Gdynia zlikwiduje 200 pieców węglowych

10 kwietnia 2021, 9:00
rb
Takie widoki mają w Gdyni przejść do przeszłości. Więcej zdjęć (1)

Takie widoki mają w Gdyni przejść do przeszłości.

fot. Raport Trojmiasto.pl

Takie widoki mają w Gdyni przejść do przeszłości.

fot. Raport Trojmiasto.pl

W tym roku Gdynia zlikwiduje 83 piece węglowe w lokalach komunalnych i zastąpi je bardziej ekologicznym ogrzewaniem. W sumie miasto chce się pozbyć ponad 500 "kopciuchów" w ciągu czterech lat.Program likwidacji pieców węglowych w lokalach komunalnych w Gdyni zaczął się w 2020 roku. W poprzednich 12 miesiącach zlikwidowano 132 piece węglowe. Koszt zmiany ogrzewania wyniósł 4 mln zł. W ciągu czterech lat Gdynia chce wydać na to nawet 16 mln zł, bo gdy program ruszał, w mieście aż 533 lokale komunalne korzystały z ogrzewania za pomocą pieca węglowego. W tym roku planuje się usunięcie 83 pieców. W ciągu dwóch lat zniknie więc w sumie ponad 200 kopcących kominów.

Piece wymieniane są też w prywatnych domach i mieszkaniach. W ubiegłym roku Gdynia udzieliła dotacji na likwidację 101 pieców węglowych, 55 osób skorzystało też z ogólnopolskiego projektu "Czyste powietrze".

Smog? Naucz się palić w piecu- Czyste powietrze to obecnie jeden z najważniejszych priorytetów wszystkich miast, nie tylko w Polsce. Aby skutecznie poprawiać jakość powietrza, potrzebujemy nie tylko edukacji i długofalowych projektów, ale też doraźnych działań, takich jak właśnie wymiana najstarszych, najbardziej szkodliwych dla środowiska źródeł ogrzewania. Dajemy dobry przykład w miejskich budynkach, ale i pomagamy mieszkańcom ograniczyć emisję z domowych kominów. Pozytywne skutki będą odczuwalne dla wszystkich - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

W lipcu Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków1 lipca 2021 roku Główny Urząd Nadzoru Budowlanego uruchamia Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków. Wszyscy właściciele lub zarządcy budynków będą musieli zapisać się do bazy danych, gdzie podadzą m.in. informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.
Czy w twojej okolicy są nieruchomości z piecami węglowymi?
54%

tak, jest ich bardzo dużo

32%

tak, zdarzają się

6%

mam wrażenie, że jest ich coraz mniej

8%

nie, praktycznie wcale ich nie ma

zakończona

łącznie głosów: 1297

rb

Opinie wybrane


wszystkie opinie (216)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.