Heweliusz na ścianie Biblioteki Gdańskiej PAN

27 sierpnia 2021, 7:00
Rafał Borowski

Jest już niemal gotowy, a jego uroczyste odsłonięcie nastąpi w czwartek, 2 września. Krakowski artysta Sebastian Bożek kończy prace nad muralem na ścianie Biblioteki Gdańskiej Polskiej PAN przy ul. Wałowej 24Mapka, który przedstawia Jana Heweliusza.

Przypomnijmy: o planie wykonania muralu na ścianie nowego gmachu Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk informowaliśmy pod koniec roku. Malowidło przedstawiające jednego z najwybitniejszych gdańszczan w historii miało upamiętnić jubileusz biblioteki, która obchodzi w tym roku 425-lecie działalności.

Warto wspomnieć, że Biblioteka Gdańska jest drugą najstarszą biblioteką publiczną na współczesnym obszarze naszego kraju. Starsza jest tylko Biblioteka Jagiellońska w Krakowie.

Czytaj więcej: Mural na 425-lecie istnienia Biblioteki Gdańskiej PAN

- Chcieliśmy tym muralem zaakcentować swoją obecność w przestrzeni Gdańska, a także przyczynić się do ożywienia tej części miasta. Ponadto chcieliśmy uwypuklić, że poczesne miejsce w naszych bogatych zbiorach bibliotecznych zajmują dzieła Heweliusza. Jesteśmy jedyną biblioteką na świecie, która posiada jego kompletny księgozbiór, w tym dwie książki z jego wpisem. Co więcej, dzieła Heweliusza zostały w tym roku wpisane na krajową listę UNESCO - tłumaczy Marta Pawlik z biura promocji Biblioteki Gdańskiej PAN.

Co dokładnie przedstawia mural?Autorem muralu jest krakowski artysta Sebastian Bożek. Malowidło ma powierzchnię ok. 180 m kw. i przedstawia gdańszczanina Jana Heweliusza - genialnego astronoma, twórcy nowożytnej selenografii, tj. dziedziny zajmującej się badaniem powierzchni Księżyca, i browarnika - który siedzi za stołem i trzyma w ręce pióro.

Czytaj również: Patroni tramwajów. Jan Heweliusz

Na stole znajduje się niewielki księgozbiór oraz astrolabium, czyli pomiarowy przyrząd astronomiczny, służący do wyznaczania położenia ciał niebieskich nad horyzontem. Widoczna u góry data - rok 1596 - to oczywiście data otwarcia Biblioteki Gdańskiej.

Opóźnienie o kilka miesięcyMalowanie muralu jest już na ukończeniu, a jego oficjalne odsłonięcie nastąpi w czwartek za tydzień. Jednak zgodnie z pierwotnymi założeniami miało to nastąpić znacznie wcześniej, bo już na przełomie kwietnia i maja. Z czego wynikało opóźnienie?

- Musieliśmy uzyskać akceptację ze strony wojewódzkiego konserwatora zabytków. Staraliśmy się o nią od marca, ale otrzymaliśmy ją dopiero 13 sierpnia. Na szczęście konserwator nie miał żadnych zastrzeżeń do projektu. Zapraszamy wszystkich na uroczyste odsłonięcie muralu 2 września, punktualnie o godz. 12 - uzupełnia Pawlik.
Czy byłe(a)ś w Bibliotece Gdańskiej PAN?
28%

tak, wiele razy, np. przy okazji pisania "magisterki"

10%

tak, ale raz, np. na wycieczce szkolnej

33%

nie, ale z chęcią się tam wybiorę

29%

nie, to nie miejsce dla mnie

zakończona

łącznie głosów: 414

Opinie wybrane


wszystkie opinie (119)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.