Hejt i groźby wobec prezydentów miast w prokuraturze

6 grudnia 2021, 7:00
Szymon Zięba
Prokuratura zajmowała się sprawami hejtu skierowanego wobec prezydenta Karnowskiego i prezydent Dulkiewicz. Więcej zdjęć (1)

Prokuratura zajmowała się sprawami hejtu skierowanego wobec prezydenta Karnowskiego i prezydent Dulkiewicz.

Fot. Anna Bobrowska / KFP

Prokuratura zajmowała się sprawami hejtu skierowanego wobec prezydenta Karnowskiego i prezydent Dulkiewicz.

Fot. Anna Bobrowska / KFP

Przez ostatnie dwa lata prokuratury gdańskiego okręgu zajmowały się w sumie szesnastoma sprawami, które dotyczyły znieważenia i gróźb karalnych pod adresem trójmiejskich włodarzy. Aż czternaście postępowań związanych było z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz. Dwie sprawy to pokłosie groźby i znieważenia prezydenta Sopotu - Jacka Karnowskiego.Przypomnijmy: ochroniarze towarzyszą prezydent Gdańska od 2019 r., kiedy to do gdańskiego magistratu dotarła przesyłka z tajemniczym proszkiem. Zdecydowano wcześniej zamknąć urząd i ewakuowano wszystkich z budynku.

W obecności ochroniarzy ówczesna p.o. prezydenta Gdańska pojawiła się w miejscu publicznym po raz pierwszy podczas kończącego żałobę (po tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza) w Gdańsku "Światełka dla prezydenta" i mszy w bazylice Mariackiej. Na zwiększone środki bezpieczeństwa uwagę zwrócili fotoreporterzy i dziennikarze, którym ograniczono poruszanie się w pobliżu sceny.

Od tego czasu do mediów co jakiś czas przebijały się informacje o groźbach kierowanych pod adresem prezydent Gdańska. Sprawdziliśmy, ile takich sygnałów ostatecznie trafiło do prokuratury.

14 spraw i grzywna dla hejteraZ informacji udzielonych przez prok. Grażynę Wawryniuk, rzeczniczkę Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, wynika, że w prokuraturach okręgu gdańskiego w 2020 i 2021 r. zarejestrowano w sumie 14 spraw dotyczących gróźb lub znieważenia prezydent Dulkiewicz.

- Z postępowań, które zarejestrowano w 2020 r., dwie sprawy dotyczące gróźb karalnych zostały prawomocnie umorzone. Cztery zawieszono w związku z oczekiwaniem na międzynarodowe pomoce prawne. Jedna sprawa z 2021 r. została przekazana do Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu - mówi prok. Wawryniuk.
Czytaj też:

Groził śmiercią marszałkowiZ kolei po postępowaniu, które dotyczyło m.in. znieważeń prezydent, w październiku tego roku zapadł nieprawomocny wyrok - hejter ma zapłacić grzywnę w wysokości 1,2 tys. zł.

Oprócz tego jedną sprawę w 2020 r. zawieszono (oczekuje ona na międzynarodową pomoc prawną). Jedna sprawa została prawomocnie umorzona, a jedną umorzono i na tę decyzję zostało złożone zażalenie.

W 2021 r. zarejestrowano trzy sprawy dotyczące znieważenia prezydent. Wszczęto w nich postępowania - dwa nadal są w toku, jedno zostało zawieszone (znów chodzi o międzynarodową pomoc prawną).

Akt oskarżenia za groźby wobec prezydenta SopotuW ubiegłym roku śledczy odnotowali także dwie sprawy, w których poszkodowany był prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Jedna dotyczyła znieważenia (zapadła w niej prawomocna decyzja o odmowie wszczęcia postępowania).

Druga związana była z tzw. groźbą bezprawną. Tutaj śledczy skierowali do sądu akt oskarżenia.

- W tej sprawie zapadł prawomocny wyrok. Sąd warunkowo umorzył postępowanie na okres próby wynoszący dwa lata - podsumowuje prok. Wawryniuk.

Rzecznik prezydent Dulkiewicz: spraw jest jeszcze więcej- W sumie w ciągu dwóch lat mamy ponad 40 różnych spraw, prowadzonych jako dochodzenia, śledztwa. Niektóre sprawy są łączone, przesyłane między jednostkami policji i prokuratury na terenie całego kraju. Wiele dzieje się poza Gdańskiem i z inicjatywy różnych organizacji. Przykład to ostatni wyrok w Słupsku, nieprawomocny, gdzie sprawa została zgłoszona z inicjatywy Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Tu mężczyzna, który groził pani prezydent ("Skończy jak Adamowicz"), został skazany na 3 tys. zł grzywny i 10 tys. zł zadośćuczynienia - mówi Danel Stenzel, rzecznik prezydent Gdańska.
Czytaj też:

Prezydent Gdańska z ochroną na kolejny rokPotwierdza też, że ochrona cały czas towarzyszy prezydent Dulkiewicz.

- Co oczywiście dla nikogo, a przede wszystkim pani prezydent, nie jest sytuacją komfortową - podsumowuje.

Prezydent Karnowski: nikt nie jest anonimowy- Wszystkie tego typu sprawy traktujemy poważnie i zgłaszamy odpowiednim organom. Sąd podzielił nasze stanowisko, wydając wyroki skazujące. Nikt nie może czuć się bezkarnie, zwłaszcza w internecie, w którym wbrew pozorom nikt nie jest anonimowy - podsumowuje prezydent Karnowski.
Zdarzyło ci się napisać wulgarny albo obraźliwy komentarz w internecie?
12%

tak, często puszczają mi nerwy i piszę to, co myślę

11%

tak, ale kilka razy, w wyjątkowo drażliwych dla mnie sprawach

2%

tak, ale po przemyśleniu usunąłem/usunęłam wpis

26%

nie, choć często miałe(a)m chęć, ale powstrzymałe(a)m się

49%

nie, nigdy

zakończona

łącznie głosów: 1282

Opinie wybrane