stat

Gdynia świętowała 94. urodziny

10 lutego 2020, 13:30
Michał Sielski
Najnowszy artukuł na ten temat

99 lat temu zaczęto budowę Portu Gdynia

Uroczysta sesja Rady Miasta Gdyni z okazji 94. urodzin miasta odbyła się w poniedziałkowy wieczór w Teatrze Miejskim w Gdyni. Podczas niej medalami im. Eugeniusza Kwiatkowskiego nagrodzeni zostaną Beata Podlasek, Janusz Janowski i Janusz Kaszyński.Jubileuszowa sesja Rady Miasta rozpoczęła się o godz. 18 w Teatrze Miejskim im. W. Gombrowicza. Podczas uroczystości wręczone zostały medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego "Za wybitne zasługi dla Gdyni", a także nagroda "Czas Gdyni" za najlepszą gdyńską inwestycję 2019 roku. Wydarzenie zakończy koncert zespołu Zagan Acoustic, z gościnnym udziałem Agi Breznak.

Zdjęcia archiwalne i współczesne Gdyni z drona

Medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego przyznawany jest od 1993 roku. Podczas urodzinowej sesji otrzymują go maksymalnie trzy osoby, wcześniej wybrane przez radnych miasta. Ma to być uznanie za wybitne zasługi dla Gdyni. W tym roku do zacnego grona dołączą:

  • Beata Podlasek - za prowadzenie Rodzinnego Domu Dziecka oraz publikacje dotyczące dzieci niepełnosprawnych wychowywanych poza rodziną biologiczną i prowadzenie "Pomorskiej Fundacji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej ANIA".
  • Janusz Janowski - pomysłodawca Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów oraz nagród "Kolosy", a także ich dyrektor, od początku i aż do dzisiaj odpowiedzialny za program oraz strategię rozwoju. Organizator kilkudziesięciu imprez podróżniczych.
  • Janusz Kaszyński - założyciel i prezes firmy Klimawent, lidera w branży filtrowentylacji na rynku polskim, eksportującym też produkty na rynki europejskie, amerykańskie i Bliski Wschód.


94. urodziny GdyniW ramach urodzin miasta odbyła się już m.in. impreza w hali sportowo-widowiskowej Gdynia Arena. Również w sobotę w Konsulacie Kultury odbyła się premiera albumu Andrzeja Jastrzembskiego poświęconego Gdyni. W niedzielę, 9 lutego, w Muzeum Miasta Gdyni dla gości przygotowano projekcje archiwalnych filmów z lat 20., nową wystawę, warsztaty i spotkanie autorskie. Ponadto w niedzielę odbyła się także uroczysta msza święta z wojskową asystą honorową w parafii Najświętszej Marii Panny Królowej Polski przy ulicy Armii Krajowej.

Wszystkie wydarzenia uświetniające 94. urodziny miasta zapowiadaliśmy na naszej stronie, w Kalendarzu imprez oraz cyklu Planuj tydzień - emisja w każdy czwartek o godz. 10.
Świętujesz urodziny swojego miasta?
41%

tak

59%

nie

zakończona

łącznie głosów: 594