Trolejbus zawiezie pasażerów na plażę w centrum

3 lipca 2020, 14:00
Patryk Szczerba
Najnowszy artukuł na ten temat

Nowe lampy na bulwarze rzeczywiście historyczne?

Nowa sezonowa linia trolejbusowa 320, która zacznie kursować w sobotę zawiezie chętnych na plażę w centrumMapka i zmodernizowane Molo PołudnioweMapka. Pojazdy będą ruszać spod dworca Gdynia Główna co pół godziny, we wszystkie dni wakacji.Przypomnijmy:

  1. W ostatnią sobotę czerwca wystartowały linie ZKM na plaże w Babich Dołach, Śródmieściu i Orłowie.
  2. Nie wystartowała linia do zoo, co władze Gdyni tłumaczą obostrzeniami związanymi z epidemią.
  3. Od soboty chętni dojadą też na Molo Południowe i plażę w centrum nową linią trolejbusową 320.


Rozkład komunikacji miejskiej ZKM Gdynia


Modernizacja Molo Południowego i nowy przystanekJej uruchomienie jest związane z dwiema zakończonymi inwestycjami.

Pierwsza to zakończenie prac modernizacyjnych na Molo Południowym. Urzędnicy zapewniają, że - zgodnie z zapowiedziami - docelowy wygląd skweru Kościuszki i całego Mola Południowego wyłoni się podczas konkursu urbanistyczno-architektonicznego. Na razie nie wiadomo, kiedy to nastąpi.

Tymczasowo musi wystarczyć rewitalizacja placu wcześniej zajmowanego przez parkujące samochody, która kosztowała 700 tys. zł. Dzięki ławkom, siedziskom, trawie z rolki oraz drzewom i roślinom w donicach, przestrzeń ma być teraz chętnie odwiedzana przez mieszkańców i turystów.

Druga to nowy przystanek, przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami, który powstał w ostatnich tygodniach przy ul. Zawiszy Czarnego, między Muzeum Miasta Gdyni i Teatrem MuzycznymMapka.

Kursy codziennie, co pół godzinyNowa linia 320 dojedzie w obydwie lokalizacje, co ma zmniejszyć ruch samochodowy w tych miejscach. Będzie obsługiwana przez trolejbusy na trasie Dworzec PKP-Molo Południowe. Trolejbusy będą jeździć codziennie, przez całe wakacje, co pół godziny, między 10 a 17:30.

Trasa linii 320 nie jest długa. Prowadzi z placu Konstytucji przy Dworcu Głównym PKP ulicami: Dworcową, 10 Lutego, Świętojańską, Armii Krajowej i Baduszkowej. Tu pasażerowie będą mogli skorzystać z nowego przystanku Plaża Śródmieście-Muzeum Miasta Gdyni, usytuowanego przy ul. Zawiszy Czarnego. Dalej linia pojedzie ulicami: Armii Krajowej, Borchardta, przez skwer Kościuszki i aleją Jana Pawła II do Przystani Żeglugi.

Trasa powrotna do Dworca Głównego PKP wiedzie aleją Jana Pawła II, skwerem Kościuszki i dalej ulicami 10 Lutego i Dworcową, aż do placu Konstytucji.

Na linii 320 obowiązuje taryfa jak dla linii zwykłych, tj. 3,80 zł za bilet normalny oraz 1,90 zł za bilet ulgowy.

Władze Gdyni: zachęcamy do relaksu- Linia została zaprojektowana, by połączyć duży węzeł komunikacyjny, jakim jest Dworzec Gdynia Główna ze świeżo zmodernizowaną częścią Molo Południowego. Miejsce to powstało w ramach projektu Klimatycznego Centrum. W otoczeniu zieleni, żaglowców i morza zarówno mieszkańcy, jak i turyści, będą mogli zrelaksować się i delektować pięknem Gdyni - zachęca Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
Dodajmy, że od 2015 roku na skwer Kościuszki dojeżdżają niektóre trolejbusy linii 21. Tyle że kursy nad morze są co godzinę, linia w sobotę jeździ do 16:30, a w niedzielę nie kursuje w ogóle.
W jaki sposób najczęściej docierasz nad morze?
39%

samochodem

23%

komunikacją miejską

8%

rowerem

30%

pieszo

zakończona

łącznie głosów: 698