kanalizacja sanitarna i deszczowa, sieci energetyczne, ciepłownicze oraz wodociągowe.

Wiadukt nad torami w Chyloni: więcej informacjiNowe inwestycje w Gdyni w 2022 rokuGdyńscy urzędnicy zapowiadają także rozpoczęcie nowych inwestycji.

W 2022 roku sporo ma się dziać m.in. na Witominie. Zapowiadana jest rozbudowa ulicy Chwarznieńskiej oraz budowa drogi rowerowej w ul. Rolniczej. Prace mają ruszyć także przy budowie obwodnicy Witomina, dla której jednak nie ma jeszcze gotowego projektu.

Po opóźnieniach i podpisanym aneksie projekt obwodnicy Witomina ma znaleźć się na biurkach urzędników w grudniu. Władze miasta zapowiadają, że będą chcieli ogłosić przetarg na prace budowlane najszybciej jak się da.

- Wykonawcy nie udało się uzyskać decyzji środowiskowej w przewidywanym w umowie terminie. Zostanie więc podpisany aneks do umowy. Termin zakończenia budowy zgodnie z harmonogramem to przełom lat 2023/24 i nie jest on zagrożony - obiecywał w lipcu tego roku Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.

Obwodnica Witomina: więcej informacjiStarowiejska i Abrahama do remontuGdynia planuje też rozpocząć remont ul. Starowiejskiej i ul. Abrahama zapowiadany w ramach projektu nazwanego Klimatycznym Centrum.

Nowy wygląd ul. Starowiejskiej. Więcej zdjęć (7)

Nowy wygląd ul. Starowiejskiej.

projekt: Rem Projekt i Urban Media

Nowy wygląd ul. Starowiejskiej.

projekt: Rem Projekt i Urban Media

Nadmierną prędkość kierowców będą tam ograniczać siedziska z zielenią i ogródki gastronomiczne. Nie będzie ingerencji w układ przebiegu jezdni i krawężników, a brukowana nawierzchnia ma być remontowana w miejscach najbardziej zniszczonych. Zupełne nowe ma być za to oświetlenie i chodnik.

Szacowany koszt remontu najstarszej ulicy miasta to ok. 5 mln zł.

Ul. Starowiejska: wizualizacje ulicy po remoncieWśród innych zapowiadanych inwestycji są:

 • budowa buspasa i drogi rowerowej w ciągu ul. Janka Wiśniewskiego,
 • budowa ul. Cynkowej, Mosiężnej i Magnezjowej,
 • budowa ul. Arabskiej,
 • budowa ul. Nad Potokiem,
 • budowa ul. Westy i ul. Posejdona,
 • rozbudowa ul. Prostokątnej i Okrężnej,
 • przebudowa ul. Zielonej,
 • rozbudowa ul. Nowowiczlińskiej,
 • budowa ul. Fredry.


Kładka dla pieszych między Małym Kackiem i KarwinamiWładze miasta zapowiadają też rozpoczęcie budowy kładki pieszo-rowerowej nad torami kolejowymi, łączącej ul. Buraczaną i StrzelcówMapka.

Kładka, która powstanie na Małym Kacku Więcej zdjęć (7)

Kładka, która powstanie na Małym Kacku

wiz. Mostex

Kładka, która powstanie na Małym Kacku

wiz. Mostex

Przypomnijmy, że zapowiadana od kilku lat kładka łącząca Karwiny z Małym Kackiem będzie miała 72 m długości i blisko 7 m szerokości. Konstrukcja nad torami połączy ul. Strzelców i Buraczaną.

Początkowo władze miasta chciały stworzyć wiadukt drogowy. Po masowych protestach mieszkańców i naszych artykułach zmieniły zdanie.

Projekt jest gotowy, obecnie trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na budowę.

W najbliższych dniach zaprezentujemy plany sopockich drogowców.
Czy zapowiadane inwestycje będą realizowane w 2022 roku?
7%

tak, wszystkie

19%

większość, ale nie wszystkie

74%

będzie mniej niż połowa z zapowiedzi

zakończona

łącznie głosów: 929

Opinie wybrane


wszystkie opinie (203)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.