Gorąca dyskusja o nowym planie dla Kaczych Buków

18 lipca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Patryk Szczerba
Najnowszy artukuł na ten temat

Nowy plan zagospodarowania pozwoli na intensywną zabudowę Moreny

Kilkadziesiąt osób pojawiło się na prezentacji nowego planu miejscowego dla Kaczych Buków w Gdyni zobacz na mapie Gdyni. Wśród poruszanych spraw była ingerencja w tereny zielone we wschodniej części terenu, która po zmianie planu straci rekreacyjny charakter oraz zwiększenie możliwości zabudowy wielorodzinnej w dzielnicy. Planiści odpowiadali, że zmiany są podyktowane rozwojem Kaczych Buków.Do zmian w obowiązującym od 2007 roku planie miejscowym na tym terenie Gdynia przystąpiła już w 2016 roku. Wiadomo było jednak, że plan zostanie uchwalony nie wcześniej niż w 2019 roku.

Mieszkańcy od początku lipca mogą zapoznać się z projektem nowego planu. Dyskusję na temat proponowanych rozwiązań planistycznych zapowiadaliśmy kilkanaście dni temu.

Urzędnicy wskazywali, że projekt nowego planu został przygotowany z powodu zmiany przebiegu Trasy Kaszubskiej oraz nowej ewidencji gruntów.

Podczas dyskusji publicznej, na którą przyszło kilkadziesiąt osób, planiści przyznali, że oprócz infrastruktury ważnym powodem były wnioski od właścicieli terenów w dzielnicy o zmianę planu, dotyczące rozszerzenia zabudowy mieszkaniowej.

Zabierający głos mieszkańcy byli w przeważającej większości przeciwni tym zapisom, wskazując na niefortunny termin konsultacji prowadzonych w trakcie wakacji.

Mieszkańcy: nie chcemy zabudowy kosztem terenów zielonychNajwiększe kontrowersje pojawiły się przy okazji prezentowania pomysłów dla obejmującej ok. 5 hektarów wschodniej części dzielnicy zobacz na mapie Gdyni, gdzie obecnie jest teren zielony, jak mówią mieszkańcy - zasiedlany przez rzadkie gatunki ptaków.

Mieszkanie Plus w Gdyni


Po zmianach, zamiast proponowanego w poprzednim planie miejscowym terenu rekreacyjnego, będą mogły tam powstać budynki o wysokości do 21 metrów, w niedalekiej odległości od Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, co zmieni charakter terenu.

- Przyjmujemy, że powstanie Trasa Kaszubska, ale nie przyjmujemy do wiadomości, że akurat tam powstaną nowe budynki wielorodzinne. Starsze osoby czekały 30 lat na nowy plan. Wcześniej nie mogli przeprowadzić remontu domu, a teraz po wniosku inwestorów zmienia się parametry budynków - to jeden z wielu głosów mieszkańców niezadowolonych z prezentowanego projektu planu.
Padały także pytania o infrastrukturę drogową oraz bezpieczeństwo pieszych przy potencjalnym wzroście liczby samochodów w dzielnicy i wpływ planowanych inwestycji na środowisko.

Planiści: będą tereny zielone i miejsce na szkołęPlaniści odpowiadali, że proponowane zmiany w dzielnicy wynikają z jej rozwoju, odnosząc się do zagospodarowania wschodniej części.

- Nastąpił wzrost znaczenia tej części dzielnicy. Obszar we wschodniej części na niewielkim fragmencie sąsiaduje z inną zabudową, dlatego uznaliśmy, że można ją zwiększyć. Wysokość budynków nie będzie większa niż otaczający teren drzewostan ani nie będzie miała wpływu na inne budynki - odpowiadali.

Trasa Kaszubska: kiedy budowa?


Tłumaczyli, że na osiedlu pozostaną w dużej części - pomiędzy budynkami - tereny zielone. Pozostawiono też miejsce na szkołę.

Według urzędników nowa zabudowa sprawi, że liczba mieszkańców Kaczych Buków zwiększy się do 8 tys. osób. Zdaniem mieszkańców będzie to ponad 10 tysięcy.

Z projektem planu można zapoznać się na stronie internetowej miasta. Uwagi do planu można składać do 6 sierpnia 2019 roku.

Wielki Kack: kupno i wynajem mieszkania

3 pokojowe Gdynia Fikakowo
2 000 zł
Gdynia WIELKI KACK
APARTAMENT WIELKI KACK
970 000 zł
Gdynia Wielki Kack
APARTAMENT WIELKI KACK
PRZESTRONNE MIESZKANIE NA WIELKIM KACKU
935 000 zł
Gdynia Wielki Kack
Czy wiesz, jakie są plany wobec niezabudowanych terenów w twojej dzielnicy?
30%

tak, w większości

35%

owszem, ale wyrywkowo

35%

nie, nie interesuję się tym

zakończona

łącznie głosów: 317