Gotowe nowe nabrzeże z widokiem na twierdzę Wisłoujście

25 sierpnia 2021, 7:00
Maciej Korolczuk

Po trzech latach budowy gotowe jest już nowe nabrzeże przy Szańcu ZachodnimMapka w Nowym Porcie, naprzeciwko twierdzy Wisłoujście. We wtorek ruszyły tam prace rozbiórkowe przy ogrodzeniu zabezpieczającym plac budowy. Nowa promenada ma zostać oddana do użytku w piątek, 3 września.Nowy fragment nabrzeża rozciąga się między miejscem, gdzie dawniej kursował Prom Wisłoujście, a Zakrętem Pięciu Gwizdków. Przebiega wzdłuż dawnego Szańca Zachodniego.

Ten ostatni w przyszłości ma szansę na rekultywację. Rozmowy w tej sprawie toczą się między miastem a spółką Orlen, która jest prawnym spadkobiercą dawnej bazy CPN w tym miejscu.

Nowy szlak spacerowy ma ok. 1 km długości i roztacza się z niego nie tylko doskonały widok na kanał portowy, ale też na znajdującą się po jego drugiej stronie twierdzę Wisłoujście. Jeszcze w tym roku rozpoczną się w niej pierwsze prace zaplanowanego na trzy lata remontu.

Wyremontowany odcinek nabrzeża Zbożowego w Nowym Porcie. Więcej zdjęć (11)

Wyremontowany odcinek nabrzeża Zbożowego w Nowym Porcie.

graf. Trojmiasto.pl

Wyremontowany odcinek nabrzeża Zbożowego w Nowym Porcie.

graf. Trojmiasto.pl

Na promenadę można się dostać zarówno od strony ul. WyzwoleniaMapka i Władysława IVMapka, jak i krańca ul. Na ZaspęMapka.

Do dyspozycji pieszych jest nowa, szeroka nawierzchnia, oświetlenie i barierki. W ramach inwestycji pojawiło się też nowe oznakowanie, koła ratunkowe i przyłącza dla wodniaków.

Na razie brakuje jeszcze ławek i koszy na śmieci. Możliwe jednak, że mała architektura pojawi się przed oficjalnym otwarciem nabrzeża, które zaplanowano na 3 września.

Krok do placu Nadwodnego, Szaniec Zachodni wciąż czekaNowe nabrzeże powstało w ramach większej inwestycji Zarządu Morskiego Portu Gdańsk, pn. Budowa i rozbudowa Nabrzeża Zbożowego w Porcie Gdańsk wraz z rozbiórką istniejącego Nabrzeża Zbożowego wraz z pomostami drewnianymi oraz przyczółkiem kablowym.

Jego budowa rozpoczęła się w sierpniu 2018 r. i trwała dokładnie trzy lata.

Czy na co dzień odczuwasz, że twoje miasto leży nad morzem?
39%

tak, korzystam z tego tak często, jak się da

39%

może nie na co dzień, ale wolne chwile staram sie spędzać nad wodą

22%

nie, wciąż wiele nadwodnych miejsc jest zaniedbanych i przez to niedostępnych

zakończona

łącznie głosów: 1088

Opinie wybrane


wszystkie opinie (148)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.