Gdynia szuka grobów zasłużonych

22 grudnia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Michał Sielski
artykuł historyczny

Gdynia zadba o groby mieszkańców miasta, którzy zasłużyli się w walkach o niepodległość. Każdy, kto zna miejsca pochówku takich osób - zwłaszcza zaniedbane - może zgłosić je urzędnikom, którzy otoczą je opieką.Część nazwisk bohaterów o wolność Polski i Pomorza jest znana. Ich nagrobki czy grobowce są zadbane dzięki wysiłkowi bliskich lub organizacji historycznych oraz społeczników. Pozostaje jednak część osób, które również zasłużyły się w walce o niepodległość, ale ich zapomniane mogiły niszczeją nadgryzane zębem czasu.

Ich poszukiwania właśnie rozpoczęli pracownicy Zarządu Cmentarza Komunalnego. Spisują napisy na nagrobkach, szukając informacji o przeszłości i zasługach dla Gdyni oraz Polski.

- Niestety, nie na wszystkich płytach nagrobnych znajdują się informacje o zasługach zmarłych. Dlatego apeluję do tych, u których w rodzinie byli uczestnicy walk o wolność i zostali pochowani w Gdyni, aby zgłaszali ten fakt. To na pewno przyspieszy i znacznie ułatwi nasze działanie - mówi Marek Stępa, naczelnik Wydziału Ochrony Dziedzictwa.
Gdyńscy urzędnicy podkreślają, że zapomniane groby zasłużonych osób zostaną otoczone opieką. Wydział Ochrony Dziedzictwa Urzędu Miasta Gdyni apeluje też, by bliscy podzielili się historiami ich życia.

Pochowanych w Gdyni zasłużonych na rzecz walki o wolność i niepodległość zgłaszać można mailowo na adres wydz.ochrony.dziedzictwa@gdynia.pl lub telefonicznie pod nr tel. 58 66 88 330.
Często widzisz zaniedbane groby?
61%

tak, mam wrażenie, że ich przybywa

30%

tak, ale wciąż te same

9%

nie, praktycznie wcale

zakończona

łącznie głosów: 440