stat

Gdynia też walczy o PIT-y mieszkańców

13 lutego 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Michał Sielski

Hybrydowa toyota yaris i inne, mniejsze nagrody mają zachęcić do rozliczania PIT-ów w Gdyni. Podobny konkurs dobrze sprawdza się m.in. w Gdańsku.W Gdyni akcja ruszy dwutorowo. Pierwsza część będzie skierowana do nowych mieszkańców. Władze miasta przekonują, że warto zameldować się w mieście, w którym się najczęściej przebywa, choćby po to, by zmieniać je na lepsze.

Od liczby mieszkańców zależy bowiem m.in. planowanie sieci dróg, komunikacji, szkół, przedszkoli czy żłobków. Liczba osób zamieszkujących daną dzielnicę ma również wpływ na podział środków dla rad dzielnic, które realizują mniejsze inwestycje w Gdyni. Krótko mówiąc: im więcej mieszkańców, tym więcej pieniędzy do wydania, czyli de facto piękniejsza i bardziej funkcjonalna dzielnica.

Rozlicz PIT w GdyniDruga odsłona działań miejskich uczestników będzie polegała na zachęceniu do rozliczenia podatkowego w Gdyni. Dzięki temu 37 proc. podatku trafi do kasy miasta.

- Średnio każda osoba rozliczająca PIT w mieście to 2 tys. zł wpływu do naszego wspólnego budżetu. 2 tys. osób to już 4 mln zł, a to konkretna kwota, którą można przeznaczyć choćby na inwestycje w infrastrukturę - przekonuje prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
Gdynia zdecydowała się więc na uruchomienie konkursu, który dobrze sprawdził się w Gdańsku. Tam w ubiegłym roku rozliczyło się 4 tys. więcej osób, co przełożyło się na 10 mln zł wpływu do budżetu miasta.

Czytaj więcej: Loteria podatkowa w Gdańsku.

W Gdyni do wygrania jest hybrydowa toyota yaris, dwa rowery miejskie i siedem czterodniowych karnetów na festiwal Open'er. Szczegóły loterii na stronie www.pitwgdyni.pl.

Aby rozliczyć PIT w Gdyni nie trzeba być w mieście zameldowanym, wystarczy w nim mieszkać i to zadeklarować. Według danych demograficznych Gdyni co roku ubywa kilkuset mieszkańców.
Gdzie rozliczasz swój PIT?
54%

w miejscu zamieszkania

41%

w miejscu zameldowania

5%

nawet nie wiem, nie ja się tym zajmuję

łącznie głosów: 1123