stat

Gdynia: stare klony przy Legionów znikną, pojawią się nowe

15 października 2019, 7:00
Patsz
Najnowszy artukuł na ten temat

Mieszkańcy zaopiekują się drzewami w publicznym parku

Trwa wycinka 13 klonów jesionolistnych na odcinku ul. Legionów, od ul. Harcerskiej do ul. Hallera w Gdyni. W zamian za chore drzewa na przełomie października i listopada zostanie zasadzonych 39 sztuk klonu pospolitego odmiany "Olmsted".W poniedziałek rozpoczęła się wycinka 13 drzew przy ul. Legionów. Powody, dla których drzewa są usuwane, są dwa:

  1. wiek i stan drzew, które posiadają suche konary i gałęzie.
  2. zagrożenie dla przechodniów lub kierowców - szczególnie podczas wietrznych dni.


Zmiana drzewostanu przy ul. Legionów jest prowadzona przez ZDiZ w porozumieniu z Wydziałem Ogrodnika Miasta. Pozytywnie zaopiniował ją także Urząd Marszałkowski.

Mieszkańców zaniepokojonych wycinką drzew uspokajają urzędnicy. Stare okazy zostaną zastąpione nowymi drzewami - roślin będzie trzy raz więcej niż do tej pory.

W miejsce klonów jesionolistnych - na przełomie października i listopada - pojawi się 39 sztuk klonu pospolitego odmiany "Olmsted".

- Prace związane z wycinką potrwają około tygodnia i mogą powodować czasowe utrudnienia w ruchu na wymienionym odcinku ul. Legionów - informują pracownicy gdyńskiego magistratu.
Dodają, że konieczność wycięcia uzasadniała też zmniejszona powierzchnia liści, widoczne wypróchnienia pni, ślady żerowania szkodników oraz liczne owocniki grzybów pasożytniczych.

Czytaj też: Wiekowe kasztanowce przy kanale Raduni ocaleją
Czy zwracasz uwagę na prowadzone wycinki drzew?
87%

tak

13%

nie

zakończona

łącznie głosów: 747

Patsz