Gdyński radny został szefem Straży Miejskiej

25 lutego 2021, 9:45
Michał Sielski
Andrzej Bień - nowy komendant Straży Miejskiej w Gdyni. Więcej zdjęć (1)

Andrzej Bień - nowy komendant Straży Miejskiej w Gdyni.

mat. prasowe

Andrzej Bień - nowy komendant Straży Miejskiej w Gdyni.

mat. prasowe

Od 1 kwietnia komendantem Straży Miejskiej w Gdyni będzie dotychczasowy wiceprzewodniczący Rady Miasta Andrzej Bień, który w konkursie pokonał czterech kontrkandydatów. Z jednej strony zaskoczenie, bo w większości miast to stanowisko obejmują byli policjanci, ale z drugiej niewielkie - dotychczasowy radny jest bliskim współpracownikiem Wojciecha Szczurka.Przypomnijmy:
  • na początku grudnia urzędnicy poinformowali, że komendant Straży Miejskiej został zwolniony po 15 latach służby,
  • jego pracę badała wcześniej specjalna komisja,
  • zarzucono mu mobbing i zatrudnianie znajomych bez kompetencji,
  • niektórzy pracownicy mówili też o poleceniach zdejmowania blokady z kół aut,
  • sprawę zgłoszono do prokuratury.


Pięciu kandydatów na następcę. Najbliższy wizji Wojciecha SzczurkaNa stanowisko komendanta Straży Miejskiej rozpisano więc konkurs. Zgłosiło się pięciu kandydatów. Miejska komisja uznała, że najlepszy z nich jest Andrzej Bień - dotychczasowy wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni. To on od kwietnia będzie dowodził formacją, do której w Gdyni jest sporo zastrzeżeń - przede wszystkim w kwestii niezgodnego z prawem parkowania, które jest najczęściej zgłaszanym jej wykroczeniem, a radzi sobie z jego zwalczaniem - mówiąc oględnie - nie najlepiej.

- Przedstawiona przez Andrzeja Bienia koncepcja rozwoju Staży Miejskiej jest najbliższa wizji prezydenta Wojciecha Szczurka. Ponad 20 lat doświadczenia w samorządzie i wieloletnie zaangażowanie w tematy związane z bezpieczeństwem to ogromny kapitał - mówi Rafał Klajnert, sekretarz Gdyni i dyrektor Urzędu Miasta Gdyni.

Zgłosił 125 źle parkujących. Straż Miejska ukarała 10- Straż Miejska to bardzo ważna oraz potrzebna mieszkańcom i miastu służba - mówi Andrzej Bień. - Jako służba samorządowa może znacznie elastyczniej i skuteczniej niż policja zajmować się problemami, które istnieją w mieście, a nie dotyczą ciężkiej przestępczości. Koncentruje się na sprawach porządkowych, administracyjnych czy związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego, ochroną środowiska oraz problemami społecznymi. W swojej koncepcji funkcjonowania przedstawiłem wizję pracy Straży Miejskiej w Gdyni, która jest rozwinięciem obecnie działającej formacji w kierunku uwzględniającym zmieniające się uwarunkowania oraz potrzeby mieszkańców i miasta. Mam nadzieję na pełne wykorzystanie możliwości i potencjału, jaki widzę w działającym obecnie zespole strażników, tak by skuteczniej wypełniać powierzone zadania i lepiej spełniać oczekiwania mieszkańców.
Mam nadzieję na pełne wykorzystanie możliwości i potencjału, jaki widzę w działającym obecnie zespole strażników, tak by skuteczniej wypełniać powierzone zadania
Andrzej Bień to gdynianin od urodzenia, ma 49 lat. Od 1998 roku jest radnym Gdyni (z krótką przerwą w latach 2006-2007). Od dwóch kadencji pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miasta Gdyni. Od lat zajmował się zagadnieniami dotyczącymi bezpieczeństwa. Pracował w Komisji Bezpieczeństwa, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz innych komisjach Rady Miasta Gdyni. Przez kilkanaście ostatnich lat był pełnomocnikiem prezydenta Gdyni ds. bezpieczeństwa.

Zawodowo zajmował się ostatnio nieruchomościami. Wcześniej studiował na Politechnice Gdańskiej na Wydziale Mechanicznym. Ukończył również studia podyplomowe na Wydziale Architektury PG.
Czy straż miejska jest skuteczna?
10%

tak, choć wiadomo, że nie zawsze wszystko się udaje

16%

średnio, czasem widzę ich w akcji, ale za rzadko

74%

nie, widać to choćby po zastawionych chodnikach i psich odchodach na trawnikach

zakończona

łącznie głosów: 871

Opinie wybrane


wszystkie opinie (210)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.