Gdynia wymieni kładki na plaży

24 sierpnia 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Patryk Szczerba
Gdynia chce wymienić kładki na plaży, które są w coraz gorszym stanie. Więcej zdjęć (5)

Gdynia chce wymienić kładki na plaży, które są w coraz gorszym stanie.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Gdynia chce wymienić kładki na plaży, które są w coraz gorszym stanie.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Do świąt Bożego Narodzenia Gdynia chce wymienić większość konstrukcji i nawierzchni kładek pieszych na terenie plaży miejskiej.Mapka Na razie urzędnicy czekają na oferty od wykonawców. Prace rozpoczną się najwcześniej w połowie września.Modernizacja kładek na plaży w Gdyni jest zapowiadana od ponad roku. Drewniane przejścia są w coraz gorszym stanie, czemu wyraz niezadowolenia dają mieszkańcy i turyści.

Wiele osób po pomostach chodzi boso. Wystarczy ułamana deska czy wystający gwóźdź, by doszło do skaleczenia.


Wymiana planowana od dłuższego czasuCo prawda na zlecenie miasta są prowadzone bieżące naprawy, ale docelowo władze Gdyni przyznawały, że taki stan rzeczy jest w dłuższej perspektywie nie do przyjęcia.

Czytaj też: Na Pomorzu najwięcej turystów w Polsce

Kąpieliska i plaże w Trójmieście- Remont wszystkich kładek był zakładany już w planie inwestycyjnym na 2018 rok. W partnerstwie z Urzędem Marszałkowskim staraliśmy się pozyskać środki na ten cel w ramach programu Polska-Rosja. Procedura trwała bardzo długo i niestety nie udało się uzyskać pozytywnej decyzji - tłumaczył w w kwietniu 2019 roku Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.

Mapa kąpieliskModernizacja nie ruszyła jednak w zeszłym roku. Wszystko wskazuje na to, że prace rozpoczną się po sezonie wakacyjnym. Gdyńskie Centrum Sportu zarządzające plażami w centrum Gdyni ogłosiło przetarg na budowę nawierzchni i konstrukcji kładek z oświetleniem.

Konstrukcja kładek na fundamentach z bloczków betonowych zostanie wykonana z elementów z tworzyw sztucznych. Nawierzchnię stanowić będą deski ryflowane, które są odporne m.in. na oleje, kwasy, sole, promieniowanie UV i ekstremalne warunki atmosferyczne. Pomost będzie miał kolor brązowy.

Na zgłoszenia oferentów miasto czeka do 28 sierpnia.

Kryteria:

  • Cena - 60 proc.
  • Czas rękojmi za wady i gwarancji - 20 proc.
  • Doświadczenie osoby realizującej zamówienie - 20 proc.

Prace od września do końca grudniaPrace będą mogły rozpocząć się najwcześniej 14 września. Jeśli przetarg zostanie rozstrzygnięty w terminie, powinny się zakończyć przed Bożym Narodzeniem.

Zaznaczmy, że kładka z tworzyw sztucznych pojawiła się w Orłowie cztery lata temu. Kładka jest wykonana z materiału hanit powstającego z wtórnych tworzyw sztucznych (kompozytu polietylenu i polipropylenu), dzięki czemu jest odporna na warunki atmosferyczne.

Miasto za projekt i wykonanie 33-metrowej konstrukcji prowadzącej od chodnika w Orłowie w kierunku morza zapłaciło 90 tys. zł.

Tłumy na plaży w Gdyni
Czy skaleczyłe(a)ś się kiedyś, spacerując po plaży?
17%

tak, wiele razy

28%

tak, ale nie było tych przypadków dużo

55%

nie, nie zdarzyło mi się

zakończona

łącznie głosów: 549