Günter Grass przysiadł obok Oskara Matzeratha na pl. Wybickiego

16 października 2015 (artykuł sprzed 6 lat)
Rafał Borowski
Tak prezentują się Günter Grass i najsłynniejszy bohater jego powieści

Figura Güntera Grassa, która 15 lat przeleżała w magazynie, zasiadła już na ławeczce na pl. Wybickiego we Wrzeszczu. Obok siedzi Oskar Matzerath, bohater powieści "Blaszany bębenek", a z nieodległej fontanny spogląda na nich Tulla Pokriefke.Grass dołączy do postaci ze swojej twórczości

To była formalność, kwestia czasu, kiedy figura pisarza trafi w to miejsce. Już za życia pisarza zdecydowano, że Grass zasiądzie na pl. Wybickiego. Od października 2002 roku stoi tam drewniana ławeczka, na której umieszczono rzeźbę chłopca grającego na bębenku. To Oskar Matzerath, bohater najsłynniejszej powieści Grassa "Blaszany bębenek".

Naprzeciw ławeczki znajduje się kolista fontanna, pośrodku której wznosi się postać chudej dziewczyny z parasolką w dłoni. To z kolei Tulla Pokriefke, kolejna postać, którą możemy spotkać na kartach książek tzw. Trylogii Gdańskiej Grassa.

Figury Oskara i Tulli stoją niemal w połowie drogi pomiędzy ul. Lelewela 13 a budynkiem dzisiejszego II LO, czyli pomiędzy dawnym, rodzinnym domem Grassa a jego pierwszą szkołą. Teraz do literackich postaci dołączy ich autor.

Pomnik Grassa od 15 lat leżał w magazynie

Zaskoczeniem będzie natomiast fakt, iż figura Grassa powstała... już 15 lat temu, równolegle z figurą Oskara Matzeratha. Obie rzeźby zostały zresztą wykonane w identycznej stylistyce i razem tworzą spójną całość. Ich autorem jest prof. Sławoj Ostrowski, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Pomnik Grassa miał być odsłonięty równocześnie z pomnikiem Oskara. Jednak w ostatniej chwili pisarz rozmyślił się i wycofał zgodę na ustawienie mu pomnika za życia. Władze Gdańska postanowiły uszanować wolę noblisty, a gotowa rzeźba trafiła do jednego z miejskich magazynów.

Data odsłonięcia pomnika nie jest przypadkowa. W piątek, 16 października, przypada rocznica urodzin Grassa. Gdyby żył, noblista świętowałby 88 urodziny. Rzeźbę Oskara też odsłonięto 16 października, tyle że trzynaście lat temu.

Fajka, ślimak i kumak

Odlany z brązu pełnowymiarowy pomnik przedstawia Grassa w sile wieku. Noblista siedzi zwrócony w stronę Oskara, dzięki czemu można odnieść wrażenie, jakby wspólnie rozmawiali. Grass jest ubrany w garnitur, a w jego ręku widnieje fajka, która była jego nieodłącznym atrybutem. Ponadto Grass trzyma na kolanie otwartą książkę, po której przechadza się ślimak - to nawiązanie do "Z dziennika ślimaka".

Günter Grass zmarł 13 kwietnia tego roku.

Poznaj miejsca związane z życiem gdańskiego noblisty
Czy podoba Ci się pomnik Güntera Grassa?
68%

oczywiście, jest naprawdę udany

14%

średnio, nie jest najgorzej, ale można było postawić coś lepszego

18%

nie, ten pomnik jest po prostu brzydki

zakończona

łącznie głosów: 427