Gdynia: sprawy w urzędzie załatwisz przez paczkomat

18 września 2020, 7:00
Patryk Szczerba
Najnowszy artukuł na ten temat

Rząd zdecydował o zamknięciu cmentarzy

Przy gdyńskim magistracieMapka stanął paczkomat. Urządzenie ma wydzieloną sekcję do korespondencji z urzędem. Mieszkańcy mogą tam składać i odbierać dokumenty związane m.in. z prawem jazdy, rejestracją pojazdu czy dowodem osobistym, unikając konieczności wizyty w budynku.Gdyński paczkomat stanął przy ul. BemaMapka, obok parkingu. Urządzenie, oprócz zwyczajowych funkcji znanych z nadaniem lub odbiorem przesyłki, daje także możliwość kontaktu z urzędnikami. W praktyce sprawa jest banalnie prosta: mieszkańcy nadają dokumenty w dowolnym paczkomacie, po czym trafiają one do pracowników urzędu poprzez specjalnie wydzielone w urządzeniu skrytki. Opłata pobierana przez firmę to 5,99 zł.

Nadawanie i odbiór dokumentów w paczkomacie- Aby nadać przesyłkę, należy wejść na stronę gdynia.pl lub urzad24.inpost.pl/umgdynia, wypełnić formularz, opłacić i wydrukować etykietę nadawczą oraz spakować dokumenty - nie zapominając o naklejaniu wydrukowanej etykiety na kopertę - mówi Rafał Klajnert, dyrektor Urzędu Miasta, dodając, że miasto nie poniosło kosztów związanych z montażem.
Dokumentację zwrotną będzie można odebrać w paczkomacie przy urzędzie, o ile dana sprawa to umożliwia, lub osobiście w budynku. Informację o możliwości odbioru decyzji przekaże urzędnik po kontakcie z mieszkańcem.

Sprawy, które można załatwić przez paczkomat, to m.in.:

  • prawo jazdy;
  • rejestracja pojazdu;
  • ewidencja ludności;
  • dowód osobisty;
  • licencja oraz zezwolenie na wykonywanie transportu drogowego;
  • zezwolenie na sprzedaż alkoholu.

Odpowiedź na kolejki pod urzędem- Paczkomat gwarantuje wygodny i bezpieczny obieg dokumentów. Paczkomat z przesyłką można otworzyć zdalnie, przy pomocy darmowej aplikacji InPost Mobile z poziomu smartfona, zamiast standardowego użycia panelu dotykowego. Takie rozwiązanie profilaktycznie zapobiega przenoszeniu się wirusa - tłumaczy Wojciech Kądziołka, rzecznik prasowy InPost.
Korespondencja z urzędnikami za pomocą paczkomatu ma być próbą częściowego rozwiązania problemu codziennych kolejek przed gdyńskim urzędem. Sprawę opisał niedawno nasz czytelnik, porównując budynek do twierdzy.

W odpowiedzi dyrektor magistratu informował, że urząd nie może funkcjonować na zasadach sprzed epidemii, bo w dalszym ciągu obowiązują przepisy ograniczające możliwość obsługi jednego klienta na jednym stanowisku, a także poruszania się wewnątrz budynku.
Zamierzasz korzystać z paczkomatu, załatwiając sprawę w urzędzie?
39%

tak

61%

nie

zakończona

łącznie głosów: 889