stat

Historia dawnego hoteliku w Jelitkowie

15 stycznia 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
JG
artykuł historyczny

Przed I wojną światową w sezonie letnim działała w nim poczta, ale poza tym był przede wszystkim niewielkim hotelem. Piętrowy budynek przy ul. Kaplicznej zobacz na mapie Gdańska w Jelitkowie nie dotrwał jednak do naszych czasów.Kiedy Jelitkowo nazywało się jeszcze Glettkau, piętrowy budynek stał przy Brösenerstraße, gdzie dziś znajduje się ulica Kapliczna.

- Nieistniejący już hotel działał pod adresem Brösenerstraße 28. Po czym kiedy wybudowano przy tej ulicy kościółek św. Piotra, przemianowana została ona na Kapellenstraße. Natomiast od kwietnia 1945 roku była to już ulica Kapliczna - wyjaśnia zawiłości związane z nazwami ulicy Piotr Leżyński, badacz historii Oliwy i twórca strony poświęconej historii tej dzielnicy.
Przeczytaj też: Burzliwe losy kawiarni w Oliwie

Jako że w 1907 r. wieś Jelitkowo została przyłączona do Oliwy, pasjonat również bada ten teren. Z zebranych przez badacza informacji wynika, że w budynku mieścił się Nötzel Hotel, a poza tym podczas sezonu letniego, który trwał od 16 czerwca do 15 września, działała tu placówka pocztowa Oliva-Glettkau. Wiadomo również, że do około 1918 r. właścicielem hotelu był Ferdinand Nötzel.

- Rok bądź dwa lata później wdowa po Ferdynandzie sprzedała hotel Emilowi Kockowi. Zmieniła się również nazwa hotelu. Do 1945 roku był to Zum goldenen Horn. Jak podaje informator z 1940 roku, obiekt posiadał 12 miejsc do spania - opowiada Leżyński.
Jak dodaje badacz, w czasach PRL-u budynek został rozebrany, a na części dawnej parceli hotelu Nötzel umiejscowiono parking hotelu Posejdon.
Interesujesz się historią twojego miasta?
83%

tak, bo warto znać historię miejsca, gdzie się mieszka

14%

tak, ale tylko trochę

2%

nie, wolę poświęcać czas na co innego

1%

nie, z innego powodu

zakończona

łącznie głosów: 554

JG