stat

Gdynia zmienia plan, by zbudować centrum sąsiedzkie na Witominie

21 marca 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Patryk Szczerba

By na Witominie zobacz na mapie Gdyni mogło powstać centrum sąsiedzkie, konieczna jest zmiana planu zagospodarowania. Wtorkowa dyskusja nad projektem pokazała, że nie wszyscy mieszkańcy są do inwestycji nastawieni przychylnie, obawiając się rosnących korków w dzielnicy.Przypomnijmy, że zgodnie z przyjętym przez radnych programem rewitalizacji na rogu ulic Chwarznieńskiej i Rolniczej powstanie nowy obiekt - jeden z kilku nazwanych przez miasto centrum sąsiedzkim, gdzie ma skupiać się dzielnicowa aktywność.

Czytaj też: Takie będzie centrum sąsiedzkie na Witominie

Świetlica, kawiarnia i nowe sale na WitominieW dwóch budynkach pojawi się świetlica, osiedlowa kawiarnia, sale do zajęć fizycznych i plastycznych oraz filia biblioteki. Trwa opracowywanie projektu budowlanego, który powinien być gotowy pod koniec roku. W 2019 roku - po rozstrzygnięciu przetargu na prace budowlane - mogłaby ruszyć budowa. Jej koszt jest szacowany na 3,6 mln zł.

Żeby budynek mógł powstać, planiści musieli opracować zmiany w planie miejscowym. Plan ten obejmuje obszar wzdłuż ulic Rolniczej, Chwarznieńskiej i Widnej. Zdecydowano się dopuścić zabudowę o wysokości 11 metrów z dwoma kondygnacjami i płaskim dachem.

Mieszkańcy: najpierw drogi, później budynkiDojazd będzie możliwy od ulicy Widnej. Przy budynku znajdzie się 12 dodatkowych miejsc parkingowych. Czy to wystarczy?

Obecni podczas dyskusji mieszkańcy Witomina nie mieli wątpliwości, że nowy budynek, o planach budowy którego wielu dowiedziało się we wtorek po raz pierwszy, jeszcze bardziej pogłębi kryzys komunikacyjny w dzielnicy.

- Przejazd przez Witomino od godz. 13 to mordęga. Zakorkowana jest cała Rolnicza i Małokacka, a także Chwarznieńska. Tymczasem miasto proponuje stworzenie kolejnego budynku, do którego będą przyjeżdżały samochody, a kierowcy będą jeszcze bardziej zatykali okoliczne ulice. A co z udrożnieniem przejazdu przez dzielnicę, co z inwestycjami? - dopytywali obecni na sali witominianie.

Gdynia: powstanie centrum sąsiedzkiego było konsultowanePlaniści i obecni na spotkaniu przedstawiciele Laboratorium Innowacji Społecznych odpowiadali, że zamiar budowy nowego obiektu był szeroko konsultowany i rozważane były różne lokalizacje nowego budynku. Sporą część powierzchni ma zająć działające w okolicy stowarzyszenie Vitava, trafiające obecnie z ofertą do najmłodszych, a po zmianie siedziby także do seniorów.

- Obiekt będzie przeznaczony dla mieszkańców dzielnicy, którzy będą do niego docierali pieszo. Nie zmieni się nic w dojeździe do sąsiadujących budynków. Zmieniamy plan tylko dla obszaru, na którym pojawi się centrum sąsiedzkie. Bez tego nie byłaby możliwa budowa. Miejsc parkingowych nie tylko nie ubędzie - będzie ich jeszcze więcej - przekonywali pracownicy Laboratorium Innowacji Społecznych.
Mieszkańcy przypominali jednak, że sytuację parkingową na niekorzyść zmieni jednak planowana przebudowa ul. Chwarznieńskiej. Pociągnie za sobą likwidację miejsc wzdłuż ulicy po prawej stronie w kierunku Chwarzna - teren będzie przeznaczony na buspas.

Kiedy ruszy przebudowa Chwarznieńskiej?Urzędnicy przy okazji poinformowali, że zapowiadana od miesięcy inwestycja ma już zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, które zastępuje pozwolenie na budowę i pozwala na przejęcie na rzecz gminy działek potrzebnych do budowy. W kierunku Chwarzna dobudowany zostanie buspas i droga rowerowa. Rowerzyści zyskają też możliwość swobodnego przejazdu w drugą stronę. Oprócz tego zostaną wydzielone osobne skręty do przylegających do Chwarznieńskiej ulic. Rozbudowane zostanie też skrzyżowanie przy Centrum Witawa.

Czytaj również: Na Fikakowie powstanie Dom Sąsiedzki

Realizacja inwestycji zacznie się jednak od budowy płytkiego zbiornika retencyjnego na terenie ogródków działkowych przy ul. II MPS oraz modernizacji ul. Hodowlanej wraz z przebudową skrzyżowania ze Stawną i Wielkokacką. Na razie nie wiadomo, kiedy rozpoczną się prace, bo miasto wciąż wstrzymuje się z ogłoszeniem przetargu na budowę.

Uwagi do projektu planu, który znajduje się na stronie miasta można składać do 17 kwietnia.
Czy centrum sąsiedzkie jest na Witominie potrzebne?
37%

zdecydowanie, dobrze, że powstaje taki obiekt

12%

owszem, ale jego lokalizacja mogłaby być inna

51%

nie, będzie stało puste, a z czasem pojawią się komercyjni najemcy

łącznie głosów: 496