Gdynia: ulotka zmieni parkingowe zwyczaje?

4 sierpnia 2020, 7:00
Michał Sielski
Najnowszy artukuł na ten temat

Radni i mieszkańcy Wrzeszcza za płatnym parkowaniem. Urząd: nie mamy parkomatów

Nie tylko coraz więcej słupków oraz straż miejska i policja sprawdzające, czy kierowcy przestaną zastawiać chodniki i utrudniać poruszanie się po Gdyni pieszo. W walce z problemem mają też pomóc rozdawane kierującym ulotki. Podziałają?Nowa kampania edukacyjna to pomysł społecznika z Miasta Wspólnego Łukasza Piesiewicza, który zgłosił do gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Jego projekt "Parkując, szanuj pieszych" zyskał aprobatę mieszkańców w zeszłym roku, a w tym roku doczekał się realizacji.

- Ścisłe centrum naszego miasta oferuje ograniczoną liczbę miejsc parkingowych. Jednak nie zwalnia to kierowców od zwracania uwagi na potrzeby pieszych, osób z niepełnosprawnościami czy rowerzystów. Nieprawidłowe parkowanie generuje bowiem problemy komunikacyjne dla pozostałych uczestników ruchu. Dlatego też włączyliśmy się w tę akcję edukacyjną, bo będzie ona cennym elementem porządkującym przestrzeń parkingową. Ulotki informacyjne wręczamy kierowcom wraz z prawami jazdy i dowodami rejestracyjnymi oraz wydajemy je z abonamentami w biurze Strefy Płatnego Parkowania. To skuteczny sposób bezpośredniego dotarcia do grupy kierowców - tłumaczy Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.
Kierowcy przypomną sobie (a niektórzy być może dopiero poznają) dzięki ulotkom podstawowe zasady dotyczące parkowania, nie tylko na chodnikach. W sumie do kierujących trafi 20 tys. ulotek wydrukowanych na papierze ekologicznym.

- Są w nich informacje dotyczące m.in. niezastawiania chodników w sposób utrudniający lub uniemożliwiający przejście pieszym, nieparkowania na zieleńcach, nieprzekraczania linii ciągłych na miejscach postojowych, parkowania z zachowaniem odpowiedniej odległości od przejść dla pieszych czy niezastawiania wjazdów do bram i garaży. Mamy nadzieję, że treści ulotki skłonią kierowców do parkowania z poszanowaniem zasad i potrzeb pieszych - dodaje Anna Sobiczewska z gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
Zdarza ci się parkować na chodniku?
52%

tak, ale zawsze zostawiam miejsce dla pieszych

4%

tak, zdarza się, że na chwilkę zajmuję cały

44%

raczej nie, staram się nigdy nie parkować na chodniku

zakończona

łącznie głosów: 1427