stat

Gdyńskie Centrum Filmowe już otwarte

13 września 2015 (artykuł sprzed 2 lat)
Michał Sielski

Kino studyjne, galeria, księgarnia, restauracja oraz szkoła filmowa, kolejka na Kamienną Górę i parking podziemny na 200 aut. Warta 37 mln zł inwestycja zobacz na mapie Gdyni została w niedzielę uroczyście otwarta. Według założeń - ma nie być deficytowa.Otwarty przy okazji Festiwalu Filmowego gmach to nie cała inwestycja. Metamorfozę przeszedł również Plac Grunwaldzki. Trawnik zamiast betonowego placu z pewnością ożywił to miejsce. Lepiej wygląda też muszla koncertowa po liftingu, gdzie z okazji otwarcia wyświetlana była rewelacyjna polska komedia pt. "Rejs". Jest też parking i kolejka.

Całość inwestycji wraz z budową Gdyńskiego Centrum Filmowego pochłonęła ponad 37 mln zł. 22 mln zł to pożyczka z unijnego programu Jessica, a resztę dopłacili gdyńscy podatnicy. Ok. 6 mln zł pochłonęła budowa kolejki na 40-metrową Kamienną Górę zobacz na mapie Gdyni. Jest ona czynna od godz. 10 do 22 i nie ma być tylko atrakcją turystyczną. Według władz miasta ma służyć także starszym czy mającym trudności z poruszaniem się mieszkańcom Gdyni. Jeden wagonik zabiera do 12 pasażerów i latem cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

Koszt obsługi samej kolejki szacuje się na ok. 159 tys. zł rocznie, ale cały kompleks - przynajmniej w założeniach - ma nie być deficytowy.

Zobacz także: Ruszyła kolejka na Kamienną Górę.Podczas niedzielnego otwarcia nie zabrakło spotkań z gwiazdami kina, które zjechały do Gdyni na rozpoczynający się właśnie Festiwal Filmowy. Konkursy prowadzili Krzysztof Skiba i Paweł Konjo Konnak, a zwycięzcy w nagrodę spotkali się z Bożeną Dykiel, Katarzyną Figurą, Grażyną Szapołowską, Jackiem Bławutem, Robertem Glińskim, Wojciechem Marczewskim i Maciejem Orłosiem. Były też koncerty i pokazy w kinie studyjnym.

- Udział we wszystkich atrakcjach - poza niektórymi pokazami filmów - był bezpłatny. Chcieliśmy, by jak najwięcej osób mogło zapoznać się z nową, gdyńską inwestycją - mówi rzecznik Gdyńskiego Centrum Filmowego Magdalena Jacoń.
I udało się, bo nie tylko dobra pogoda sprawiła, że na otwarciu były tłumy. Można było też zobaczyć sprzęt filmowy, pokaz efektów specjalnych, charakteryzacji czy wystawy.

Parking na 200 miejsc nadal pustawy

Dla wielu gdynian najważniejszą funkcją centrum filmowego jest jednak... podziemny parking, który jest ogólnodostępny i może być remedium na kłopoty ze znalezieniem miejsca parkingowego w centrum, zwłaszcza w sezonie letnim. Pod Placem Grunwaldzkim parkować może 200 samochodów. Czynny jest od godz. 7 do 22. Magnesem powinny być przede wszystkim ceny. Za pierwsze pół godziny opłata wynosi 50 groszy, natomiast za godzinę płacimy 2,5 zł przez cały tydzień.

Jaki jest najważniejszy element Centrum Filmowego w Gdyni?
31%

szkoła filmowa

3%

kawiarnia i biblioteka

23%

zagospodarowanie placu i muszli koncertowej

15%

kino studyjne

18%

podziemny parking

10%

kolejka na Kamienną Górę

łącznie głosów: 460