stat

Gdynia chce wydzierżawić muszlę koncertową w centrum miasta

23 marca 2017, 6:00
Patryk Szczerba

Inwestor będzie musiał najpierw wyremontować obiekt położony przy pl. Grunwaldzkim zobacz na mapie Gdyni w Gdyni. Potem, przez 20 lat będzie mógł tam prowadzić działalność rozrywkową, uzupełnioną o gastronomię.Gdy zapadła decyzja o budowie Centrum Filmowego, kolejki na Kamienną Górę oraz przebudowie pl. Grunwaldzkiego zaczęły pojawiać się pytania, co stanie się z muszlą koncertową. Zbudowany w połowie lat 50-tych i będący pod ochroną konserwatorską obiekt, coraz bardziej niszczeje.

Odmalowano go jedynie przed Festiwalem Filmów Fabularnych. Miasto tłumaczyło, że na porządną modernizację nie wystarczyło pieniędzy z unijnego programu Jessica, więc muszla przy tej okazji przeszła jedynie doraźny lifting.

Czytaj też: Gdyńskie Centrum Filmowe już otwarte

Mimo to, od zakończenia prac na pl. Grunwaldzkim, była, jak dotychczas, wykorzystywana przy okazji okolicznościowych imprez takich jak miejskie Mikołajki, czy letnie koncerty. O generalnym remoncie nikt z urzędników nie wspominał.

Urzędnicy dalej będą wykorzystywać muszlę przy okazji imprez miejskich, ale zdecydowali, by modernizację obiektu przeprowadził prywatny inwestor, który jednocześnie zajmie się jego utrzymaniem. Przed kilkoma dniami został ogłoszony przetarg na 20-letnią dzierżawę muszli.

Obejmuje on modernizację pod ścisłym nadzorem i według wytycznych miejskiego konserwatora zabytków lub przebudowę, którą będzie musiał poprzedzić konkurs architektoniczny. Po jej zakończeniu prowadzona na miejscu będzie działalność rozrywkowa. Dopuszczone zostało też zamontowanie, długiego na siedem metrów, całorocznego półkolistego zadaszenia przed czaszą muszli, by całość mogła być wykorzystywana jako całoroczny punkt gastronomiczny. Jednocześnie zostanie zachowana istniejąca droga dla pieszych.

Dzięki odpowiednim materiałom i membranie, konstrukcja dachu ma być odporna na zmienne warunki pogodowe, by punkt mógł być czynny także w chłodniejsze dni. Konstrukcja ścian z materiału PCV w postaci plandeki z oknami ma z kolei pozwalać na ich szybki montaż i demontaż. Razem do wydzierżawienia jest blisko 600 m kw. powierzchni.

- Przestrzeń na pl. Grunwaldzkim w ostatnim czasie ulega zmianom. Zaczynamy poprawiać wygląd parku na Kamiennej Górze, kończy się remont ul. Armii Krajowej i właściwie do zaadaptowania pozostaje już tylko muszla koncertowa. Stąd nasz pomysł, by poszukać inwestora, który zmodernizuje ją i wykorzysta jej potencjał. Bardzo starannie określiliśmy warunki tej adaptacji w przetargu - opowiada Tomasz Banel, naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji.
Cena wywoławcza miesięcznego czynszu to 2,1 tys. zł plus VAT. Będzie on zmienny w zależności od miesięcy. Pomiędzy październikiem i majem stawka ma wynosić 80 proc. wartości. Do kosztów dodatkowo trzeba dołożyć podatek od nieruchomości.

Wybrany inwestor na adaptację muszli będzie miał maksymalnie 1,5 roku od dnia podpisania umowy. Prac nie będzie mógł prowadzić w czasie Festiwalu Filmowego. Miasto zabezpieczyło się też kaucją w wysokości 100 tys. zł na wypadek, gdyby nie udało się wywiązać zwycięzcy przetargu z umowy.

Oferty należy składać do 2 czerwca.

- Kwota czynszu może wydawać się niewielka, ale trzeba pamiętać, że najpierw obiekt musi zostać wyremontowany, a to dodatkowy koszt. Liczymy na poważnego inwestora, mamy nadzieję, że taki się znajdzie. Niebawem ruszamy z promocją przetargu - dodaje Banel.
W poniedziałek rozstrzygnie się, kto na kolejne trzy lata zajmie teren na skwerze Kościuszki w okolicach fontanny. O tym, że pawilony gastronomiczne z ogródkami wrócą pisaliśmy w lutym. Do pierwszej części przetargu zgłosiło się dwóch inwestorów: Dominika Arendt oraz dotychczasowy dzierżawca firma AmRest właściciel w Polsce m.in. marek KFC i Starbucks.
Czy oddanie w dzierżawę muszli koncertowej to dobra decyzja?
51%

tak, ten obiekt powinien tętnić życiem przez większość roku

25%

to się okaże gdy zobaczymy, co zaplanuje tam inwestor

24%

nie, miasto powinno samo ją wyremontować i używać

łącznie głosów: 839