stat

Historia transatlantyków na ulicach Gdyni

1 października 2015 (artykuł sprzed 4 lat)
Patryk Szczerba
artykuł historyczny
Najnowszy artukuł na ten temat

Okręt, który mógł zmienić losy wojny z Polską

Do końca miesiąca w Gdyni będzie można oglądać wystawę prezentującą zdjęcia polskich transatlantyków. Fotografie były już prezentowane kilka lat temu, gdy promowały powstające wtedy Muzeum Emigracji. Poszczególne fotografie zostały opatrzone cytatami z literatury marynistycznej.Wystawę tworzy 16 plansz, na których widnieją zdjęcia i informacje o ośmiu polskich transatlantykach. Siedem z nich pływało w latach 30. XX wieku. Były to "Polonia", Kościuszko", "Pułaski", "Piłsudski", "Batory, "Sobieski" i "Chrobry". Ósmy i zarazem ostatni - "Stefan Batory", został zbudowany już po wojnie i pływał do 1988 roku.

Zapomniany symbol Gdyni

To właśnie ta jednostka symbolicznie zakończyła epokę polskiej liniowej żeglugi pasażerskiej. Portem macierzystym dla wszystkich była Gdynia.

- Były stałym elementem Gdyni, wskazywały na prawdziwą potęgę II RP. Obecnie coraz więcej osób zapomina o nich. Młodzi nie kojarzą nazwy "Batory" ze statkiem, są tacy, którzy nie rozpoznają nazwy PLO i miejsca, gdzie miało swoją siedzibę. W ramach Legendy Morskiej Gdyni chcemy tę wiedzę upowszechniać i temu służy m.in. ta wystawa - mówi Aleksander Gosk, związany z tematyką morską od kilkudziesięciu lat.
Zdjęcia będą prezentowane do końca października w kilku miejscach Gdyni. Bardziej spostrzegawczy mogli je dostrzec już na początku września pod Infoboksem. Do niedzieli stoją przy dawnej siedzibie Polskich Linii Oceanicznych zobacz na mapie Gdyni, gdzie obecnie zlokalizowana jest m.in. Miejska Informacja Turystyczna. Później na dwa tygodnie trafią do budynku Dworca PKP w Gdyni zobacz na mapie Gdyni, a na koniec staną przed Muzeum Marynarki Wojennej zobacz na mapie Gdyni.

Dowiedz się więcej o transatlantykach i historii polskiej żeglugi

Na początku roku film

Wcześniej były już prezentowane w Polsce, przy okazji prac nad adaptacją Dworca Morskiego w Gdyni na Muzeum Emigracji. Tym razem pojawiły się w mieście w ramach współpracy samorządu z firmą Ab Inwestor. Deweloper chce przy okazji promować swoją nową inwestycję, która powstanie przy ul. Batorego 7 zobacz na mapie Gdyni.

Transatlantyki będą także tematem powstającego pełnometrażowego dokumentu, który będzie poświęcony dwóm statkom: "Batory" i "Stefan "Batory". Wystąpi w nim kilkadziesiąt osób związanych z historią legendarnych liniowców. Zdjęcia do filmu, którego twórczynią jest Anna Dejczer rozpoczęły się w lipcu ubiegłego roku. Całość ma być gotowa na początku 2016 oku.

Zobacz jak wyglądało otwarcie Muzeum Emigracji w Gdyni.

Lotniskowiec, pancernik i wiele innych. Zobacz modele Bartosza Czołczyńskiego - pasjonata z Gdańska.