stat

Nowa iluminacja krzyża z Góry Gradowej

9 lutego 2017, 6:00
km

Szykuje się nowe oświetlenie Krzyża Milenijnego na Górze Gradowej, a także modernizacja i rozbudowa oświetlenia na ponad 20 ha parku w Centrum Hewelianum zobacz na mapie Gdańska.Centrum Hewelianum właśnie otrzymało dotację unijną na kolejne działania proekologiczne, tym razem związane z oświetleniem. Dzięki temu jeszcze w tym roku rozpoczną się prace nad modernizacją, ulepszeniem i powiększeniem oświetlania tej dużej zielonej wyspy w samym centrum miasta.

- Jednym z bardziej spektakularnych efektów będzie zmiana iluminacji Pomnika Millenijnego, który jest bezsprzecznie najbardziej znanym punktem widokowym w tej części Gdańska - wyjaśnia Przemysław Guzow, dyrektor Centrum Hewelianum. - Nas jednak najbardziej cieszy modernizacja oświetlenia. Po pierwsze ze względu na fakt, iż dzięki temu park Centrum Hewelianum stanie się bardziej nastrojowym miejscem na wieczorne spacery dla gdańszczan. Po drugie dlatego, że będzie on zasilany przy pomocy proekologicznych rozwiązań, co znacznie ograniczy koszty utrzymania oświetlenia.
Niebagatelny jest też fakt, że dzięki nowemu oświetleniu na tej olbrzymiej przestrzeni wieczorem będzie można czuć się bezpieczniej.

Jakie dokładnie zmiany nastąpią?

W ramach projektu wymienionych lub zmodernizowanych zostanie 200 lamp znajdujących się na głównych ciągach pieszych: Sucha Fosa, otoczenie Redity Napoleońskiej, Bastion Jerozolimski oraz ponad 60 lamp podświetlających zabytkowe budynki. Specjalne oświetlenie zyska także Krzyż Milenijny i jego otoczenie.

Nowe LED-owe oświetlenie będzie znacznie bardziej energooszczędne, co wpłynie na obniżenie kosztów jego eksploatacji o blisko 50 proc. Ponadto powstanie też kompleksowy system zarządzania energią, który będzie optymalizował pracę oświetlenia, dostarczał dane o zużyciu i parametrach energii, ewentualnych awariach.

Prace w parku mają rozpocząć się w drugiej połowie roku. Planowany czas zakończenia inwestycji to początek 2018 roku. Dotacja sięga blisko 792 tysięcy złotych i pochodzi ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa pomorskiego.

Krzyż Milenijny, to Pomnik Krzyż 2000-lecia Chrześcijaństwa i 1000-lecia Gdańska na Grodzisku. Powstał z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Gdańskiej Architektury Obronnej jako hołd dla tych, którzy w ciągu ostatnich trzystu lat zginęli w walkach o Gdańsk, według projektu rzeźbiarza Jacka Łuczaka. Jest nieco odmienny układem krzyża od planowanego, odsłonięty został 3 września 2000 roku. Ma wysokość: 16,35 metra (początkowa planowana wysokość: ponad 20 metrów) i stoi w miejscu zajmowanym podczas II wojny światowej przez działo przeciwlotnicze.
Czy chodzisz po zmroku na tereny Centrum Hewelianum?
24%

tak, nie mam z tym problemu

15%

tylko w dobrze oświetlonych obszarach

26%

nie, boję się tam chodzić wieczorem

35%

nie chodzę tam w ogóle

łącznie głosów: 718

km