stat

Gdynia zaczyna odświeżać Kamienną Górę

18 marca 2017, 18:00
Patryk Szczerba, Michał Jelionek
Aktorzy granego po raz ostatni spektaklu Shrek zasadzili pierwsze nowe drzewa na Kamiennej Górze


Ścieżki edukacyjne, zadaszona scena i park wodny - m.in. takie elementy pojawią się za rok w odświeżonym parku na Kamiennej Górze zobacz na mapie Gdyni. Zanim rozpoczną się prace budowlane na szczycie i stoku zostanie zasadzonych kilka tysięcy drzew. Pierwsze wkopali w sobotę bohaterowie schodzącego z afisza musicalu Shrek.O planach zmiany wyglądu Kamiennej Góry słychać od kilku lat. Najbardziej zdeterminowani w tym względzie od początku byli radni dzielnicy, dopytujący władze miasta, kiedy park odzyska należny mu blask. Najpierw zdecydowano o uporządkowaniu podnóża odświeżając pl. Grunwaldzki, budując Centrum Filmowe oraz montując kolejkę na szczyt.

Pierwsze drzewa sadził Shrek

Wtedy stało się jasne, że następnym krokiem muszą być porządki na górnych tarasach. Z powodu prac nad koncepcją wstrzymano nawet bieżące remonty schodów. W listopadzie rozpoczęły się pierwsze wycinki drzew, które zaniepokoiły mieszkańców. Miejska ogrodnik tłumaczyła wówczas, że ustąpią one miejsca nowym gatunkom drzew.

Ich sadzenie rozpoczęło się oficjalnie w sobotę. W sumie przybędzie kilka tysięcy nowych roślin, a pierwszych nasadzeń dokonali aktorzy grający w musicalu Shrek razem z widzami. Spektakl po sześciu latach schodzi z afisza, więc symboliczna klamra spinająca obydwa wydarzenia okazała się być dla miasta okazją do promocji teatru i parku.

Warto przypomnieć, że Shreka zagrano 142 razy, w tym ostatnie dwa razy w sobotę, a obejrzało go ponad 130 tys. widzów.

- Skończyło się coś pięknego. Taka nasza cudowna bajka, która została wspaniale przyjęta przez publiczność. Na finale była wesoła piosenka, a ja nie mogłam powstrzymać łez. Szkoda, jest żal i pewnie jeszcze długo będzie, ale coś się kończy, a coś się zaczyna - mówi Agnieszka Babicz, aktorka, która wcieliła się rolę Fiony i tuż po wiwatach publiczności razem z innymi aktorami sadziła pierwsze drzewa.
Zabawa, edukacja i kultura

Sadzenia potrwają kilka miesięcy. W tym czasie miasto chce znaleźć projektanta, który na podstawie gotowej koncepcji stworzy nowy wygląd parku. Gdynia oficjalnie planuje zaprezentować koncepcję za kilkanaście dni, ale już teraz pojawiło się kilka informacji dotyczących zmian.

Czytaj też: Zabezpieczą kolejkę na Kamienną Górę

Oprócz nowych alejek i oświetlenia, planowana jest budowa nowej sceny w amfiteatrze, która latem będzie zadaszona.

- Będzie też ogród sensoryczny, który umożliwia odkrywanie przyrody wszystkimi zmysłami, szczególnie ważny dla osób niewidomych. Latem zaprosimy najmłodszych do wodnego placu zabaw. Powstaną także ścieżki edukacyjne: dendrologiczna i ornitologiczna - zapowiada Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.
Górny taras z dolnym ma łączyć winda utrzymywana przez miasto. Komercyjne obiekty nie są planowane, ale niewykluczone, że na szczycie latem będą pojawiać się food-trucki.

- Cieszę się, że udało się razem z radą dzielnicy przekonać prezydenta do zmian. 800 tys. zł zostanie wydanych na nasadzenia. 3,5 mln trzeba będzie przeznaczyć na prace budowlane - opowiada Andrzej Bień, radny Samorządności.
Po odświeżonym parku w Kamiennej Górze będzie można spacerować latem 2018 roku.
Bywasz w parku na Kamiennej Górze?
30%

tak, i to często, bo lubię to miejsce

50%

tak, ale głównie w okresie wiosenno-letnim

20%

nie, wolę inne miejsca do spacerowania

łącznie głosów: 829