Gdyńskie dzielnice będą lepiej oświetlone

10 listopada 2019, 18:00
Michał Sielski
Najnowszy artukuł na ten temat

Gdynia: dzięki oświetleniu będzie bezpieczniej na przejściach

Gdyńscy urzędnicy zachęcają radnych dzielnic do wskazywania miejsc, w których należy wymienić uliczne oświetlenie. Nowe lampy LED mają zwiększyć bezpieczeństwo oraz zmniejszyć zużycie energii elektrycznej.Obecnie Gdynia jest właścicielem ok. 10 tys. lamp drogowych, tylko 2,5 tys. z nich ma nowoczesne oprawy LED. Większość z nich emituje oświetlenie z opraw sodowych - to charakterystyczne żółte światło, mniej intensywne od nowoczesnych rozwiązań. Do tego bardziej zawodne, częściej wymagające wymiany i serwisu oraz droższe - zużywa ok. 30 proc. więcej energii elektrycznej niż lampy LED. Dlatego urzędnicy chcą wymienić oprawy.

Właśnie ruszyła akcja: "Dzielnicowy program bezpieczeństwa poprzez wymianę opraw na LED w lampach drogowych". Radni dzielnic, którzy najlepiej znają bolączki infrastruktury, w której na co dzień przebywają, mają zgłaszać miejsca, w których wymiana jest najważniejsza. Chodzi przede wszystkim o doświetlenie przejść dla pieszych, okolic szkół, przedszkoli czy innych miejsc, w których bywa niebezpiecznie.

- W zależności od zainteresowania ze strony Rady Dzielnic, przy zamówieniu zbiorczym możliwe będzie uzyskanie bardzo korzystnych wycen. Do końca listopada czekamy na deklarację ze strony Rady Dzielnic, które będą chciały przystąpić do programu. Procedura uruchamiana będzie uchwałami Rad Dzielnic ze wskazaniem lokalizacji i ilości opraw do wymiany, docelowo będziemy mogli uruchomić środki w ramach "Budżetu Inwestycyjno-Remontowego na lata 2019-2023" - mówi Jakub Ubych, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. dzielnic i radny miasta.
Większość realizacji planuje się na 2020 rok.
Czy miasta powinny inwestować w nowoczesne oświetlenie?
94%

tak, wiele miejsc wciąż tonie w mroku

6%

nie, są inne, ważniejsze wydatki

zakończona

łącznie głosów: 1142