Gigantyczna kontrabanda w gdańskim porcie

12 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Rafał Borowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Firma z Gdyni próbowała przemycić 2,5 mln papierosów

Zobacz film z akcji przejęcia kontrabandy

30 mln papierosów bez polskich banderoli o czarnorynkowej wartości blisko 21 mln zł - taki ładunek przejęła Krajowa Administracja Skarbowa przy wsparciu CBŚP. Znajdował się on na pokładzie kontenerowca, który przypłynął do terminalu DCT w Gdańsku z Indii. Sam rozładunek i liczenie kontrabandy zajęły stróżom prawa dwa dni. Gdyby papierosy zostały wprowadzone do obrotu, straty Skarbu Państwa wyniosłyby ponad 35 mln zł.Kilka tygodni temu funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji uzyskali informacje, że do Gdańska zostanie niebawem wysłany drogą morską ogromny transport nielegalnych papierosów. Policjantom udało się dokładnie namierzyć trasę i termin przerzutu, a także odbiorcę trefnego towaru.

- Po nawiązaniu współpracy z Pomorskim Urzędem Celno-Skarbowym potwierdzono, że na pokładzie ogromnego kontenerowca o pojemności ponad 18 tys. TEU, płynącego do Gdańska z Indii, mogą znajdować się nielegalne papierosy. Funkcjonariusze podejrzewali, że nielegalny towar ukryto w kontenerach oficjalnie zawierających obuwie. Miały one trafić do jednej z ukraińskich firm - informuje Agata Bloch, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku.
W momencie wpłynięcia statku do terminalu DCT na nabrzeżu czekały już służby - wyposażone w nowoczesny skaner mobilny - a także Jogi, czyli pies przeszkolony przez Krajową Administrację Skarbową do wykrywania wyrobów tytoniowych. Informacje zdobyte metodami operacyjnymi potwierdziły się. Stróże prawa nie przypuszczali jednak, jak ogromna będzie skala przemytu.

Na cztery kontenery adresowane do ukraińskiej firmy tylko jeden zawierał zadeklarowany towar. Pozostałe trzy były dosłownie po sam sufit wypełnione papierosami różnych marek bez polskich znaków akcyzy. Łącznie skonfiskowano aż 30 mln sztuk papierosów, które na czarnym rynku byłyby warte ok. 21 mln zł. Gdyby zostały wprowadzone do obrotu, straty Skarbu Państwa z tytułu nieuiszczenia opłat podatku VAT, akcyzy i cła wyniosłyby bez mała 35 mln zł.

- To wyjątkowo dużo nielegalnego towaru. Nawet przy zaangażowaniu pięciu komórek organizacyjnych Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni rozładunek i liczenie papierosów trwały dwa dni - relacjonuje jeden z funkcjonariuszy celno-skarbowych uczestniczących w akcji.
Postawieniem zarzutów osobom zamieszanym w wykryty proceder zajmie się Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście. Po zakończeniu postępowania w tej sprawie skonfiskowane papierosy zostaną komisyjnie zniszczone.

Zdarzyło ci się kupić coś pochodzącego z nielegalnego źródła?
47%

tak, wiele razy

10%

tak, raz

43%

nie, nigdy

zakończona

łącznie głosów: 1472