stat

Gdynia szuka wykonawcy pierwszego etapu Parku Centralnego

12 sierpnia 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Patryk Szczerba
Najnowszy artukuł na ten temat

Piasek zastąpi trawnik na wybiegu dla psów w parku Centralnym w Gdyni

3,2 mln zł chce wydać Gdynia na pierwszą część rewitalizacji parku wzdłuż al. Piłsudskiego zobacz na mapie Gdyni. Na początku zmieni się przestrzeń między ulicami Legionów i Tetmajera, gdzie ma powstać m.in. wybieg dla psów, tor do gry w bule, stoliki szachowe i altany.Władze miasta zapowiadają, że prace ruszą jesienią. Czy tak będzie, okaże się po rozstrzygnięciu przetargu 3 września. To, że nie jest to takie oczywiste pokazuje przykład lodowiska i przebudowy ul. Abrahama. W pierwszym przypadku 40 mln zł nie wystarczyło na realizację krytykowanego przez część mieszkańców, społeczników i hokeistów jako zbyt kosztownego projektu. W drugim przypadku w ogóle nikt się nie zgłosił.

Dziewięć miesięcy na prace budowlaneZ drugiej strony przemiana w Park Centralny urasta do rangi do sztandarowej miejskiej inwestycji. Niewykluczone, że nawet jeśli trzeba będzie dołożyć pieniądze, władze Gdyni, mimo kontrowersyjnych głosów dotyczących samego pomysłu zmian przy al. Piłsudskiego, zrobią to.

O wyborze wykonawcy w 60 proc. zdecyduje cena, reszta to czas udzielonej gwarancji. Szacunkowa wartość zamówienia to według urzędników 3,2 mln zł netto.

Prace budowlane przy przekształceniu przestrzeni przy al. Piłsudskiego w Park Centralny potrwają 9 miesięcy, zatem jeśli zaczną się w październiku, w wakacje ta część powinna być gotowa.

Pomiędzy ul. Tetmajera i Legionów zobacz na mapie Gdyni dobrze mają się czuć szukający spokoju i ciszy. Zaplanowano tam wybieg dla psów, tor do gry w bule, stoliki szachowe i altany. Seniorzy będą mogli skorzystać z urządzeń rekreacyjnych przy ławkach. Będą też toalety, siedziska w skarpie oraz niska zieleń.

- Gdynia potrzebuje przestrzeni ogólnodostępnej, estetycznej i jednocześnie funkcjonalnej - przekonuje Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.

Pozostałe części w kolejnych latachW przyszłości na obszarze pomiędzy Legionów i budynkiem przy skateparku zobacz na mapie Gdyni powstanie miniskatepark, rozbudowany zostanie też istniejący już plac zabaw. Sam budynek zostanie wykorzystany i przeznaczony na funkcje gastronomiczne i toaletę.

Dalej w kierunku ul. Świętojańskiej do wysokości ul. Bema ma powstać zbiornik wodny z fontannami, które zimą mogłoby służyć łyżwiarzom, a także polana piknikowa. Budynek Młodzieżowego Domu Kultury zostanie rozebrany. Powstanie nowy obiekt do obsługi parku z toaletą i windą na podziemny parking.

Zamiast parkingu przy Urzędzie Miasta powstanie skwer z drzewami. W parku powstaną trasy dla rolkarzy i biegaczy o długości 800 metrów każda oraz miejsce na organizację wystaw plenerowych.

Parking podziemny pomieści ok. 270 samochodów i zajmie powierzchnię od skateparku do skweru Plymouth, gdzie kilka tygodni temu rozpoczęła się budowa biurowca firmy AB Inwestor.

Czytaj też: Przywiązała się do drzewa, bo nie chce budowy biurowca

Zakładana jest także przebudowa ulic w okolicy.

Planowany koszt całego Parku Centralnego według projektu biura Arch Deco to 35 mln zł brutto.
Przelot nad terenem, który zmieni się w Park Centralny
Czy Park Centralny będzie chętnie odwiedzanym miejscem?
52%

tak, dobrze, że będzie realizowany

24%

to się okaże po tym, jak zakończy się w pełni realizacja

24%

nie bardziej niż obecny park przy al. Piłsudskiego

zakończona

łącznie głosów: 1105