Gdynia: urzędnicy przed seniorami w zabytkowym budynku w centrum

19 stycznia 2021 (artykuł sprzed 1 roku)
Patryk Szczerba
Budynek przy ul. 10 Lutego ma być wykorzystywany jako Centrum Nowoczesnego Seniora, skupiając aktywności najstarszych mieszkańców miasta. Więcej zdjęć (7)

Budynek przy ul. 10 Lutego ma być wykorzystywany jako Centrum Nowoczesnego Seniora, skupiając aktywności najstarszych mieszkańców miasta.

fot. Trojmiasto.pl

Budynek przy ul. 10 Lutego ma być wykorzystywany jako Centrum Nowoczesnego Seniora, skupiając aktywności najstarszych mieszkańców miasta.

fot. Trojmiasto.pl

Do opuszczonej w 2019 r. siedziby XVII LO przy ul. 10 Lutego w GdyniMapka najpierw wprowadzą się miejscy urzędnicy, a dopiero później, gdy zakończy się kolejna przebudowa, powstanie tu zapowiedziane w ubiegłym roku Centrum Nowoczesnego Seniora.Przypomnijmy, że w 2019 r. XVII LO zostało decyzją radnych przeniesione na Wiczlino. Od września szkoła zmieniła adres i zaczęła działać w nowym budynku. Po szkole pozostał nie tylko okazały budynek, ale też spory teren, na którym jest m.in. boisko.

Budynek po XVII LO w Gdyni dla seniorówPrzez dłuższy czas nie było wiadomo, co stanie się z atrakcyjną nieruchomością. Wśród mieszkańców pojawiały się pogłoski o sprzedaży terenu bądź przeniesieniu do budynku części wydziałów Urzędu Miasta. Niektórzy optowali za tym, by zrobić tam pałac ślubów, inni widzieli przedszkole lub inną placówkę edukacyjną.

Latem pojawią się tu urzędnicy z Centrum Usług dla Przedszkoli i Szkół. Więcej zdjęć (7)

Latem pojawią się tu urzędnicy z Centrum Usług dla Przedszkoli i Szkół.

fot. Trojmiasto.pl

Latem pojawią się tu urzędnicy z Centrum Usług dla Przedszkoli i Szkół.

fot. Trojmiasto.pl

W lipcu 2019 r. władze miasta ogłosiły, że w dawnej szkole utworzą Centrum Nowoczesnego Seniora z kawiarnią, widownią, salami do zajęć ruchowych i pracowniami artystycznymi. Opracowanie wstępnej koncepcji przebudowy budynku kosztowało 30 tys. zł.

- Budowa Nowoczesnego Centrum Seniora jest odpowiedzią na potrzeby mieszkanek i mieszkańców. Stale rozwijamy ofertę zajęć dla najstarszych gdynian, ponieważ chcemy, by odpowiadała ich potrzebom i oczekiwaniom - wyjaśnia Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
Teren okalający placówkę pozostanie przestrzenią publiczną, która będzie do dyspozycji wszystkich mieszkańców.

Trwa przetarg na dokumentację projektowąSeniorzy jednak nieprędko wprowadzą się do pomieszczeń po szkole. To dlatego, że dopiero w ostatnim tygodniu stycznia zakończy się przyjmowanie ofert od projektantów chętnych do wykonania szczegółowej dokumentacji przebudowy obiektu.

Jeśli umowa zostanie podpisana jeszcze zimą, to projekt będzie gotowy w pierwszych miesiącach 2022 r. W specyfikacji przetargowej zaznaczono, że dokumentacja ma powstać w rok. Remont potrwa kolejne miesiące.Miejsce dla urzędników z nowej instytucjiWcześniej do innej części tego samego budynku wprowadzą się miejscy urzędnicy z utworzonego 1 stycznia Centrum Usług dla Przedszkoli i Szkół. Ta nowo powstała instytucja składa się z pracowników księgowości, płac i kadr obsługujących pracę szkół i przedszkoli.

Uzasadniając powstanie nowej instytucji, tłumaczono, że dzięki połączeniu sił administracji poszczególnych placówek będzie możliwe ustandaryzowanie pracy, m.in. przez wdrożenie jednolitego oprogramowania do obsługi budżetu i nowych procedur.

Przetarg na projekt i modernizację pomieszczeń dla urzędników ruszył pod koniec grudnia. W ostatnich dniach otwarto koperty z ofertami. Pojawiły się dwie propozycje: konsorcjum firm Krupa - Tysand oraz firmy Marbud. Obie mieszczą się w szacunkach miasta, które chce wydać na prace 2 mln zł.

Remont obejmie trzy kondygnacje w północnej, nowszej części obiektu. Konieczny jest m.in. demontaż i wymiana drzwi, umywalek, czyszczenie i wymiana części posadzek, szpachlowanie oraz czyszczenie ścian i parapetów. W budynku będzie osobna portiernia dla korzystających z instytucji oraz nowa instalacja elektryczna.

Trwa ocena ofert. Jeśli umowa z wybranym wykonawcą zostanie podpisana w najbliższych dniach, remont ma zakończyć się w czerwcu.

Historia szkoły przy ul. 10 Lutego w Gdyni

W 1925 r. zainicjowano w całej Polsce zbiórkę funduszy na powstanie pierwszej szkoły w Gdyni. Budowę najstarszej gdyńskiej szkoły nadzorował Jan Kamrowski - jej późniejszy kierownik. Rozpoczęła działalność 1 września w 1928 r. Otwarcia dokonał Ignacy Mościcki, ówczesny prezydent Polski. W trakcie wojny mieściła się w budynku szkoła niemiecka.

Po zakończeniu wojny otwarto Szkołę Podstawową nr 1, później dwie szkoły w jednym budynku. Przez jakiś czas mieścił się tam Uniwersytet Rolniczy. Na przełomie lat 60. i 70. XX w. dobudowano nowe skrzydło z salą gimnastyczną. W ostatnich latach wrócono do Szkoły Podstawowej nr 1, później mieściło się tu gimnazjum, a na końcu XVII Liceum Ogólnokształcące.
Czy w trakcie epidemii pomagasz seniorom z najbliższego otoczenia?
20%

tak, intensywnie od marca

34%

tak, ale doraźnie

46%

nie, zostawiam pomoc innym

zakończona

łącznie głosów: 514

Opinie wybrane


wszystkie opinie (149)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.