stat

Zdjęcia muzealnych eksponatów oraz historyczne fotografie trafią do sieci

14 marca 2019, 15:45
km

Kolejnych kilka tysięcy eksponatów Muzeum Gdańska do 2020 roku zostanie zdigitalizowanych. Będzie można je podziwiać także w internecie. Pozyskano na ten cel ponad 100 tys. zł dotacji.Muzeum Gdańska od 2016 roku sukcesywnie digitalizuje swoje zbiory, obecnie w internecie - na specjalnej stronie dziedzictwo-gdansk.pl - pokazywanych jest ok. 3,75 tys. zdjęć obiektów, eksponatów, ale też fotografii dawnych mieszkańców Gdańska, które każdy prywatny użytkownik może pobrać na swój komputer.

Dzięki pozyskanej właśnie dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego liczba pokazywanych obiektów ma znacznie wzrosnąć.

Uwiecznią zbiory muzeum na zdjęciach. Będzie można je podziwiać w internecie- Same zbiory Muzeum Gdańska liczą ponad 25 tys. eksponatów. Każdego roku staramy się dodawać ponad tysiąc zdjęć. Nadchodzące dwa lata będą wyjątkowe. Nasza kolekcja internetowa przekroczy 10 tys. obiektów. Czeka nas jeszcze dużo pracy - zastrzega Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
Obecnie digitalizowane są kolekcje numizmatów (3500 sztuk), negatywów Kazimierza Lelewicza (1600 sztuk), pocztówek (1459 sztuk), a także fotografie "Gdańsk z lotu ptaka" (48 sztuk) oraz szklane negatywy i diapozytywy z lat 30. i 40. XX w. (51 sztuk).

Digitalizacja odbywa się w niewielkim pomieszczeniu o powierzchni zaledwie 20 m kw., w którym wykonywane są dziesiątki tysięcy zdjęć o rozmiarze kilkudziesięciu terabajtów. Jakość wykonywanych zdjęć przewyższa obecne standardy udostępniania zalecane przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Zdjęcia dawnego Gdańska trafiły z muzeum do internetu- Każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy numizmatów będą mogli obejrzeć medale, monety i banknoty. Prawdziwą perełką będą fotografie przedwojennego i przede wszystkim powojennego Gdańska. Udostępnimy negatywy z kolekcji prof. Wolfganga Deurera, które zostały w listopadzie przekazane do Muzeum Gdańska. Uzupełnią je negatywy z kolekcji Kazimierza Lelewicza, które z kolei obrazują proces odbudowy powojennego Gdańska, a także zdjęcia lotnicze z lat 70. XX w. - mówi Waldemar Ossowski.

Niezależnie od realizowanego projektu do sieci będą trafiały zdjęcia pamiątek przekazywanych przez mieszkańców Gdańska, a także fragmenty wywiadów z mieszkańcami o historii Gdańska, które publikowane są w ramach Gdańskiego Archiwum Historii Mówionej.
Czy oglądasz zasoby muzealne w internecie?
44%

tak, to łatwa i szybka metoda na poznanie historii

38%

tylko gdy dana tematyka mnie bardzo interesuje

18%

nie, wolę wybrać się osobiście do muzeum

zakończona

łącznie głosów: 556

km