Gdynia: ruszają linie plażowe, ale autobusu do zoo nie będzie

26 czerwca 2020, 17:30
rb
Najnowszy artukuł na ten temat

50 zł za toaletę? Restauracje nie chcą klientów "na gapę"

W sobotę wystartują linie ZKM na plaże w Babich Dołach, Śródmieściu i Orłowie. Niestety potwierdziły się informacje podawane przez nas tydzień temu, że nie ruszy linia G do zoo w Gdańsku.Sezonowe, uruchamiane na czas wakacji linie to już tradycja w gdyńskiej komunikacji. Mają zawozić pasażerów na plaże, by turyści i mieszkańcy mogli zostawić samochody z dala od miejsc wypoczynku i nie blokować ulic. W tym roku z powodu epidemii koronawirusa ich los ważył się do ostatnich dni. Ostatecznie, mimo limitu 50 proc. zajętych miejsc w pojazdach, zdecydowano się je uruchomić.

Rozkłady komunikacji w TrójmieścieNa trasę wyruszą linie:

  • M z Rumi Dworca PKP do plaży w Rewie, funkcjonującą we wszystkie dni tygodnia;
  • 309 z Obłuża Leśnego do plaży w Babich Dołach, funkcjonującą we wszystkie dni tygodnia;
  • 321 z Cisowy Sibeliusa do plaż w Gdyni-Śródmieściu i Orłowie, funkcjonującą w niedziele i święta;
  • 326 z Grabówka SKM do pętli Orłowo SKM - "Klif", obsługiwaną przez trolejbusy zabytkowe, funkcjonującą w niedziele i święta (linia w zeszłym roku wystartowała w maju);
  • 365 z Gdyni Obłuża Centrum do plaży w Rewie, funkcjonującą w soboty, niedziele i święta w okresie wakacji.


Monitorowanie napełnienia autobusówKursy będą wykonywane do końca sierpnia.

- Zachęcamy mieszkańców do korzystania w wakacje z dogodnych dojazdów na gdyńskie plaże, oczywiście z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Na bieżąco będą monitorowane napełnienia autobusów i trolejbusów, a gdy powstanie taka potrzeba, do obsługi poszczególnych linii włączone zostaną dodatkowe, bisowe pojazdy - zapewnia Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.
Od 27 czerwca do 31 sierpnia 2020 r. nie funkcjonują linie "szkolne" 244 i 265, a na liniach: R, 141, 147, 159, 209 i 288 obowiązują rozkłady jazdy ważne w okresie letnich wakacji szkolnych (w dni wolne od nauki szkolnej).

Co z linią z Gdyni do zoo?Duże poruszenie wśród pasażerów wywołała informacja, którą podawaliśmy przed tygodniem, że na trasę nie wyjedzie linia G, kursująca z Pogórza do zoo w Gdańsku. Przedstawiciele ZKM tłumaczyli, że powodem są obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Limit dopuszcza możliwość zajęcia 50 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących, z uwzględnieniem zasady, że połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna.

Takie tłumaczenia nie przekonały pasażerów.

- Zapewne wielu gdynian podobne tak jak i ja z moimi pociechami czekało na możliwość odwiedzenia zoo w gronie rodzinnym, a przecież w dobie obecnej pandemii taki wyjazd z dziećmi do pięknego oliwskiego zoo jest jak najbardziej wskazany. Niestety z niezrozumiałych względów urzędnicy postanowili cieszącą się popularnością linię zlikwidować i - jak sami przyznali - wiedzieli doskonale o tym, że w poprzednich latach wielokrotnie zdarzały się przypadki niezabierania wszystkich pasażerów z przystanku, ponieważ autobusy przepełnione - pisze pan Marcin.
Czytelnik proponuje skrócenie linii G, która po zmianach mogłaby startować z centrum Gdyni: pl. Kaszubskiego lub węzła Franciszki Cegielskiej i dublowanie autobusów.

- Skoro w marcu i kwietniu jeździły na liniach jednocześnie po dwa pojazdy jeden za drugim, to problem przepełnienia na linii do zoo można byłoby w ten sposób rozwiązać, tym bardziej że urzędnicy - jak sami przyznają - wiedzą o tym, że linia ciesząca się w poprzednich latach dużą popularnością wśród mieszkańców będzie miała w dalszym ciągu gwarantowane zapełnienie - wskazuje.

Urzędnicy: linia pozostaje zawieszonaNie brakuje głosów, że powody mogą być inne. Wypuszczenie na trasę dodatkowych autobusów oznaczałyby dodatkowe koszty, które z powodu konieczności dublowania autobusów na początku epidemii koronawirusa i spadku wpływu z biletów zostały nadwyrężone.

Oficjalnie przedstawiciele ZKM Gdynia wciąż przekonują, że decydujące są limity związane z koronawirusem i bezpieczeństwo podróżnych.

- ZKM w Gdyni nie jest w stanie zagwarantować, że limity dopuszczalnej liczby pasażerów w autobusach linii G nie będą przekraczane i że nie wystąpi sytuacja, w której części pasażerów nie będzie można przewieźć, nawet pomimo że te osoby mogą mieć bilet do zoo wykupiony wcześniej przez internet. Bezpieczniejszym dojazdem do zoo w 2020 roku jest podróż do Gdańska-Oliwy pociągami SKM, które kursują częściej i mają nominalnie zdecydowanie większą pojemność niż autobusy przegubowe eksploatowane na linii G. Z Oliwy zaś z dużą częstotliwością dojeżdżają do zoo autobusy gdańskiej linii 622 - odpowiada Marcin Gromadzki, rzecznik ZKM Gdynia.
Dodaje, że w zoo są zamknięte kasy i wymagany jest wcześniejszy zakup na wskazany przedział czasowy, a spóźnienie oznacza, że bilet przepada.

- Pod uwagę należy wziąć także wynikające z pandemii inne restrykcje w dostępie do zoo, które mogą powodować niepożądaną kumulację pasażerów w pojazdach (wejście do ogrodu wyłącznie w wybrany dzień i w wybranym przedziale godzinowym) oraz to, że więcej osób może - wybierając samochód jako środek transportu w dojeździe do zoo (w szczególności w weekendy) - przyczyniać się do nasilenia występującej w rejonie dojazdu do zoo kongestii drogowej. Wspomniana kongestia jest też przyczyną ograniczonych możliwości szybkiego podstawienia autobusu bisowego pod zoo w przypadku wystąpienia takiej potrzeby - wyjaśnia Marcin Gromadzki.
Wskazuje też, że przez cały tydzień można dojechać z Gdyni do zoo liniami: S, 21, 31, 181 do Sopotu i przesiąść się na gdański autobus linii 117, 122 i dojechać do Oliwy, a tam skorzystać z linii 622, zaś mieszkańcy Dąbrowy i Karwin mogą tam dojechać linią 171.

Trzy linie sezonowe w piątek ruszyły też w Gdańsku:  • Linia 606Autobusy tej linii kursować będą we wszystkie dni tygodnia na trasie Dworzec Główny - Westerplatte. Zatrzymają się wyłącznie na przystankach: "Dworzec Główny", "Brama Wyżynna", "Ku Ujściu", "Twierdza Wisłoujście" i "Westerplatte". Mimo że autobusy pojadą "jak pospieszne", będzie w nich obowiązywać taryfa jak na liniach zwykłych.


  • Linia 607Nowa, sezonowa linia autobusowa (w ramach realizacji jednego z projektów Budżetu Obywatelskiego miasta Pruszcz Gdański) na trasie Pruszcz Gdański - Gdańsk Sobieszewo - Pruszcz Gdański. Autobusy będą jeździły przez całe wakacje, w piątki, soboty i niedziele z częstotliwością co dwie godziny. Na linii obowiązuje taryfa normalna.

  • Linia 658Linia, dzięki której można będzie przewieźć rower przez tunel pod Martwą Wisłą. Autobusy, wyposażone w wieszaki na rowery, będą jeździły we wszystkie dni tygodnia średnio co 20 minut.

Zabytkowy "Ziutek" wrócił do Gdyni. Film z 2018 roku
Czy korzystasz w wakacje z sezonowych linii?
23%

tak, często

26%

tak, ale sporadycznie

51%

nie, nie korzystam

zakończona

łącznie głosów: 480

rb