Gdynia: rusza promocja projektów Budżetu Obywatelskiego

28 maja 2020, 7:00
rb
Najnowszy artukuł na ten temat

Budżet Obywatelski w Gdańsku: dziś ostatni dzień głosowania

Na 269 dzielnicowych i 13 miejskich projektów Budżetu Obywatelskiego będą mogli głosować mieszkańcy Gdyni. Autorzy mogą już zachęcać do głosowania, które ruszy 8 czerwca.Przypomnijmy, że w tym roku po raz kolejny będzie można głosować na dwa rodzaje inwestycji:

  • projekty dzielnicowe - małe i duże - opracowywane były samodzielnie przez mieszkańców lub w konsultacji z urzędnikami,
  • projekty miejskie w trakcie cyklu moderowanych warsztatów.

W całej puli jest 10,6 mln zł, z czego na projekty miejskie przeznaczono 1,5 mln zł, z tym że wartość jednego projektu miejskiego nie może przekroczyć miliona złotych.

Zdalny kontakt z urzędnikamiW związku z koronawirusem większość kontaktu z urzędnikami i warsztatów odbywała się zdalnie.

- Zaangażowanie mieszkańców i mieszkanek to siła napędowa gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego, za co dziękuję. Zwłaszcza że tegoroczna edycja BO jest szczególna, bo wymagała dostosowania się do zupełnie nowej sytuacji, pandemii koronawirusa - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.
Ostatecznie pod głosowanie zostanie poddanych 269 projektów dzielnicowych i 13 projektów miejskich.

Wśród pomysłów dla całego miasta są m.in. zakup pojazdu dla strażaków z Wiczlina, zakup pojazdu transportowego dla ratowników z Poszukiwawczego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, ale także rozbudowa monitoringu, linowe place zabaw dla dzieci w dzielnicach i respiratory dla szpitali.

W dzielnicach jak zawsze dominują sprawy remontowe: związane z zielenią, placami zabaw.

Zobacz projekty BO w Gdyni:


Najdroższe nowe boisko na WitominieNajdroższym projektem jest budowa boiska z syntetyczną murawą na terenie po byłych ogródkach działkowych przy ul. II MPS na WitominieMapka, który został wyceniony na 526 tys. zł. Przypomnijmy, że obok trwa budowa zbiornika retencyjnego.

Co ciekawe, w Wielkim Kacku pod głosowanie zostanie poddany tylko jeden projekt.

Głosowanie od 8 czerwcaGłosowanie odbędzie się od 8 czerwca do 22 czerwca 2020 roku. Głosy będzie można oddać wyłącznie elektronicznie, za pośrednictwem strony internetowej bo.gdynia.pl.

Przed oddaniem głosu trzeba będzie potwierdzić swoją tożsamość, podając dane identyfikacyjne - numer PESEL oraz imię matki.

Ponownie nie będzie miał znaczenia wiek głosującego, ale osoby, które nie mają meldunku lub nie dopisały się jeszcze tutejszego rejestru wyborców w Gdyni, powinny złożyć pisemne oświadczenie, że zamieszkują miasto. Taką deklarację mogą również wypełnić mieszkający w Gdyni cudzoziemcy i cudzoziemki.

Według informacji urzędników realizacja zwycięskich projektów rozpocznie się w 2021 roku.
Czy zagłosujesz w Budżecie Obywatelskim?
70%

tak

20%

nie

10%

jeszcze nie wiem

zakończona

łącznie głosów: 620

rb